finans haberleri
Bugun...


Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı zazaçayı tiye aldı.
Tarih: 06-06-2022 12:18:33 Güncelleme: 06-06-2022 12:34:33 + -


Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir sosyal medya hesabından paylaştığı bir yazıda zazaçayı eklemeyince bir takipçisi tarafından uyarıldı..

facebook-paylas
Tarih: 06-06-2022 12:18

Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı zazaçayı tiye aldı.

 

Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı Maruf Demir sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda 

 

"Yalnız Kurt olmak da zor!

Sahip olunan kafayla belli ki daha da yalnız kalacaklar.

Oysa biz; Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çerkezi, Alevi ve Sünnisi ile ve daha da nicesiyle epeydir birbirimizi tanımaya, anlamaya, birlikte yaşamaya kavuştuk ve çok daha fazlasına kavuşacağız inş." İfadelerine yer verdi. Yaptığı paylaşımda Zazaça olmayınca bir takipçisi tarafından uyarıldı.

 

"Başkanım zazayı unuttunuz sanırım" 

 

Maruf Demir'in paylaşımında Zazaçanın unutulduğunu belirten takipçiye Maruf Demir'in cevabı "Zazalar ayrı bir cumhuriyet" diyerek Zazaları tiye aldı. 

 

"Zazalar ayrı bir cumhuriyet değil" 

 

Ak Parti Bağlar İlçe Başkanının verigi cevap ile şaşkınlığını belirten sosyal medya kullanıcısı verdiği cevapta

 

" Ahmet Maruf Demir Başkanım Ayrı Cumhuriyet değil ama Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında yaşayan Kendine has En eski dillerden biridir. Türkiyede milyonlarca nufusa sahiptir" desede İlçe Bakanı Maruf Demir "Ahmet Turan ciddi olamazsın diyerek tiye almaya devam etti. Bunun üzerine kullanıcı ciddiyetini belirterek "Ahmet Maruf Demir  Gayet Ciddiyim Başkanım  Tüm Zaza kardeşlerimize selam olsun." Diyerek uyarısını sonlandırdı. Baskan Maruf Demir ise "Eyvallah" demekle yetindi.

 

Konu ile alakalı Ak Parti Bağlar İlçe Başkanına sorulduğunda "Eyvallah diyerek cevap vermişim, habere onunda eklerseniz konu eminimki anlaşılır" dedi.

 

Zazaca nedir?

 

Zazaca
Türkiye'nin doğusunda Bingöl, Elazığ, Tunceli, Diyarbakır ve çevre illerde Zazalar tarafından konuşulan bir Hint-Avrupa dilidir.

 

Zazaca, Hint-Avrupa dil ailesinin İran dilleri grubunda bulunan Kuzeybatı İran koluna bağlı bir dildir. Zazalar tarafından Türkiye'nin doğusunda, Tunceli, Elâzığ, Çermik, Bingöl, Siverek, Erzincan ve Muş'un Varto ilçesinden oluşan üçgende ve Bitlis'in batısında Mutki ilçesi civarındaki köylerde yoğunlukla konuşulur. Zazacaya gramer, genetik, dilbilimsel ve söz varlığı açısından en yakın diller Hazar Denizi kıyılarında konuşulan Talişçe, Azerice, Gilekçe, Simnanca ve Mazenderanca'dır. 

 

Zazaca üzerine ilk araştırmalar 1856 yılında dilbilimci Peter I. Lerch'in derlemeleri ile başladı. Kırım Savaşında Ruslara esir düşen Osmanlı askerlerinin tutulduğu Roslow'a giden Lerch, buradaki Kürt askerler arasında gezerek Kurmancca ve Zazaca birçok derlemeler yaptı. Lerch, bu çalışmalarını üç cilt halinde kitaplaştırarak sırasıyla 1856, 1857 ve 1858 yıllarında Rusça olarak yayınladı. Lerch, kitabının Almanca tercümesini de iki cilt halinde sırasıyla 1857 ve 1858 yıllarında yayınladı. Lerch, derlediği metinleri Kurmanca ile karşılaştırarak kısmen analiz etmiş, ayrıca kitabının sonuna Zazaca sözlük eklemiş, Rusça ve Almanca karşılıklarını yazmıştır. Dilbilimci ve etnolog Robert Gordon Latham, Dr. H. Sandwith'in derlediği bir Zazaca sözlük listesini 1856[41] ve 1860 yıllarında yayınlamıştır. 1862'de Wilhelm Strecker ve Otto Blau tarafından Dersim Zazacasına ait bazı notlar yayınlandı. Daha sonra Friedrich Müller (1864) Zazaca üzerine "Zaza-Dialekt der Kurdensprache" adıyla dilbilimsel bir analiz yayınladı. Albert van Le Coq ise derlediği bazı Kurmancca ve Zazaca metinleri 1903 yılında iki ciltlik "Kurdish Texte" kitabında kısmi bazı karşılaştırmalar dışında dilbilgisel analizini yapmadan yayınlamıştır. Bu zamana kadar adı geçen dilbilimciler Zazaca'yı Kürtçenin bir lehçesi olarak değerlendirdiler.

 

1905/1906 yıllarında Alman dil bilimci Oskar Mann, Prusya Bilimler Akademisi tarafından batı İrani dillerinin dokümantasyonu ve dilbilimsel analizi için görevlendirildi. Oskar Mann, Bingöl ve Siverek bölgelerinde kapsamlı Zazaca derlemeler ve dil kayıtları gerçekleştirmiştir. Oskar Mann yaptığı araştırmaları sonucunda: "Daha evvel de tarafımdan savunulan görüş tasdik edildi, yani Zazaca'nın kesinlikle Kürtçe ile ilgisi olmadığını, turfan metinlerindeki Orta Farsçanın kuzey lehçesinin tüm garip fiil çekimlerini burada Zazaca'da tekrar görüyorum." demiştir.

 

O. Mann'ın ölümünden sonra yarım bıraktığı çalışmaları devralarak ilerleten Karl Hadank, 1932 yılında bu çalışmaları yaptığı gramer analizleriyle beraber "'Mundarten der Zaza" adıyla kitaplaştırdı. Hadank bu kitabında Zazaca'yı açıkça Kürtçe'nin dışında sınıflandırdı. Vladimir Minorski de tarihsel süreç içinde, Hazar Denizi’nin Güney-Batısında MS 5. ve 11. yüzyıllarda önemli rol oynayan Deylemi kavmine ilişkin yaptığı araştırmada, Dımıli-Deylem ilişkisini irdelerken, dil hususunda; "Zazaların, Diyarbakır’dan Palu ve Dersim’e kadar uzanan bölgede yaşadıklarını ve bugün hala İrani (Ari) kökenli bir dil konuştuklarını" belirtir. Zazacanın dil bilimi tarihindeki yeri O. Mann (1906) ve K. Hadank (1932)'dan sonra David. N. MacKenzie (1961–95), Gernot Ludwig Windfuhr (1989), J.Gippert (1996) ve birçok yabancı dil bilimci araştırmacı tarafından incelenmiş olup ve aynışekilde tespit edilmiştir.

 

1933'te Kürt dilbilimci Celadet Bedirxan, derlediği bazı Zazaca metinleri Hawar dergisinde yayınlayıp Zazacanın ağızları üzerine bazı karşılaştırmalar yaptı. 1977'de Kanat Kalashevich Kurdoev'in Zazacadaki cinsiyet ve sayılar üzerine bir çalışması yayınlandı. 1985 yılında Terry Lynn Todd Zazaca grameri üzerine bir doktora tezi yazdı. Todd'un bu eserine kadar modern anlamda kapsamlı bir gramer kitabı yayımlanmamıştı. Daha sonra 1998 yılında Ludwig Paul ve Zülfü Selcan tarafından doktora çalışması şeklinde iki kapsamlı gramer kitabı yayımlandı. Aynı yıl yayımlanan bir diğer çalışma da I. Anatolʹevna Smirnova ve K. Rakhmanovich Ayyoubi'nin Dersim Zazacasını esas alan ortak çalışmasıdır. Kaynak (Wikipedia)
Bu haber 12934 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YUKARI