finans haberleri
Bugun...HÜDA PAR Sözcüsü Emiroğlu: Halkın alım gücü her geçen gün daha fazla erozyona uğramakta

HÜDA PAR Sözcüsü Emiroğlu, yüksek enflasyon karşısında zor günler geçiren ve alım gücü ger geçen gün azalan halkın durumuna dikkat çekerek, geçici pansuman tedbirlerin sonuç vermediğini belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 16-08-2022 00:07

HÜDA PAR Sözcüsü Emiroğlu: Halkın alım gücü her geçen gün daha fazla erozyona uğramakta

HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi ve Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu, iç ve dış gündemi değerlendirdi.

Emiroğlu, iç gündem değerlendirmesinde; cari açık, yüksek enflasyon, dar gelirlilere verilen destek, adli tatil uygulaması ve atama ile azillerde liyakat gibi konulara değinirken dış gündeme de ise siyonist işgal rejiminin Filistin'e yönelik saldırıları ve Afganistan'da gerçekleşen saldırıya ilişkin konuştu.

Cari açığın son 15 ayın en yükseğine çıktığını belirten Emiroğlu, "Merkez Bankası verilerine göre geçtiğimiz haziran ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açık son on beş ayın zirvesine çıktı.

İthalata dayalı enerji fiyatlarının önemli etken olduğu cari açığın giderek artması, Yeni Ekonomi Modeli’nde öngörülen daha fazla ihracat yaparak oluşacak cari fazla ile enflasyonun düşürülmesi planlarını, işlemez hale getirmektedir. Yerel paranın döviz karşısında değer yitirmesi ithalatın azaltılmasına karşı bir yöntem olarak benimsenmişken, ithalatın bu süreçte hız kesmemesi bu konuda yeni yöntemlerin geliştirilmesini kaçınılmaz kılmaktadır.

Cari denge tutturulmadığı müddetçe de bu ortamda enflasyonun düşürülmesi imkânsız hale gelmektedir. Enflasyon artış trendini sürdürürken halkın alım gücü de her geçen gün daha fazla erozyona uğramaktadır. Başta gıda olmak üzere temel tüketim maddelerinde neredeyse günübirlik hal alan fiyat artışları büyük kitleleri oluşturan dar ve sabit gelirlileri hayli zorlamaktadır.

Başta gıda olmak üzere temel tüketim maddelerinde esaslı bir indirim ve fiyat istikrarı için maliyet düşürücü tedbirlerin alınması, üretim ve imalat aşamasındaki girdi maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli kaynakların sağlanması ve fırsatçılığa karşı etkili bir mücadele gerekmektedir.

Aksi halde sadece belli noktalarda ve belli ürünlerde yapılacak fiyat iyileştirmeleri geçici pansuman tedbirler olarak kalacak ve beklenen sonucu vermeyecektir." dedi.

"Verilen destekler yetersiz kalıyor"

Yüksen enflasyon nedeniyle hayat pahalılığına dikkat çeken ve verilen desteklerin yetersiz kaldığını belirten Emiroğlu, "Enflasyon oranlarındaki artışın halkın büyük çoğunluğunu etkilemesinden dolayı hükümetin düşük gelir grubuna vermiş olduğu (doğalgaz, elektrik vd.) destekler hem yetersiz kalmakta hem de amacına ulaşamamaktadır. Özellikle yaz aylarında doğalgaza gelen zamlar, devlet desteklerinden yararlanamayan düşük gelirli vatandaşları kış aylarında ciddi şekilde zorlayacaktır. Elektrikte yapılan kotalı fiyat artışının bir benzeri doğalgaza da getirilmeli, fiyatlar ciddi şekilde sübvanse edilmeli veya tüm hanelerde kullanılan doğalgaza kış ayları için ciddi bir indirim yapılmalıdır. Sosyal devletin gereği olarak ihtiyaç sahibi tüm karşılanmalıdır." dedi.

 
Bu haber 399 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Güncel Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI