Bugun...Elektrik Direkleri Yangına Sebep Oldu İddiasıyla İnceleme Başlatıldı

EMO Diyarbakır Şubesi: Yangın Bölgesinde Anız Tespit Edilmedi, Önleyici Tedbir Alınmamış

facebook-paylas
Tarih: 23-06-2024 18:50

Elektrik Direkleri Yangına Sebep Oldu İddiasıyla İnceleme Başlatıldı

 

 

 

HÜDA PAR, Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası'nın açıklamasını paylaşarak, Çınar ilçesi ile Mardin Mazıdağı ilçesi arasında meydana gelen ve elektrik direklerindeki tellerin kopması sonucu çıktığı iddia edilen yangınla ilgili detayları duyurdu. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi'nin yaptığı incelemede, yangının başladığı bölgede anız bulunmadığı ve hatların geçtiği güzergahlarda yangına karşı herhangi bir önleyici tedbir alınmadığı ortaya çıktı.

EMO Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan açıklamada, yangının nedeninin elektrik hatlarındaki arıza olduğu belirtilirken, bölgedeki elektrik altyapısının yeniden değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, yerel yetkililerin acilen gerekli incelemeleri yaparak halkı bilgilendirme sorumluluğunu taşıdığı ifade edildi. HÜDA PAR ise, yaşanan bu olayın takipçisi olacaklarını ve gereken adımların atılması için süreci yakından izleyeceklerini belirtti.

EMO Diyarbakır'ın yaptığı açıklamanın detayları:

1. Yangının çıktığı bölgede ekili anız bulunmamaktadır.

2. İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.

3. Direkteki OG sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arıza sebebi olabileceği belirlenmiştir.

4. Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu ve bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan önem arz etmektedir.

5. OG hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direklerinin kullanıldığı gözlemlenmiştir, bu durumun uygun olmadığı belirtilmiştir.

6. Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir (direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.).

7. Direk diplerinde süs betonu olmadığı ve otların direk dibinde biçilmediği tespit edilmiştir.

8. OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.

9. İzolatörlerdeki bağlantıların gevşek ve sıkı olmayan bir şekilde yapıldığı gözlemlenmiştir.

10. Şebekelerin bakım onarımının yapılmadığı ve teknik işletme sorumluluğu hizmetlerinden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.

11. Parafudr kullanılmamasının aşırı gerilimlerin ve ark oluşumunun riskini artırabileceği belirtilmiştir (hat başlarında, hat sonlarında ve trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır).

Bu bilgiler kamuoyuna sunulmuştur.
Bu haber 293 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI