Bugun...HÜDA PAR'dan 'servis ücretleri ve kantin kiraları' çağrısı

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, servis ücretleri ve kantin kiralarındaki artışın ciddi sıkıntılara yol açtığına dikkat çekerek ücretlerin düşürülmesi çağrısında bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2022 17:34

HÜDA PAR'dan 'servis ücretleri ve kantin kiraları' çağrısı

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, partisinin iç ve dış gündeme ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Bazı kesimlerin bütün eleştirilerine rağmen Merkez Bankası’nın faiz indiriminin Eylül ayında da devam ettiğini ve politika faiz oranının yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirildiğini hatırlatan Ramanlı, politika faizinin düşürülmesine rağmen piyasadaki faizin düşmediğini söyledi.

İş dünyasının ise bankaların yüksek faizle kredi vermesinden hatta zaman zaman bankaların kredi vermeye dahi yanaşmamasından şikâyet ettiğini belirten Ramanlı, "Düşük politika faizinden en fazla karlı çıkanların bankalar olduğu bilinmektedir. Neticede ekonomik faaliyetler üzerinde doğrudan etkisi görülen de merkez bankasının düşürdüğü politika faizi değil piyasa faizidir. Politika faizi ile piyasadaki reel faiz arasında en az iki kat fark bulunmaktadır. Devletin vatandaştan aldığı gecikme bedeli faiz oranı ile ödediği gecikme faiz oranı arasında da aynı şekilde ciddi farklar söz konusudur. Bu haliyle uygulanan farklı oranlar vatandaşın aleyhine olacak şekilde bir faiz karmaşasına yol açmaktadır." dedi.

"Kapitalist ekonomi modeli terk edilmeli"

Ramanlı, "Öte yandan yüksek enflasyona rıza göstermek adına uygulanan oransal faiz karmaşası tüm kritik dönemlerde olduğu gibi bugün de sermayesi olanı daha fazla zengin ederken, çoğunluğu dar ve sabit gelirli olan halkın alım gücünü daha fazla düşürmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı'nın da itiraf ettiği gibi mevcut sistemde yalnızca belli sermaye çevreleri kâr ederken dar gelirliler ise kaybetmektedir. Bu durum karşısında halkın alım gücünü yükseltmek öncelikli hedef olarak belirlenmelidir. Halkı faiz, kur ve enflasyon üçlüsünün baskısından tamamen kurtaracak bir model geliştirilmelidir. Bu da ancak faize ve borçlanmaya dayalı kapitalist ekonomi modelinin terk edilmesiyle mümkün olabilir." ifadelerini kullandı.

"Hiçbir gerekçe çiftçiyi toprağını ekip biçmekten alıkoymamalı"

Yeni bir ekim döneminin arifesinde olduklarını ve hâlâ tarım maliyetlerinin yükseldiğini söyleyen Ramanlı, bu durumun TÜİK rakamlarına da yansıdığını ve girdi endeksindeki son bir yıllık artışın yüzde 133 olarak tespit edildiğini kaydetti.

Ramanlı, "Bu artışlarda Türkiye’deki krizin ve uluslararası gelişmelerin etkisi büyük olsa da hiçbir gerekçe çiftçiyi toprağını ekip biçmekten alıkoymamalı, tarladan koparmamalıdır. Çiftçinin Bugün yüksek maliyetlerle yapacağı ekimin, hasat döneminde kendisine bol kazanç olarak geri döneceğinin umudu ve güvencesi şimdiden verilmelidir." dedi.

Geçen sene bu vakitlerde yaptıkları uyarılara rağmen özellikle gübre fiyatlarına ilişkin bir çalışmanın yapılmadığını söyleyen Ramanlı, "Birçok çiftçi artan maliyetler karşısında kararsızlık içerisinde kalarak ya gübre kullanmadı ya da farklı tercihlere yöneldi. Bu da çeşitli verim kayıplarına ve üretimde dengesizliklere sebep oldu. Bu yıl henüz vakit varken özellikle gübre fiyatları başta olmak üzere tarımın diğer girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılmalı, çiftçilerin yeni ekim dönemini tereddütsüz bir şekilde ve emeğinin karşılığını alamama endişesi yaşamadan geçirmesi sağlanmalıdır." şeklinde konuştu.

"Servis ücretleri ve kantin kiraları düşürülmelidir"

Servis ücretleri ve kantin kiralarında artışa dikkat çeken Ramanlı, şunları kaydetti:

Enflasyonda yaşanan olağanüstü yükseliş nedeniyle temel ihtiyaç maddelerini dahi karşılamakta zorlanan vatandaşlar, okulların açılmasıyla birlikte çok daha zorlu bir süreçle karşı karşıya kalmıştır. Aileler, çocuklarının eğitimi için ihtiyaç duyulan kırtasiye malzemelerinin temininde son derece zorlanmaktadır. Bunun yanında, özellikle büyük şehirlerde okullara servis araçlarıyla gitmek zorunda kalan öğrencilerin servis ücretleri büyük bir külfet oluşturmaktadır. Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde 5 bin liradan başlayıp mesafeye göre 10 bin lirayı aşan servis ücretleri, cep yakmaktadır. Çoğunlukla Üniversite öğrencilerinin kullandığı toplu ulaşım hizmetlerinde de fahiş fiyatlar söz konusudur. Ulaşımda temel gider kalemi olan akaryakıtın en yüksek olduğu zamanda belirlenen servis ücretlerinde, akaryakıt yüzde 25 oranında ucuzladığı halde indirim yapılmaması adil olmadığı gibi birileri için de haksız kazanca yol açmaktadır. Ülke ekonomisinde oluşan tabloyu kötüye kullanmak isteyen fırsatçılara karşı sıkı bir denetim mekanizması kurulmalıdır.

Diğer yandan Okul kantinlerindeki ürünlerin fiyatlarındaki artış, öğrencilerin beslenmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Kantin işletmecileri, idarelerce aşırı oranda yükseltilen kiralardan şikâyet etmektedir. Okul idarecilerinin kantin kiralarında yüzde 100’ün üzerinde artış yapması kantin işletmecilerinin maliyetlerine ve doğal olarak satış fiyatlarına yansımaktadır. Kantin kiralarında yıllık zam oranı yüzde 25’i geçmemelidir. Kiralarda indirime gidilmek suretiyle oluşacak maliyet azalışlarının kantin ürünlerine yansıtılması sağlanmalıdır.

"Meclis'in, yeni dönemde başta yeni anayasa olmak üzere memleketin faydasına olacak çalışmalar yapmasını diliyoruz"

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, 1 Ekim’de açılacak olan Meclis'in gündeminde, sosyal medya düzenlemesi, iklim değişikliği sözleşmesi, dar gelirli vatandaşların icralık olan borçlarının silinmesi ve kira ve komşuluk hukukundan kaynaklı anlaşmazlıkların arabuluculuk kapsamına alınması gibi başlıkların öne çıktığını ifade etti.

 

 
Bu haber 370 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Eğitim Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI