Bugun...Haftaya bakış 1

Aralık ayı sadece kışın yüzünü gösterdiği bir ay veya çocukluğumuzda sobanın karşısında portakal kabuklarını ipe dizdiğimiz bir mevsimden ziyade tarihte önemli olayların yaşandığı bir ay olarak hep hatıra gelmiştir. Bunlardan birkaçını hatırlamakta fayda var.

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2022 00:30

Haftaya bakış 1

Örneğin 9 Aralık 1917 de Kudüs İngilizler tarafından işgal edildi ve bu işgal Siyonist İsrail devletine giden ilk adım olacaktı.

21 Aralık 1979 Sovyetlerin Afganistan’ı işgal tarihidir.

22 Aralık 1914 de Sarıkamış Harekatı(faciası) başladı.

Yaşanmış Daha birçok önemli tarihi kırılmayı içinde barındıran bir ay..

Yine 2022 yılının yaşadığımız bu son aralık ayında, yıllardır 2023 hedefi ile büyük umutlar bağladığımız bir zaman dilimine giriyoruz. Ülke olarak 2023 e girdiğimizde her şeyin bir anda değişip güllük gülistanlık bir ülkeye uyanacağımızı düşünenlerin sayısı az değil galiba.

Fakat 2023 sabahı uyanınca ve sonrasında durumun hiçte anlatıldığı gibi olmadığını görmeye başladığımızda yaşayacağımız tepkinin sadece sessiz ve uzunca bir şaşkınlık olacağını düşünüyorum. Fakat birileri yeni 2023 lerle yeni hedeflerle bizi umutlandırmaya devam edecek, hani umut fakirin ekmeği ya.

Her zaman söylene gelen; Türkiye ve Dünyada Hızlı değişim ve süreçlerin yaşandığı bir dönem yaşıyoruz.

Hey! Hat! Ki Seçim sathı mahalline giren ülkemizde tüm bu hızlı değişim ve süreçlerin gölgesinde enflasyon ve ekonominin halkta bıraktığı tahribat aslında tüm bu gelişmelerden daha önemli.

Ekonomik sürecin toplumsal ve ahlaki yapımızda bıraktığı yıkım ise dünyadaki siyasi gelişmelerden ve savaşlardan daha mı az önemli?

Herşey bittiğinde binalarımız yollarımız ve barajlarımız yıkılmamış olabilir fakat sosyal ve toplumsal enkazlarımızın altından nasıl kalkacağız.

Bir yanda enflasyon ve ekonominin yangını, beri yanda devletin istisnasız tüm kurumlarında ülkemiz tarihinde görülmemiş bir talan ve soygun. Bu talan ve soygunu yapanların evlerde ve pazarda yanan yangını seyr ederek yaşadıkları şatafat ve şımarıklık.

İbn-u Haldun, toplumların yaşam süreçlerini açıklarken günümüz toplumunun yaşadığı süreci toplumların yıkımdan önceki son halleri olarak anlatır. İnşallah yanılıyordur.

Gelelim haftaya bakışa, ak partinin seçim yatırımı algılarından olan Türkiye yüzyılı vizyonuna alternatif CHP nin yeni vizyon belgesi her ne kadar büyük reklamlarla sunulsa da toplumda beklenen heyecanı yaratmadı.

Kılıçdaroğlu’nun "Bugün siyaset üstü beyin takımıyla tanışacaksınız. Dünyadan ve Türkiye'den itibarlı 70 kişiden oluşan bir ekipten söz ediyoruz"

Partili kurmaylarının ise  “Türkiye ekonomisini nasıl şaha kaldıracağımıza ilişkin bir büyük proje. Vizyon belgesi derken özellikle belli alanlara dair bakış açımızı anlatacağız. Bilim, teknoloji, araştırma, dünya ile bütünleşme bunların hepsi var” görüşleri bile Yıllardır seçimlerde herkese iki anahtar vaadleri gibi daha ütopik vaadlere alışmış yorgun bir seçmen kitlesine spot ışıklar altında altın portakal film galası gibi hey heyli alkışlı görüntülerin artık bıraktığı etki ve heyecan eskisi gibi olmuyor.

Kılıçdaroğlu’nun bu kadar önemsediği siyaset üstü beyin takımı dediği kişileri salona bile getiremeyip uzaktan ekran görüntüleri ile yetinmesi, vizyonun başından itibaren adı geçen beyin takımı tarafından ne kadar önemsendiğini göstermesi açısından dikkate değerdir

Yaşanan toplumsal travma ve bürokrasideki yolsuzluk ve talana iktidarın gereken tepkiyi ve önlemi almıyor olması da seçmen nezdinde AKP nin inandırıcılığını önemli ölçüde azaltmıştır. Seçmen alternatifsiz bir seçime mi giriyor tespiti her geçen gün daha bir netlik kazanıyor. Şu bir gerçektir ki Alternatifsiz bir seçim siyasi istikrarsızlık ve politik kaosu da beraberinde getirir.

Seçim sathı mahallinde önümüzdeki günlerde bu süreç daha olumlu ve yapıcı umut verici bir sürece dönüşür mü bilemiyoruz. Hali hazırda görünen tablonun vaziyeti bu.

Her şeye rağmen 2023’ü Türkiye açısından tarihi bir fırsata çevirmekte mümkün.

Şu bir gerçek ki, Türkiye’nin 2023 sonrası yeni bir Türkiye olacağı, bu yeni Türkiye’de Daha kuşatıcı, daha evrensel değerlerle hazırlanmış bir Anayasa ile girilmesi, hukuki yasalarla talan ve yolsuzlukların önüne geçerek daha güvenli bir toplum yaratılması halinde, yaşanacak Barış ve huzur ortamı ile ekonomik ve politik sorunları rahatlıkla aşabilecek, Jeopolitik ve stratejik konumumuzdan dolayı bölgede ve Orta Doğu’da öncü/güçlü bir devlet olma sürecine  girmekte mümkün olacaktır.

Daha güzel bir hafta yaşamamız dileği ile….

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1855 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI