Bugun...DTSO Seçime Meşruiyet Tartışması

Yüzde 13 oy alıp yüzde 100’ü yönetmek’ doğru mu?

facebook-paylas
Tarih: 04-10-2022 00:30

DTSO Seçime Meşruiyet Tartışması

DİYARBAKIR- 20 bin 700’den fazla üyenin bulunduğu Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan seçim dikkat çekici sonuçlar içeriyor. Tüm şartları kendi lehine çevirmesine rağmen toplam üye sayısını yüzde 13’ü kadar oy alabilen mevcut yönetimin (yeşil liste) meşruiyeti sorgulanırken, bu durumun DTSO’nun tamamını temsil etmediğini belirten demokratik çevreler, adil şartlar altında seçimin yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 13 oy alıp yüzde 100’ü yöneten bir seçim meşru kabul edilmemiştir” dediler.  
MEŞRUİYET TARTIŞMALARI BAŞLAYACAK
20 bin 700’den üyesi bulunmasına rağmen sadece 3 bin 671 kişinin oy kullandığı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin anti demokratik olduğu savunuldu. Toplam üye sayısının yalnızca yüzde 34’ünün oy kullanabilme hakkının tanınması, oy kullanacak üyelerin yetki belgesini bile verilmemesi ve bunun da yüzde 16’sının oy kullanması bu tezi doğrularken, bu şartlar altında seçimi kazandığı belirtilen yeşil listenin, aldığı oy oranı da toplam üye sayısının yüzde 13’üne denk gelmesi meşruiyet tartışmalarını başlatacak. 
YARGIYA TAŞINIR MI?
Yeşil listenin bu durumu hiçbir şey olmamış gibi davranarak odanın sadece yüzde 13’ünden aldığı referans ile yönetip yönetmeyeceği merak konusuyken, seçime zor koşullar altında giren diğer liste temsilcileri başta olmak üzere, Diyarbakır iş platformu ve stk temsilcileri bu durumu yargıya taşımaya hazırlandıkları öğrenildi.
HAKKANİYETE UYGUN OLMAYAN SEÇİM
Diyarbakır’da 20 bin 700’den fazla üyesi bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), 16 Meslek Komitesi için 54 kişiden oluşacak Meclis Üyeliği için önceki gün sandık başına gidildi. Diyarbakır İş Dünyası platformu ve demokratik çevreler ile mevcut yönetim dışında kalan tüm iş dünyası DTSO seçimlerinin hakkaniyete uygun yapılmadığı görüşünde birleşiyor. 
DEMOKRATİK ÇEVRELERİN ISRARINA RAĞMEN BİLDİKLERİNİ OKUDULAR
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesinde Diyarbakır iş insanları platformu başta olmak üzere onlarca sivil toplum kuruluşunun seçim kurallarının hakka ve hakkaniyete uygun olmadığını, bu şekilde seçime gidilmesi durumunda demokratik bir yarış olmayacağını ısrarla belirtmesine rağmen mevcut yönetim (Yeşil liste) bildiğini okuyarak seçime gitti. 
SONUÇ BİLİNMESİNE RAĞMEN SEÇİME GİDİLDİ
Sonucun önceden bilinmesine rağmen yapılan seçimde; seçim öncesi, ‘Sadece kendi seçmenleri oy kullanacak’ iddialarını doğrular vaziyette sonuçlanması dikkat çekti. Zira, 20 bin 700’den fazla üyesi bulunan DTSO’da sadece bunların yüzde 35’ine oy kullanma hakkı tanındı. 
ADAY GÖSTERİLECEKLERİN OY HAKKI BİLE ELLERİNDEN ALINDI
Öyle ki, DTSO seçimlerinde Yeşil Liste tüm gruplarda aday çıkartırken, Kırmızı Liste sadece 3’üncü grupta, Mor Liste 1’inci grupta, Sarı Liste 10’uncu ve 12’inci grupta aday çıkartabildi.  Mavi Liste ise 1’inci, 12’inci ve 14’üncü gruplarda aday dahi çıkaramadı. Çünkü aday göstermek istedikleri kişilerin oy haklarının bile olmadığı görülmüştü. 
BEKLENDİĞİ GİBİ YEŞİL LİSTE KAZANDI AMA
Bu şartlar altında gidilen seçimde mevcut listenin kazanacağını bilmek zor olmazken, DTSO’nun toplam üye sayısının oy kullanma hakkına sahip olan yüzde 34’lik kesiminden (7 bin 043 üye) oy kullananların yüzde 16’sinin (3 bin 671) de yüzde 13’üne denk gelen 2 bin 830 kişinin oyunu alan mevcut yönetim listesi (yeşil liste) kazandı. Tüm şartları kendi lehine çevirmesine rağmen toplam üye sayısını yüzde 13’ü kadar oy alabilen mevcut yönetimin meşruiyeti sorgulanırken, bu durumun DTSO’nun tamamını temsil etmediğini belirten demokratik çevreler, adil şartlar altında seçimin yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 13 oy alıp yüzde 100’ü yöneten bir seçim meşru kabul edilmemiştir” dediler.  

SONUÇ VE SORULAR
Bu sonuç aynı zamanda şu soruları da beraberinde getiriyor;
- Yeşil liste her türlü avantajı kullanmasına rağmen neden bu kadar düşük bir oy alıyor?
- Bütün avantajlar kendi lehine olmasına rağmen mevcut üyelerin sadece yüzde 13’ünü alan listenin DTSO’yu yönetmesi, geride kalan yüzde 87’lik üyeye haksızlık değil mi, veya doğru mudur?
- Her fırsatta ötekileştirmeden söz eden mevcut yönetim bu kadar bariz ve bilinçli bir ötekileştirmeyi neden yapıyor?
- Birinci önceliği ekonomik bir kuruluş olmasına rağmen DTSO neden politik bir kurum haline getirildi?
- Her fırsatta demokrasi kelimesini ağsından düşürmeyen mevcut yönetimin seçimle ilgili uygulaması demokrasiye yakışan bir davranış mı?
Herkesin oy kullanacağı bir ortamda yenileceği açık olan mevcut yönetimin bu durumu ve soruları değerlendirmeye alıp almayacağı da merak konusu olurken, bu haksız ortam ile ilgili diğer listeler başta olmak üzere Diyarbakır iş çevreleri yargı yoluna başvurup başvurmayacağı da önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
Bu haber 4885 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI