Bugun...HÜDA PAR: Baraj sıfırlanmalı

Bir dizi temasta bulunmak için Bursa'ya giden HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcı oğlu, "Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Bursa'da da ekonomik anlamda esnaf zor durumda. Malum küresel çapta bir salgın var. Bundan dolayı esnaf uzun bir süre işletmelerini kapatmak zorunda kaldı.

facebook-paylas
Tarih: 15-09-2021 00:20

HÜDA PAR: Baraj sıfırlanmalı

Üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu illerde de esnaf ayrıca bir sıkıntı içerisinde. Buraya gelmeden önce Eskişehir'deydik. Orada da benzer sıkıntılar vardı. Memlekette genel anlamda bir ekonomik sıkıntı var. Aslında Türkiye'deki ekonomi bir Türkiye'yi daha besleyecek kadar geniştir. Fakat bize göre sorun adalet sorunudur. Pek çok konuda olduğu gibi ekonomik imkânların dağıtılmasında, vergi yükünün dağıtılmasında bir adaletsizlik sorunu var. Bundan dolayı bazıları ekonomik sıkıntıyı yaşamazken kimileri iliklerine kadar hissediyor. Kimileri kiralarını dahi ödeyemiyor. Genel manada vatandaşlar bankalara borçlanmış durumdalar ve belki de ileride faizlerini bile ödeyemeyecek duruma düşen pek çok vatandaş duyacağız." diye konuştu.

 

'BÜTÜNCÜL TARIM POLITIKALARI UYGULANMALI'

 

Özellikle gıda enflasyonu ortalama enflasyonun epey üzerinde olduğunu ve bunun da dar gelirli vatandaşların çok ciddi bir şekilde etkilediğini hatırlatan Yapıcıoğlu, "Geçtiğimiz günlerde gıda enflasyona karşı tahıl ve bakliyat ürünlerinde gümrük vergisinin 31 Aralık'a kadar sıfırlanması yönünde bir karar alındı. Tüketicinin bu yüksek enflasyondan daha az etkilenmesi için belki böyle bir adım atılmıştır, ama bunlar uzun vadede çözüm getirmiyor. Çözüm ithalata dayalı olamaz. Gümrük vergisinin sıfırlanmasından dolayı kamunun uğrayacağı vergi kaybının üzerine bir miktar daha koyarak üreticinin desteklenmesi halinde uzun vadede gıda fiyatlarının düşürülmesi daha mümkün hale gelecektir. Özellikle tarımda girdi maliyetleri birkaç kat artmışken üretim yapamaz hale gelen çiftçinin bir de sıfır gümrükle ithal edilen mallar ile rekabet edememesi sonucunda eğer çiftçi ürün ekmekten vazgeçerse kısa vadede belki dışarıdan gelen mallarla fiyatlar düşecek ama ekim yapamadığımız için fiyatlar tekrar yükselecek ve gıdada tamamen dışarıya bağımlı hale geleceğiz. Oysa gıda, stratejik bir üründür ve önümüzdeki yıllarda bunun önemi daha fazla anlaşılacaktır.  Eğer biz kendi gıdamızı kendimize yetecek kadar üretemezsek, bir müddet sonra bizi açlıkla terbiye etmeye çalışacaklardır. Bu konuda daha çok bütüncül tarım politikalarına ihtiyaç var ve mutlaka üretici desteklenmelidir." şeklinde konuştu.

 

Dün akşam iş insanları ile gerçekleştirdikleri görüşmede kimisinin nitelikli eleman bulamamaktan kimisinin de iş bulamamaktan şikâyet ettiğini belirten Yapıcıoğlu, aslında her iki taraf da doğru söylediğini, herhangi bir niteliği olmayan işçi sayısında bir patlama yaşandığını söyledi.

 

Üniversite seviyesinde tahsil görmüş ciddi bir iş gücü olabilecek bir kitle olduğunu ancak ihtiyaç duyulan alanda eleman sıkıntısının da ciddi seviyede olduğunu vurgulayan Yapıcıoğlu, bu sorunların çözümü için eğitim politikalarına yeniden ciddi bir şekilde eğilmek gerektiğini ifade etti.

 

TÜİK verilerine göre genç işsizliğin yüzde 23 olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, işsiz olduğu halde İŞKUR'a kayıt yaptırmayanların bu sayıya ilave edilmesiyle rakamların daha da artacağını, iş imkânı olmayan bazı bölgelerde ise bu rakamın yüzde 50 oranında olduğunu vurgulayarak eğitimde yeniden planlama yapmanın elzem olduğunu hatırlattı.

 

PLANSIZ POLİTİKALAR ÜRETİCİLERİ DE TÜKETİCİLERİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR

 

Tarım ile ilgili de aynı şekilde yeniden planlama yapılması gerektiğini kaydeden Yapıcıoğlu, "Bazı ürünlerin fiyatları bir sene çok düşükken, onu ekenler zarar ediyorken bir sonraki sene zarardan dolayı aynı ürünü ekmekte tereddüt ediyor ve başka bir şey ekiyor. Bu sefer az ekildiği için ucuz olan malın fiyatı bir sonraki sene fahiş bir şekilde artıyor. Bu da plansız bir tarım yapılmasından kaynaklanıyor.

 

'YENİ VE SİVİL BİR ANAYASA MUTLAKA YAPILMALIDIR'

 

 

Türkiye'nin gündemindeki meselelerden birisinin de yeni anayasa olduğunu belirten Yapıcıoğlu “12 Eylül darbesinin üzerinde 41 yıl geçti. Ama hâlâ 12 Eylül askeri cuntasının yapmış olduğu anayasa ile Türkiye idare edilmeye devam ediliyor. Evet, belki bu anayasada 20 kez değişiklik yapıldı, belki 100'den fazla madde değişti ama hâlâ iskeletiyle, ruhuyla bu anayasa ayaktadır. Bu anayasanın yerine mutlaka sivil ve adil bir anayasa yapılmalıdır. Biz bu talebimizi siyaset sahnesine çıktığımız 2012 yılından beri dile getiriyoruz. Hatta parti programımızda da yazılmaktadır. Bu nedenle de belirli periyotlarla gündeme getirmeye çalışıyoruz. Son dönemde yeniden siyasetin gündemine geldi. Ama diğer siyasi partilerin anayasanın nasıl yapılması gerektiği hususunda takındıkları tavır dolayısıyla korkarım ki bu yeni anayasa yapma fırsatı heba edilecek. Biz şunu söyledik. Yeni bir anayasa yapmak mümkündür. Bu bir fırsattır ama aynı zamanda bu yeni anayasayı siyasi partiler için de bir samimiyet testidir. Yeni anayasa eğer toplumun bütününü ilgilendiriyorsa, eğer anayasacıların tabiriyle toplumsal bir sözleşme ise o zaman mutlaka tarafların bütünü bir masa etrafında bir araya gelebilmeli ve nasıl bir anayasa ile idare etmek isteniyorsa tüm siyasi kesimler tarafında birlikte tartışılmalıdır. Ta ki, ortak bir metin ortaya çıksın. Elbette bu ortak metnin hiç kimsenin yüzde yüz istediği gibi olmayacaktır. Çünkü hangi kesimi öne çıkarırsak çıkalım toplum sadece onlardan ibaret değildir. Bu memlekette çok farklı düşüncelerde, inançlarda, kültürlerde insanlar yaşıyor. Siyasi yelpazenin en sağından en soluna kadar çok farklı düşüncelerdeki insanların tüm konularda yüzde yüz mutabık kalması elbette mümkün değildir. Fakat olması gereken ortak bir noktada buluşmaktır."

 

SİYASETTEKİ SERT VE KIRICI DİL DÜZELTİLMELİ

 

Sürekli gündemlerinde olan konulardan birisinin de siyasetteki sert, kırıcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dil olduğunu, bu tutumun böyle devam etmesi halinde tabanda farklı sebeplerden dolayı psikolojik olarak iyi durumda olmayan kişilerin daha da kötüye gideceğini söyleyen Yapıcıoğlu, bunun için tüm siyasi gruplara nezih bir dille hem vatandaşa hem de birbirlerine hitap etmeleri konusunda çağrı yaptı.

 

Son dönemde gündeme gelen seçim barajı ile ilgili de konuşan Yapıcıoğlu "Cumhur ittifakı bileşenleri, siyasi partiler kanunu hususunda seçim barajı konusunda anlaştıklarını ve meclis açılınca bu konuyu gündeme getireceklerini dile getirdiler. Biliyorsunuz şu anda 12 Eylül askeri darbesinden sonra 1980'de yapılan siyasi partiler ve seçim kanunlarıyla siyaset yürüyor. O zaman yüzde 10'luk bir seçim barajı getirilmişti. Bu baraj yönetimde istikrarın sağlanması adına temsilde adaletin feda edilmesiydi. Şu anda Türkiye'de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi var. Bu sistemde artık parçalı koalisyonlar dönemi geride kalmıştır. Dolayısıyla yönetimde istikrar garanti altındadır. Bu nedenle temsilde adalet mutlak surette sağlanmalıdır. Bunun en iyi sağlanacağı şekil de sıfır barajdır. Baraj sıfırlanmalı ki tüm siyasi görüşler kendilerini mecliste temsil ettirtebilsinler."

 

İTTİFAKSIZ AÇIKLAMASI

 

Yapıcıoğlu, basın toplantısı sonrasında gazetecilerin seçim ittifakı, yüksek fiyat artışları, ekonomi ve başkanlık sistemi hakkında sordukları soruları da cevapladı.

 

Önümüzdeki seçimlerde herhangi bir siyasi parti ile ittifak yapıp yapmayacaklarına ilişkin bir basın mensubunun sorusunu yanıtlayan Yapıcıoğlu, "Şu anda mevcut sistem zaten siyasi partileri en az oy alandan en çok oy alana kadar siyasi partileri ittifaka zorluyor. Geçtiğimiz seçimde en yüksek oy alan ve partisinin adayını cumhurbaşkanı seçtiren AK Parti bile adayını seçtirmek için ittifak arayışında oldu ve 'Cumhur İttifakı' diye bir ittifak doğdu. Hiçbir parti 'ben ittifaksız da iktidar olabilirim' diyemeyeceğini anlamak mümkündür. Bu yetmezmiş gibi bir de seçim barajı var. Seçim barajı da baraja takılma ihtimali olan partileri 'ya kendinize parlamento içerisinde yer bulamayacaksınız ya da bir ittifak içerisinde kendinize bir yer bulmak zorundasınız' diye dayatmada bulunuyor. Bu dayatmalar doğru değildir. Ancak sistem bu olduğu müddetçe partilerin birbirleriyle ittifak yapmaları en güçlü ihtimaldir. 2018 seçimlerinde herhangi bir parti ile ittifak yapmadan kendi logomuzla, kendi adaylarımızla müstakil olarak seçimlere katıldık. Baraj dolayısıyla mecliste temsil edilemedik. Önümüzdeki seçimlerde ilkelerimize uygun bir ittifakta yer alabiliriz. Ancak bu seçim barajının haksız ve adaletsiz olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmıyor. Şimdiden herhangi bir partide, herhangi bir ittifaka dâhil olma durumumuz yok. Seçimlerde ittifak yapma siyasetin doğasında var. Bizim de bir ittifak içerisinde yer almamız mümkündür." dedi.

 

 
Bu haber 426 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Manşetler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI