Bugun...İyi Parti Milletvekili M. Salim Ensarioğlu Filistin Açıklaması Yaptı

Ensarioğlu, Filistin-İsrail Olaylarına İlişkin Derinlemesine Değerlendirmelerde Bulundu

facebook-paylas
Tarih: 28-10-2023 01:41

İyi Parti Milletvekili M. Salim Ensarioğlu Filistin Açıklaması Yaptı

 

 

Yasin GÜLER - İyi Parti Milletvekili M. Salim Ensarioğlu, son dönemde Filistin ve İsrail arasında yaşanan olaylarla ilgili önemli bir açıklama yaparak, duygu ve görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. İşte detaylı haber metni:

Birleşmiş Milletler'in Yetersizliği

Ensarioğlu, açıklamasına Filistin meselesinin tarihsel bağlamına vurgu yaparak başladı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Birleşmiş Milletler'in, Filistin'deki Siyonist İsrail'in işgal politikalarını engellemek için yetersiz kaldığını açık bir şekilde ifade etti. BM'nin daimi üyeleri olan İngiltere, Fransa ve ABD'nin ise Gazze'deki vahşeti durdurmaktan ziyade artırmaya çalıştıklarını belirtti. Bu durumun, dünya barışına zarar verdiğini ve Filistin halkının acılarını artırdığını söyledi.

ABD'nin Rolü ve İstikrarsızlık

Açıklamasının devamında Ensarioğlu, ABD'nin son 20 yılda coğrafyada demokrasi propagandası yaparak girdiği bölgelerde istikrarsızlıklara neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, ABD'nin meşru ve gayrimeşru güçleri belirleme konusundaki tavrını eleştirdi. Bu bağlamda, Mehmet Akif Ersoy'un dizelerine atıfta bulunarak, "tek dişi kalmış canavarlar ittifakı"nın Filistin'deki direnişi sorgulamaya çalışarak insanların kafasını karıştırmaya çalıştığını ifade etti.

Hamas'ın Direnişi ve Filistin Halkının Meşruiyeti

Ensarioğlu, Filistin'deki direnişi ve özellikle Hamas'ı destekleyerek, onları terör örgütü olarak değil, vatanını müdafaa eden bir mücahitler ordusu olarak tanımladı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın Filistin konusundaki çıkışlarını önemli ve kıymetli bulduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin Rolü

Türkiye'nin Gazze'ye destek mitingini kalben desteklemekle beraber, Ensarioğlu, ümmetin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu olaylar karşısında daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Mitinglerin ötesinde, devletin daha büyük bir güce sahip olduğunu ve bu güce uygun şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

ABD'ye Çağrı ve Sonuç

Açıklamasını sonlandırırken, ABD'ye hitaben seslenen Ensarioğlu, savaşları ve soykırımları meşru gören bu politikaların acilen durdurulması gerektiğini ve aksi takdirde bu ateşin ABD'yi de yakabileceğini ifade etti.

M. Salim Ensarioğlu'nun açıklamaları, Filistin-İsrail meselesi ve bu konudaki uluslararası ilişkilerin hassasiyetini yansıtmakta olup, kendisinin kişisel görüşlerini içerdiği metnin tamamı;

"BASINA ve KAMUOYUNA

İkinci dünya savaşı sonrasında kurulan BM, bırakın bir dünya savaşını durdurmak, Filistin’de Siyonist İsrail’in işgal politikalarını durduracak herhangi bir yaptırım gücüne sahip olmadığını alenen ilan etmiştir. Üstelik BM’nin daimi üyeleri olan İngiltere, Fransa ve ABD Gazzedeki Siyonist İsrail vahşetini durdurmak yerine bu vahşetin dozunu artırmak için çalışmaktadırlar. 

Ortadoğu ve dünya barışının garantörü olarak kendisini lanse eden ABD ise son 20 yıldır coğrafyamızda demokrasi havariliği ile girdiği her yeri kan gölüne çevirmiştir. Dünyada kimin meşru kimin gayri meşru güç olduğunu tarif etmede mutlak takdire sahip olduğunu ilan eden ABD’nin başını çektiği, istiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinde ki gibi “tek dişi kalmış canavar”lar ittifakı, Hamas’ın İşgalci Siyonist İsrail’e ve Bebek katili Netanyahu’ya karşı hangi kimlik ile direniş sergilediği tartışmasını dolaşıma sokarak insanların aklını karıştırma gayreti göstermektedirler. Ancak bizim açımızdan Çanakkale’de emperyalist güçlere karşı direnişi sorgulamak ne derecede yanlış ise Filistindeki direnişçileri de sorgulamak aynı derecede yanlıştır. Efsanevi komutan Sellahadin-i Eyyubi’nin savaşını sorgulamak ne derece ümmetin vicdanını yaralıyorsa mazlum Filistin halkının meşru direnişini sorgulamak aynı derecede ümmetin vicdanını yaralamaktadır. 

Buradan tüm imani ve insani duygularımla ifade etmek isterim ki; Hamas bir terör örgütü değil vatanını müdafaa eden bir mücahitler ordusudur. Sayın Cumhurbaşkan’ın bu minvaldeki çıkışlarını önemli ve kıymetli buluyorum. Bu doğrultuda yarın İstanbul’da iktidar bloğunun yapacağı Filistin’e destek mitingini kalben desteklemek ile beraber ümmetin gözü kulağı devletimizin alacağı aksiyondayken iktidarın mitingle buna cevap olması yeterli değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kudreti miting yapmaktan kat be kat daha büyüktür. Devletimizin bu büyüklüğe ve gücüne uygun hareket etmeye tüm unsurlarıyla davet ediyorum. 

Gazze’nin bebeklerinin çığlıkları insanlığın kulaklarını tırmalarken Şeyh Ahmed Yasin’in çağrısı hâla bugün dipdiri: ‘’Kalpleriniz sızlamıyor mu başımıza gelen bu acı felaketler karşısında? Bir halk yok mu? Hiç mi kimse yok, Allah için ve ümmetin namusu için kızacak ve Şerefli direnişçilerken bizleri katil terörist olarak ilan edenlere karşı duracak?”

Son olarak buradan ABD’ye sesleniyorum 3 ncü dünya savaşı çıkarmak için her türlü katliamı ve soykırımı kendine meşru gören; gayrimeşru, şımarık ve katil çocuğunu acilen durdur, aksi taktirde bu ateş seni de yakar.

 
Bu haber 1349 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI