Bugun...Güncelimize Takılanlar…

Merhaba Saygıdeğer Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz. Malumunuz dünyada ve ülkemizde gündem o kadar çabuk değişiyor ki, neredeyse takip etmek imkânsız gibi.

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2022 00:12

Güncelimize Takılanlar…

Birkaç dakika önce manşetlik haberler maalesef birkaç dakika sonra önem sırasını kaybedebiliyor. Dolaysıyla gerek görsel ve gerekse yazın basının işi bir hayli zor ve zahmetli.                                                                                                                                                                 

    Amacımız ne kimsenin zülfü yarasına dokunmak, ne de meddahlar gibi methiyeler dizmektir, sadece vatandaşın GÖZÜ, KULAĞI VE DİLİ OLMAYA ÇALIŞMAKTIR. Elbette görevimizin zorluğunun bilincindeyiz. Görevimiz; toplumun içersinde bulunduğu ekonomik, siyasi, eğitim, hukuk, sağlık, idari… Gibi kronikleşmiş sorunların vatandaşın belini nasıl büktüğünü, nasıl bir çaresizliğin içine ittiğini, bu çaresizliğin getirdiği insani, ahlaki değerler başata olmak üzere toplumsal birlikteliğimizi ayakta tutan bütün değerleri erozyona uğratan sebepleri toplumun daha iyi görmesi ve anlaması için topluma ayna olmak, devlet ile vatandaş arasında “köprü”  olmaktır. Evet; şimdi gündemimizden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.                                                                          

   1) İstanbul İstiklal caddesindeki terör saldırısı.  Öncelikle amasız, fakatsız bu terör saldırısını yapanları, destekleyenleri kınıyoruz ve lanetliyoruz. Hiçbir gerekçe terörü ve eylemlerini haklı kılmaz. Eylemi yapanların, yapılış biçimi, zamanlaması… vs ile ilgili birçok soru işareti konuşulsa da biz elimizde gerçek bilgi ve belge olmayana kadar devletin ilgili ve yetkili kişilerince yapılan resmi beyanlarına itibar etmeyi vatandaşlığımızın ve mesleki ahlakımızın bir gereği görüyoruz. Soruşturması çok boyutlu devam eden bir terör olayında spekülatif açıklamalar yapmak, siyasi rant devşirmeye çalışmanın ahlaki olmadığı gibi soruşturmanın selameti açısından uygun görmediğimizi de belirtiyoruz.                                                                                                                                                  

2)Cumhurbaşkanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan’ın Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G.20 Liderler zirvesine katılması, zirveye katılan ülkelerin liderleri ile ikili görüşmeler yapması. “ Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumunda Ülkemizin fikir ve düşüncelerini dile getirmesi ülkemiz açısından kazanımdır. Özellikle Rusya – Ukrayna savası sonrası oluşan enerji ve gıda sorununda Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın R.Tayip Erdoğan’ın çaba ve gayretlerinin bütün dünya tarafından takdir edilmesi ülkemiz açısından sevindirici olmakla beraber, bu savaşın bir an önce bitmesi insanlığın hayrına olduğunu özelikle belirmek istiyoruz. En kötü BARIŞ en iyi savaştan iyidir.                                                                                                                                    

3 ) 6’lı masadaki siyasi parti liderlerinin bir araya gelmesi.  6’lı masadaki siyasi parti liderlerinin bir araya gelmesi hem bu birlikteliğin dağılmasını önlemek ve ilerde izlenecek olan yol haritasının şartlarını ve esaslarını belirleyip zapturapt altına almaktır. Seçime kadar olabilecek “yol” kazalarını mümkün mertebe azaltmak. Ama görünen o ki hedeflenen ve söylemlerden ziyade görünen o ki; 6’ lı masanın her birleşeni masadan daha çok kazançlı çıkmak için birbirlerine karşı her türlü atraksiyonu yapmaktan da çekinmiyorlar. Bu da vatandaşların gözünden kaçmadığı gibi, 6’ lı masaya olan güveni büyük ölçüde sarsmaktadır. Siyasi satranç devem ediyor bizde izlenmeye devam ediyoruz.                                                                                                                                          

  4-) A Milli Takımımızın Diyarbakır’da ilk sefer Dünya Kupası Hazırlık maçı oynamasına her ne kadar birçok gereksiz ve yersiz anlamlar yüklense de Diyarbakır’ a ayrı bir renk ve heyecan getirdiğini söyleyebiliriz. Şalvar, şapka ve kefili Kürd’ un Kelt ‘li İskoç’ la bu kadar kolay kaynaşmasını, İskoç’ların “bedava yedik içtik” e bağlamak yerine, beklide tarihlerinin derinliklerinde yaşanan benzer acılarda aramak gerekir. Davul, zurna ve gayda’dan bir müzik kompozisyonu yapılabilinirimiydi? Yapıldı mı yapılmadı mı doğrusu bilemiyoruz ama bildiğimiz bir gerçek varsa;  İskoç ’yanın GSYİH  (Gayri safi yurt içi hâsıla) 30.500. Euro olduğu… İsterseniz bizim GSYİH hiç yazmayayım ki moralinizi bozmayayım…                                                                                                                                    

5-) Elbette vatandaşlarımızın gündemi bu yazdıklarımızdan ibaret değil, vatandaşın asıl gündemi çarşı, pazar, mutfak, boş tencere, parasız cepler ve cüzdanlar…   Bir türlü önüne geçilemeyen zamlar…  Vatandaş bu zamların altında inim inim inlerken, kışın gelmesi ile daha da kabaracak olan faturaları nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken; çarşı pazarda, otobüste, dolmuşta gülenden vaz geçtik tebessüm eden insan bulamıyoruz.                                                                             

  Evet;  yirmi yıldır iktidarda olan Ak Parti yıpranmış ama Ak Parti ve Erdoğan karşıtlığı üzerinden bir araya gelen 6.lı masada maalesef güven vermiyor. Huzursuz, umutsuz ve mutsuz bir topluluk her türlü “kötü”lüğün yeşermesine, beslenmesine ve büyümesine müsaittir.                                                                                                                                                                 

Bunun birinci sebebi; siyasi partilerin kısır döngü içerisinde ülkenin toplumsal menfaatleri yerine iktidara gelmek için pragmatist düşünmeleri, dün “iyi “ dediklerine birkaç gün sonra “kötü” demeleri vatandaşların siyasette ve siyasilere olan güveni her geçen gün azalmaktadır.                                                

Siyasiler maalesef Nasrettin Hoca’nın fıkrasında olduğu gibi ; “ bindiği dalı kesmekte “ ve maalesef bu daldan sadece siyasi partiler değil bütün vatandaşlar düşecek gibi…

GÜNEYDOĞU Güncel.

 

 

 
Bu haber 589 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI