Bugun...KUDDÜS FATİHİ SELAHADDİN EYYUBİ TV DİZİSİNE TEPKİLER DEVAM EDİYOR.

Üç kez manşete taşıdığımız diziye, Diyarbakır'daki siyasî partilerin il başkanlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. HUDA-PAR ve YENİDEN REFAH PARTİSİ İl Başkanları dizideki çarpık senaryoya tepkilerini ortaya koydu.

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2023 00:01

KUDDÜS FATİHİ SELAHADDİN EYYUBİ TV DİZİSİNE TEPKİLER DEVAM EDİYOR.

Mehmet zeki özer özel

Şehrimizde gündem belirleyen Güneydoğu Güncel, dizinin ikinci bölümüne dair açıklamalar gelirse siz okurlarıyla paylaşmaya devam edecek.

Siyasî Parti İl Başkanlarının dizinin ilk bölümüne dair eleştirileri şu şekilde:

  

 Vedat Turgut HÜDA-PAR İl Başkanı

"TRT 1'de yayınlanan Selahattin Eyyubi TV Dizisi tarihsel bağları ile ilgili ilişkisi, milliyetçi ve hamasetçi damarla magazine kaydırılırsa Kuruluş Osman, Kuruluş Ertuğrul gibi dizilere dönüşür mü? Bunun artısı ve eksisi ne olur?

Sorunuzu yanıtlamadan önce, Kudüs’ün Fatihi Selahaddin-i Eyyubî’den söz açılmışken, yaklaşık 75 yıldır siyonistlerin işgali altında olan Kudüs’ün, Mescidi Aksa’nın, Gazze’nin ve Filistin’in yeniden dedemiz ve atamız Selahaddin-i Kürdî'nin üstlenmiş olduğu misyonla kurtuluşuna vesile olmasını yüce Rabbimden diliyorum.

Sorunuzun cevabına gelince; malûmunuz girmiş olduğumuz bu son yüzyılda, sanat, müzik, sinema, dizi ve görseller maalesef kültür emperyalizminin etkisi altına girmiş, kendine özgü bir sanatsal ürün ortaya koyamamıştır.

Bundan 60 yıl önce "Yeşilçam" denilen bir sinema çevresi oluşturuldu. Malûmunuz bu çevre toplumun değerleriyle alay eden komedî ve sinema görselleriyle veyahut sekülarizm, sosyalizm ve ırkçılığın propagandasını yapacak şekilde toplumsal ahlakı çökerterek, büyük bir yabancılaşma faaliyetini yürüttüler. Bunun neticesinden topluma izletilen dizi ve sinemalarla insanlarımız, kültürlerinden, değerlerinden, inancından ve birçok ahlaki hassasiyetlerinden uzaklaştırıldı.

Popüler kültürün etkisi altında kalan sinema ve diziler özellikle Amerikan sinemasını, Avrupa’nın ve  İngilizlerin dizilerini taklit ederek bir yeni akım başlatıldı. Bu yeni akım Kuruluş Osman, Diriliş Ertuğrul gibi dizilerle her ne kadar dönemin görsellerini yansıtmaya çalışıldıysa da içerik üretimi bakımından özellikle 200 yıl önce Avrupa’da ortaya çıkan ulusalcılık ve ırkçılık söyleminden de geri kalmadı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Kudüs Fatihi Selahaddin-i Eyyubi’nin ümmetçi anlayışının, Müslümanlar arasında ne kadar ihtilaflar varsa ortadan kaldırdıktan sonra, haçlıların esareti altında olan Kudüs’ü işgalden kurtardığını bilmeyenimiz yoktur.

Ancak yukarda da belirtiğim gibi, Amerika’nın ve Avrupa’nın sinema ve dizi kültürünün etkisi altında kalmanın vermiş olduğu popüler kültürün ve kültür emperyalizmin etkisiyle, TRT 1'de yayınlanan Selahattin Eyyubi TV dizisinin tarihsel bağlarıyla ilişkisinin kesilme ihtimalini göz ününde bulundurulması gerektiğine dikkati çekiyorum.

Mümkündür ki;  milliyetçi ve hamasetçi damarla magazine kaydırılarak,  Kuruluş Osman, Diriliş Ertuğrul gibi dizilere dönüşme ihtimali bulunmaktadır.

Bunun artısı ve eksisine gelince bunun hiçbir artısı olmaz, bilakis eksisi olur.

Yıllardır bölgemizin kanayan yarası haline gelen kimlik inkarı ve asimilasyon politikalarının ve tarihsel gerçekliğin inkarının sinema perdesine bu şekilde yansıması kabul edilemez.

Dizide inkar ve asimilasyon gibi bir niyet senaryoda varsa bundan derhal vaz geçilmeli, Selahaddin-i Eyyubi bir kürddür, ancak şunu unutmayalım Selahaddin-i Eyyubî ırkçı ve şovenist değil, bilakis ümmetçi ve dini bütün Müslüman bir şahsiyettir. Türklerle, Araplarla, Farıslarla birlikte kardeşçe yaşamanın ne demek olduğunu bize gösteren en büyük şahsiyettir.

TV Dizisindeki kronolojinin tarihten kopukluğu, senaristlerin tarihi çarpıtması, Selahaddin'i dizi sonunda " Türk" yapar mı? Bu konuda görüşleriniz almak istiyoruz.  

Bu şeklide devam ederse, bir Kürd’ü Türk yapma gibi saçma bir durum olabilir. Bu durumda ilk aklımıza gelen senaryonun iyi niyetli kişiler tarafından hazırlanmadığı olacaktır.

Kültür Bakanlığının söz konusu dizinin senaryosunu yeniden gözden geçirip, ırkçı, inkarcı ve asimilasyoncu gibi kısımlarını derhal diziden geri çekmesi gerekmektedir.

Bu vesileyle bu kadar yüksek meblağlarla hazırlanmış böyle bir konunun dizi halinde sunulması güzel bir gelişme, ancak gelişmeyi sabote edenlere de müsaade edilmemelidir.

Dizinin tarihî bağlamı ne ise o bağlamda aktarılması gerektiğini bir kez daha sizlerin aracılığınızla kamuoyuyla paylaşıyorum. "

    

Ali  Erdem/ Yeniden Refah Partisi İl Başkanı

"Üzülerek ifade etmeliyim ki bahse konu olan dizinin ilk bölümünü büyük bir üzüntü ile izledik. Dizinin daha ilk bölümünden senaristlerin tarihsel gerçekliklerden çok uzak toplum üzerinde asimiletik amaçlar güden bir senaryo yazarak özellikle Selahaddin Eyyubinin Kürd kimliğini ve İslâmî kimliğini konu almayarak daha çok "Türkmüş" gibi gösterilerek ve gerçek hayattaki İslamî kimliğine bilinçli bir operasyon çekilerek ilk bölümden sahneleri romantize ederek Selahaddin Eyyubî'yi bir kadın figür ile İslâmiyete aykırı bir şehvet aşkı ile lanse etmek kesinlikli bir skandaldır. Bu sebeplerden ötürü daha ilk bölümden Kuruluş Osman, Diriliş Ertuğrul dizilerinde yaşadığımız tarihten kopuk senaristlerin toplum üzerinde gerçekleştirmek istedikleri sinsi planlara alet olan bir dizi olacağı aşikardır.

Selahaddin Eyyubî dizisinin daha ilk sahnelerinde hiç bir tarih kaynaklarında yazılmayan bir şekilde Selahaddin Eyyubî'yi Nureddin Zengi'nin evlatlığı gibi göstermeleri skandaldan öte kasıtlı bir şekilde Selahaddin Eyyubî'ye yapılan bir saldırıdır, bu hadsizliği gösteren senaristlerin dizinin sonunda Kürt bir İslâm alimi olan Selahaddin Eyyubî'yi şehvet duygularına düşkün bir Türk olarak gösterecekleri kaçınılmazdır.

Umarım TRT, bu rezalete bir an önce son verip senaryoyu gerçekler üzerine kurgular veya bu diziyi derhal yayından kaldırır."
Bu haber 1394 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI