finans haberleri
Bugun...'Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Kur’an hizmeti genişliyor

Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk "Kıraat ilmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi", kıraat-ı aşere, takrip ve birçok alandaki geniş hizmet ağıyla Kur’an hizmetine devam ediyor

facebook-paylas
Tarih: 20-05-2022 00:03

'Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Kur’an hizmeti genişliyor

Merkezde kadın ve erkek öğrenciler burada kıraat ilmi noktasında eğitim alırken aşere ve takrip eğitimlerinin yanı sıra, genel anlamda Kur’an’ı yüzüne okuma ve hafızlık, hafızlığa hazırlık, ezber pekiştirme ve kıraata dair birçok alanda eğitim veriliyor.

Lisans öğrencilerinin yanı sıra imamlar, müezzinler ve öğretmenler de eğitimlerde yer alıyor. Kıraat enstitüsünde ise daha çok yüksek lisans ve doktora programları noktasında eğitimler verilmektedir.

“KIRAATI AŞERE İLMİ TAMAMLANDI ŞUAN TAKRİP EĞİTİMİNDEYİZ”

Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Gör. Fatih Küçük; “Sınıfımızda kıraat-i aşere ve takrip eğitimi görülmekte. Derse katılan kursiyerlerimiz imam-hatip, müezzin-kayyım ve milli eğitimden öğretmen arkadaşlarımız var. Burada kıraat-ı aşere ve takrip okunmaktadır. Bu eğitimi öğretim görevlisi İsmail Kaya ile beraber takip etmekteyiz. Hocalarımız hafızlıktan sonra kıraat ilminde kendilerini daha ileri bir seviyeye ulaştırmak için bu ilmi tahsis etmek için burada bulundular. Kıraat-ı aşere ilmini hocalarımız tamamladı, şu anda takrip eğitimine devam ediyoruz.” dedi.

“BİNGÖL’DE İLK AŞERE TAKRİP MEZUNLARI OLACAKLAR”

2015’te Hırvatistan’da yapılan Dünya Kur’an okuması yarışmasında birinci olan Bingöl Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Kıraat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi İsmail Kaya,” Yaklaşık üç yıldır üzerinde durduğumuz kıraat-ı aşere ve takrip kurslarımız devam etmekte. Şu an takrip kursundayız. Öğrencilerimizle, kıraat ilminin pratik yönünü periyodik olarak haftalık derslerimizle icra etmekteyiz. Daha önce şu aşamada kurra olmadığını biliyoruz. İnşaallah yakın zamanda Bingöl’de ilk aşere takrip mezunu öğrencilerimizi mezun edeceğiz. Bu motivasyon ve bu hedefle Kur’an’a hizmet yolunda çalışmaya ve gayret etmeye devam edeceğiz inşaallah.” şeklinde konuştu.

“BURADAKİ AMACIMIZ KUR’AN-I KERİM ÖĞRETİMİNİ DAHA İYİ BİR SEVİYEYE GETİRMEKTİR”

Hanımların sınıfına bakan hocalardan öğretim görevlisi Melek Mollaibraimoğlu, "Buradaki sınıfımızda temel Kur’an-ı Kerim eğitimi vermekteyiz. Buradaki öğrencilerimiz ağırlıklı olarak İslami ilimler fakültesindeki lisans öğrencilerimizden oluşuyor. Buradaki amacımız, okuyan öğrencilerimizin ders saatlerinin azlığından dolayı Kur’an-ı Kerim öğrenmelerini daha iyi bir seviyeye getirmek ve orada verilen eğitimi pekiştirmektir. Genel olarak yüzüne okuma ve tilavet noktasında eğitim vermekteyiz. Otuzuncu cüz bittikten sonra Kur’an-ı Kerim’i başından alıp Bakara Suresi’nden başlayarak tilavete devam etmekteyiz. Hafızlığını bitirmiş iki bayan arkadaşımızla da aşere okuyoruz.  Aşere grubumuz da var. Bu arkadaşlarımızla yaklaşık 14 cüz okuduk. Bunun yanı sıra başka gruplarımız da var. Orada yine Kur’an’ı belli bir seviyeye getirdikten sonra belli ezberler yaptırdıktan sonra o grubumuzla hafızlık programı yapıyoruz. Hali hazırda böyle bir grubumuz ve hafızlık yapan öğrencilerimiz de var. Hafızlığa hazırlık programı, hafızlık yaptırmak için yapılan bir program. Aynı zamanda bayanlarda hafızlığı bitirmiş ve pekiştirmek isteyenleri de dinlemeye yönelik bir programımız var” ifadelerini kullandı.
Bu haber 340 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölge Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI