Bugun...Gıda enflasyonundaki artış üreticiyi ve dar gelirlileri olumsuz etkiliyor

Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Onur Aydın, iktidarın hayat pahalılığı sorununa ve ekonomideki sıkıntılara yoğunlaşması gerektiğini belirterek “hayat pahalılığını önleyin” çağrısında bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2021 00:11

Gıda enflasyonundaki artış üreticiyi ve dar gelirlileri olumsuz etkiliyor

Temel tüketim gıdaları başta olmak üzere birçok üründeki fahiş fiyat artışları devam ediyor. Her güne yeni bir zamla uyanan ve mağdur olan vatandaş, artık zamlara bir çözüm bulunmasını istiyor.

Son zamanlarda başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm gıda ürünlerinde dikkat çeken fahiş fiyat artışları halkı zor durumda bırakırken neredeyse her güne yeni bir zam haberiyle uyanan ve zamların bir türlü önüne geçilememesi nedeniyle mağdur olan vatandaş, artan gıda fiyatlarına tepki gösteriyor.

Her geçen gün artan hayat pahalılığına bir an önce yetkililer tarafından çözüm bulunması çağrısında bulunan Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Onur Aydın, gıda fiyatlarının ateş pahası olduğunu, birçok ürünün fiyatlarının katlanarak arttığını ve halkın tek derdinin ise hayat pahalılığı olduğunu ifade etti. Vatandaşın artık çarşıya, pazara ve markete gidemeyecek duruma geldiğine dikkat çeken Aydın, gıda enflasyonundaki artışın vatandaşı ve özellikle de dar gelirleri mağdur ettiğini belirtti. Aydın, mazot, gübre, yem ve elektrik gibi girdi fiyatlarındaki artışların, tarım alanlarının da tarım dışı kullanılması, köyden kente göç, üretimin planlı ve verimli olmamasının gıdada fiyat artışlarına neden olduğuna dikkat çekti. Gıda enflasyonunun yüksekliği, halkın gıda harcamalarının toplam harcamasının büyük bir bölümünü oluşturmasının dar gelirlileri çok fazla etkilediğini belirten Aydın, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı Türkiye’de gıda harcamalarının çok büyük bir kesiminin hane bütçesinde de önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı.

 “GIDA ÜRÜNLERİ YÜZDE 50 ARTTI”

Türkiye'de son 2 yılda hayat pahalılığının gıda, tarım, hayvancılık alanında ve diğer maliyetlerin artmasından dolayı kontrol edilemez bir düzeye ulaştığına dikkat çeken Aydın, “Şu son 2 yıldaki toplam artışların miktarı birçok kalemde yüzde 100’ün üstünde, gıda ürünleri içinde son bir yılda ki artışlar ortalama yüzde 50 civarında diyebiliriz. İki yılı düşündüğümüzde artışlar, 2019'dan 2021'e geldiğimizde neredeyse iki katına çıktı. Vatandaşın maliyet gelirlerinin artmadan faturaların, gıda ve temel ihtiyaç malzemelerinin artması şimdiye kadar yürütülen, devlet ekonomik, tarım politikalarının ne kadar isabetsiz olduğunu, memleketin nereden nereye getirdiğini aslında çok somut bariz örneğini bugünlerde yaşamaktayız.” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR AÇLIĞA, YOKSULLUĞA VE SEFALETE MAHKUM BIRAKILMIŞTIR”

Türkiye’de halkın büyük bir çoğunluğunun dar gelirli olduğunu belirten Aydın, “Türkiye'deki yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu yüzde 50'sinden fazlası asgari ücret ve asgari ücret civarında geçimini sağlamaktadır. asgari ücretin 2800 liralarda olduğunu, asgari geçimin indirimiyle birlikte 3000 bin lira civarında olduğunu düşünürsek 4 kişilik bir ailenin sadece gıda masraflarının 2 yılda yüzde 100 artmış olması şu an matematiksel, teorik olarak bu ailelerin açlıktan başka bir çaresi olmadığını göstermektedir. Yani düşük gelirli, asgari ücretle çalışan vatandaş açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum bırakılmıştır.” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 261 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölge Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI