Bugun...HÜDA PAR Van İl Başkanı'ndan tepki: Belediyeler çalışmıyor

Van'ın sorunlarına ilişkin haftalık gündem değerlendirmesi yapan HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Sayğın, Van'daki belediyelere tepki gösterdi. Belediyelere yönelik sürekli şikâyet aldıklarını söyleyen Sayğın, il genelinde yapılan çalışmaların yetersizliğine dikkat çekti.

facebook-paylas
Tarih: 08-08-2023 19:07

HÜDA PAR Van İl Başkanı'ndan tepki: Belediyeler çalışmıyor

Kentin sorunlarını haftalık gündem değerlendirmeleriyle ele alacaklarını açıklayan HÜDA PAR Van İl Başkanlığı'nın bu haftaki konusu belediye hizmetleri oldu.

Van Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin hizmetlerinin yetersiz kaldığını ve vatandaşlardan sık sık şikayetler geldiğini belirten Van İl Başkanı Rasim Sayğın, "Yazın başlamasından bu yana çok belirgin bir şekilde görülmektedir ki Van'da ciddi bir şekilde belediye hizmetlerinde aksama var. Göze çarpan haliyle özellikle yeşillendirme, çiçeklendirme, peyzaj çalışmaları, park ve bahçelerin yeşilliği, var olan ağaçların korunması, sulanması hususların da belediyelerin yaz boyunca maalesef herhangi ciddi bir çalışma yapmadığını gözlemlemekteyiz. Malumunuz olduğu üzere çöp toplama, temizlik ve peyzaj çalışmaları belediyelerin en asli görevlerindendir. Bunlar en kötü belediyeciliğin dahi yapması gereken minimum hizmetlerdir. Bir belediye, hizmet anlamında bu minimal seviyenin altına düşemez. Van'da belediyeler bu en minimal seviyenin altına düşmüştür." dedi.

Mahalle, turistik bölge ve merkezi alanlarda temizlik konusunda ciddi sorunlar yaşandığına değinen Rasim Sayğın, "Alanda yaptığımız çalışmalardan edindiğimiz bir diğer bilgi ise, belediyelerin yaptığı temizlik çalışmalarının çok zayıf kaldığı. Özellikle Van Gölü sahil kısmında, kanallarda temizlik yapılmadığı, çöplerin toplanmadığı veya çok uzun aralıklarla bu çöplerin toplandığı dolaysıyla ilimize yakışmayan görüntülerin ortaya çıktığını gözlemlemekteyiz. Bu yönüyle de yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu temizlik hizmetlerinin daha sağlıklı ve rutin bir şekilde günlük yapılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Belediyeler hatalarını betonla örtüyor"

Merkezdeki en işlek caddelerde bulunan peyzaj alanlarının bakım yapılmadığından dolayı kuruduğunu söyleyen Sağın, "Cumhuriyet Caddemiz, Maraş Caddemiz, belediyenin hizmetinde yer alan diğer ana ve ara yolların tamamında üzülerek görüyoruz ki var olan yeşilliklerin, çiçekli alanların, peyzajların bakımsızlıktan kaynaklı üzerinin betonla örtüldüğünü, taşlarla kaplandığını gördük. Yani belediye hizmetini yerine getirememenin açığını taş yaparak, üzerine beton dökerek kapatmaya ve gözden kaçırmaya çalışmaktadır. Bu yaz döneminde ilimizde çok ciddi bir kuraklık yaşanmaktadır. Bu nedenle yeşil alan, park ve bahçelerin hızlı ve düzenli bir şekilde sulanması yapılmalıdır. Mevsim itibarıyla 1 aylık bir süremiz kaldı. Gelecek yılın planlanmasının çok ciddi olarak yapılması lazım. Şehrimizin yeşillendirilmesi için peyzaj çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Bu yıl bir değerlendirme çalışması yapılabilir, mevsim şartları itibarıyla artık yeşillendirme gerçekleştirilemez. Yapılsa dahi kışa denk gelecek ve boşa gidecektir. Geçmiş dönemin değerlendirmesi olarak bunların ortaya konulması ve gelecek dönem için de bunun planlanmasının çok acil bir şekilde yapılması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

"Kaldırım işgalleri son bulmalı"

İşlek cadde ve sokaklardaki kaldırım işgallerine dikkati çeken Sayğın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlimizde çok ciddi olarak kaldırım işgalleriyle karşı karşıyayız. Zaten çok sınırlı sayıda kaldırımımız var. Yollarda yürümek için vatandaşlara ayrılan alan çok sınırlı ve birkaç kişinin yan yana yürüyebileceği seviyede değildir. Bu olasılığa rağmen ayrıca kaldırım işgallerine belediyelerin göz yumması insanların sokaklarda yürüyebilmesinin önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir. Belediyelerin acilen bu kaldırım işgallerini ortadan kaldırması ve bununla ilgili tedbir alması zorunludur. Belediyelerle ilgili bir diğer husus ise, özellikle ara yollarda çok ciddi bozulmalar meydana gelmiştir. Bu bozulmaların düzeltilmesi, araç ve insan trafiğine fayda sağlar bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu yönde de vatandaşlarımızdan çok sayıda şikâyet alıyoruz."

"Vanlılar sahile inmekte sorun yaşıyor"

Yazlık ev ve villa sahiplerinin halkın sahile inen yollarını kapattığını ve belediyelerin bu duruma sessiz kaldığını belirten Sayğın, "Belediyeleri ilgilendiren bir sorun da Van Gölü sahillerine ulaşım problemi. Birçok villa, yazlık alanlarda özellikle sahile inen yolları kapatacak şekilde konumlandırılmış. İnsanlar yüzmek için Molla Kasım sahillerine gittiğinde yüzecek yer bulma sorunu yaşamaktadır. Mavi bayraklı plajı çıkardığımızda geri kalan kısımların ciddi bir şekilde villalar tarafından kapatıldığını, insanların sahillere inemediğini gözlemlemekteyiz. Bu konuda belediyeler tarafından uygulanması gereken 150 metrelik bir sahil bandı zorunluluğu vardır. Bu şartların sağlanması adına belediyelerin yükümlülüklerini yerine getirerek, insanlar sahile inecek şekilde yolları açık tutması gerekmektedir. Bir turizm kenti potansiyeli taşıyan şehrimizin bu şekilde sahile inme problemiyle karşı karşıya kalması ciddi bir sorundur." diye konuştu.

"İranlıların gayri ahlaki davranışları engellenmeli"

Van'a gelen İranlı turistlerin ahlak ve adaba uymayan davranışlarının denetlenmesi gerektiğini vurgulayan HÜDA PAR Van İl Başkanı Sayğın, "İlimiz ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıyadır. Yani kendi kendine yeter bir il olma vasfını taşımıyor maalesef. Dolayısıyla İran'dan gelen misafirlere çok ciddi olarak ihtiyaç duymaktadır. Hatta mevsimsel olarak İran'dan gidiş gelişler azaldığında esnaflarımızın büyük ekonomik sıkıntılar çektiğini biliyoruz. İranlıların ilimize gelmesi için ulaşım ve konaklama yönünden ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Fakat bizim bugün vurguladığımız husus şu; özellikle İranlı misafirlerimizin ilimizde bulundukları süreç içerisinde genel ahlakla adaba uymayan birtakım davranışlar sergilediklerini gözlemlemekteyiz.  Gece saatlerinde kendi ilimizde, kendi sokaklarımızda dolaşmaya hayâ eder bir hal almaya başladı. Bu bir dengedir. Elbette ki insanların ilimize gelmesinin önüne geçecek birtakım uygulamalardan uzak durmak ve daha çok misafir çekme yoluna gitmek gerekiyor. Ama gelen misafirlerimizin de en nihayetinde Müslüman bir ülkeye geldiklerini unutmamaları gerekiyor. Halkı Müslüman olan bir şehre geldiklerini unutmamaları gerekiyor. Özellikle gece kulüpleri gibi mekânların çok ciddi olarak denetlenmesi gerekiyor. Yine sokaklarda gayri ahlaki davranışlar içerisinde bulunan turistlerin bu konuda uyarılması lazım. Çünkü artık sanki gayrimüslim bir ülkeye gidilmiş, sanki İslami hiçbir kuralın, ahlaki kuralın olmadığı bir yere gidilmiş gibi çok pervasızca birtakım uygulamalar ve davranışları gözlemlemekteyiz. Bu konuda yetkililerin dengeyi sağlayacak bir şekilde tedbirleri alması zorunludur. Bir taraftan misafirlerimizi küstürmeyelim evet ama bir taraftan da halkımızın ahlak ve adabına uygun bir şekilde davranmalarını sağlamak adına gerekli tedbirleri alalım" dedi.
Bu haber 617 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Belediyeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI