Bugun...Ezan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendi

Tek parti döneminde İslam'ın kutsallarına yönelik yapılan saldırılardan sadece biri olan "Arapça ezan yasağının" kaldırılmasının yıldönümünde Ezan Platformu tarafından eski Başbakan Adnan Menderes'in kabri başında basın açıklaması yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 17-06-2021 00:58

Ezan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendi

Ezan Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasında, 18 yıl süren ve 1932 yılında tek partili dönemde başlayan "Türkçe Ezan" zulmünün kaldırılmasının 71'inci yıl dönümünde eski Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları rahmetle yad edildi. Basın açıklamasını okuyan ve ezanı yasaklayan zihniyeti lanetleyen Ezan Platformu Kurucusu Adem Çevik, ezanın insanlığın kurtuluşu olduğunu dile getirerek Bakara Suresinin 114'üncü ve 45'inci ayetlerini okudu.

"EZAN, KUR'AN YASAKLAYARAK MİLLETE VE ALLAHA SAVAŞ AÇANLARI LANETLİYORUZ"

Çevik, "İnsanlığın 'Kurtuluş Çağrısı Ezan' bundan 1399 yıl evvel 15 Haziran 622 yılında Bilal-i Habeşi tarafından okundu. Ezan bundan 89 yıl önce 3 Şubat 1932'de bir Kadir Gecesi'nde Ayasofya Camiinde Türkçe olarak okundu. 18 Temmuz 1932'de ise Arapça okunması yasaklandı. 18 yıl uygulanan bu yasak 16 Haziran 1950'de Ârif Nihat Asya'nın öncülüğünde Menderes ve arkadaşları tarafından kaldırıldı. israil işgali altındaki Filistin'de ve Çin işgalindeki Türkistan'da da ezan yasak ve Hilâfet merkezindeki Ayasofya'da ise 87 yıldır namaz yasaktı. Ezan, Kur'an yasaklayarak millete ve Allah'a savaş açanları lanetliyoruz bu yasakları kaldıranları, Ayasofya'yı açanları rahmet ve minnetle anıyoruz." diye konuştu.

"TEK PARTİ DÖNEMİNDE LAİKLİK DAYATMASIYLA İSLAM SOSYAL HAYATTAN TECRİT EDİLMEK İSTENDİ"

"Allah'ın mescitlerinde O'nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, ahirette de onlar için büyük azap vardır." (Bakara Suresi-114)

"Şüphesiz ki namaz/ezân Allah'a saygısı olmayanlara münafıklara ağır gelir." (Bakara Suresi-45) ayetlerini okuyan Çevik, sözlerine şöyle devam etti: CHP'nin tek parti diktatörlüğü döneminin, laiklik dayatmasıyla İslam'ı sosyal hayattan tecrit etme politikalarının yeni bir göstergesi olan ve 18 yıl boyunca uygulanan Arapça ezan yasağının CHP diktatörlüğü tarafından uygulanışının 89'uzuncu yılında ezan yasakçılarını lanetliyoruz. Millet iradesini canları pahasına savunan şehitlerimize ve dirilerimize Allah'tan mağfiret, rahmet ve şefaat diliyoruz.

CHP DİKTATÖRLÜĞÜNÜN MİLLET NEZDİNDE HİÇBİR KARŞILIĞI YOK"

Ezan yasağının tarihçesinden bahseden Adem Çevik, 15-16 Haziran'ı içerisinde barındıran haftayı "Ezan Bayramı Haftası" ve Hazreti Peygamber Efendimiz'in vefatı olan 8 Haziran'ı ise "Kurtuluş Kuran'da Haftası Asrı" olarak ilan ettiklerini ifade etti.

 
Bu haber 490 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Genel Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI