Bugun...Diyarbakır valiliği Toplumsal Çöküş konferansına yasaklama

Diyarbakır valiliği toplumsal çöküş konferansına getirdiği yasaklama kararının valilik sitesinde duyurusuna yaprak şöyle devam etti.

facebook-paylas
Tarih: 28-01-2023 13:13

Diyarbakır valiliği Toplumsal Çöküş konferansına yasaklama

İlimiz Yenişehir İlçesinde "kapalı alan etkinliği" olarak 29/01/2023 günü için (12/01/2023 tarihli ve 3073 sayılı dilekçe ile) bildirimde bulunulması üzerine haberdar olunan "Toplumsal Çöküş" konulu etkinlik ve bu amaçla açık ve kapalı alanlarda yapılabilecek (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) her türlü eylem;
2911 sayılı kanun ve ilgili diğer mevzuata aykırı olduğu görülerek (Jandarma bölgesi dâhil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince YASAKLANMIŞTIR.
Köklü değişim medya ise yaptığı açıklama şöyle:
Diyarbakır Konferansımız Valilik Kararıyla İptal Edilmiştir!
29 Ocak 2023 Pazar günü düzenlemeyi planladığımız konferansımız konferansa iki gün kala Diyarbakır Valiliği’nin “güvenlik” gerekçesiyle iptal edilmiştir.
Köklü Değişim Medya olarak, “Toplumsal Çöküş - Sorunlar ve Çözüm” başlıklı kampanya çerçevesinde Ankara, İstanbul, Adana, Bursa ve Konya olmak üzere halkın büyük teveccüh gösterdiği geniş katılımlı konferanslar serisi düzenledik. Yine kampanya faaliyetleri kapsamında Ankara ve Karaman olmak üzere iki ilde de STK, medya temsilcileri, akademisyenler ve siyasi parti temsilcileri ile söyleşi gerçekleştirdik.
İstanbul Temsilciliğimizde 24 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısıyla başlattığımız kampanya faaliyetleri kapsamında yapılacak bir sonraki konferans durağımız Diyarbakır’dı. 29 Ocak 2023 Pazar günü düzenlemeyi planladığımız konferansımız -yapılan başvuruya rağmen-, konferansa iki gün kala Diyarbakır Valiliği’nin “güvenlik” gerekçesiyle iptal edilmiştir.
Oysa bizi takip eden herkes bilir ki Köklü Değişim’in düzenlemiş olduğu hiçbir etkinlikte güvenlik sorunu yaşanmamıştır. Yine herkes bilir ki düzenlemiş olduğumuz etkinliklerde bırakın insanı, hiçbir canlıya, kamu malına zarar verilmemiştir. Nitekim kampanya kapsamında düzenlediğimiz Ankara, İstanbul, Adana, Bursa ve Konya konferanslarında en ufak bir sorun dahi yaşanmamıştır. Hal böyle iken konferansımızın hiçbir somut gerekçe gösterilmeden sadece güvenlik tedbirleri gerekçesi ile iptal edilmiş olması gayet üzücü bir durumdur.
Her türlü ahlaksızlığın yapılmasına, konuşulmasına olanakların sağlandığı, hak ve özgürlükler temelinde herkesin her şeyi söyleyebildiği ancak toplumun kanayan yarası olan; aile, gençlik ve toplumsal çöküş gibi kronikleşmiş sorunlarımıza İslam’ın çözümlerinin konuşulmasına müsaade edilmemesi art niyetten başka neyle izah edilebilir?
Ne kadar hazin değil mi? Kur’an’ın yakılmasına toplumun her kesiminden kınama mesajları yayınlanırken, bizler kendi topraklarımızda, sahabeler diyarında “Maruz kaldığımız sorunların çözümü Kur’an’ın hükümlerinin uygulanmasındadır” bile diyemiyoruz. Toplumsal meselelerimize yönelik İslam’ın hükümlerini konuşamıyoruz. Gençliğin maruz kaldığı tehlikeyi bertaraf edecek ve aileleri koruyacak olanın, İslam olduğunu söyleyemiyoruz. Kısacası fıtrata aykırı ne kadar münker varsa konuşulup yaygınlaştırılmasına müsaade ediliyorken bizler; insanlık için rahmet ve şifa kaynağı hayat nizamı olan İslam’ı anlatamıyoruz.
Son olarak;
Uyuşturucu bataklığında can çekişen, ahlaksızlığın girdabında boğulmaya terk edilen gençler, bizim gençlerimizdir. Uluslararası sözleşmelere kurban verdiğimiz, param parça olan aileler, bizim ailelerimizdir. Tehlikeye maruz kalan, günbegün daha da derin bir çöküntüye maruz bırakılan toplum, bizim toplumumuzdur. Dert, bizim derdimiz. Ve bizler İslam’ın bizlere yüklediği iyiliği emretme kötülükten nehyetme sorumluluğu gereği; bütün zorluklara ve engellemelere rağmen toplumun derdiyle dertlenmeye, İslam’ın çözüm önerilerini halkımızla paylaşmaya devam edeceğimizi yetkililerin ve kamuoyunun bilmesini isteriz.
[فَاَعْرِضْ عَنْهُمْ وَعِظْهُمْ وَقُلْ لَهُمْ فٖٓي اَنْفُسِهِمْ قَوْلاً بَلٖيغاً] “Onlara aldırma, onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!” [Nisa Suresi 63]

 
Bu haber 1013 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI