Bugun...Evsen: “Halkın ibadet özgürlüğünün önündeki fatura engellerini kaldırın”

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Camilerin tüm ısıtma ve soğutma giderlerinin merkezi idare bütçesinden karşılanması gerektiğini ifade ederek, Halkın ibadet özgürlüğünün önündeki fatura engellerinin kaldırılmasını talep etti.

facebook-paylas
Tarih: 07-10-2022 00:07

Evsen: “Halkın ibadet özgürlüğünün önündeki fatura engellerini kaldırın”

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Camilerin ısıtma ve soğutma giderlerinin merkezi idare bütçesinden karşılanması gerektiğine yönelik bir açıklama yaptı. 
“CAMİLER ALLAH’IN EVLERİDİR”
Camilerin Allah’ın evleri ve Kabe’nin birer şubesi olduğunu hatırlatan Evsen, “Camiler ülkemizin birliğinin teminatı, kardeşliğimizin pekiştiği alanlardır. İnsanlar camilerde ibadet ederken huşu ve huzur bulmak isterler. İnsanların huzur bulduğu alanların korunması, kollanması, giderlerinin verdiği vergilerden karşılanmasını isterler” diye konuştu. 
“CAMİLER HALKIN CEBİDEN VE GÖNLÜNDEN VERDİKLERİYLE İNŞA EDİLİYOR”
Evsen, Türkiye’de camilerin tamamının halkın özverisiyle, cebinden ve gönlünden verdikleriyle inşa edildiklerini ifade ederek, “Masrafları da genel manada vatandaşlar tarafından karşılanmaktadır. Son dönemlerde elektrik fiyatlarındaki aşırı yükselişler, halkın alım ve harcama gücünün düşmesi camilerin çeşitli faturalarının ödenmesini zorlaştırmaktadır. İnsanlar ibadet ettikleri camilerin faturalarına yardım edemedikleri için ibadetlerini dahi aksatmak durumunda kalmaktadırlar” dedi.  
“YASAL DÜZENLEMELERİN YANLIŞ OLDUĞUNU BELİRTTİK”
Bir yasal düzenleme ile cami elektriklerinin; aydınlatma ve ısıtma-soğutma olarak ayrıldığını anımsatan Diyanet-Sen Şube Başkanı Evsen, “Müteaddid defalar bunun yanlış olduğunu belirttik. Lakin Din Görevlilerimiz cemaatinde desteğiyle bir şekilde faturaları ödediler. Artık faturaları ödeyemeyen camiler zamanına geldik. Artık cami elektrik faturaları ödenemiyor. Ödenemeyen faturalar nedeniyle Camilerin elektrikleri kesilmeye başlandı. Cemaat karanlığa mahkûm edildi. İbadetler aksadı, aksayacak. Buna kimsenin tahammülü yok. Hükümet ve ilgili kurumlar mağduriyet yaratmamalı bilakis mağduriyet gidermelidirler” ifadelerini kullandı. 
“CAMİLERİN TÜM ISITMA VE SOĞUTMA GİDERLERİ MERKEZİ İDARE BÜTÇESİNDEN KARŞILANSIN”
Evsen, Camilerin tüm ısıtma ve soğutma giderleri (Elektrik, Doğalgaz) merkezi idare bütçesinden karşılanarak bu tür durumlarla ilgili cemaat mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğine işaret ederek, “Hükümet konu ile ilgili acilen bir yasal çalışma başlatmalı, İlgili kurumlar da kestikleri elektrikleri bir an önce açarak mağduriyetlerin önüne geçmelidirler. Halkın İbadet özgürlüğünün önündeki fatura engeli bir an önce kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.
Bu haber 403 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI