Bugun...Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ihalelerinde neler oluyor?

Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde gerçekleşen iddialı bir ihale skandalı gün yüzüne çıktı. İhaleye fesat karıştırma, kamu görevini kötüye kullanma, kamu kaynaklarını zarara uğratma ve ihaleleri çıkar ilişkisi içerisindeki firmalara peşkeş çekme suçlamalarıyla gündeme gelen olayda, ciddi iddialar öne sürüldü.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2023 14:58

Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ihalelerinde neler oluyor?

 


Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından TAŞIMALI YEMEK HİZMET ALIMI için düzenlenen ihalelerde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21. maddesi gereği pazarlık ihalesine katılmak üzere bir firmanın 9 adet davetiye aldığı belirtildi. Ancak, gönderilen davet mektuplarının yeterli istekli sayısını sağlamak amacıyla gönderildiği ve ihaleye katılmak isteyen firmaların baskı altında tutulduğu iddia edildi.
İddialara göre, bu firmalardan biri ihaleye istekli sıfatıyla katıldı ve gerekli tüm şartları sağladı. Ancak, ihale yetkilileri tarafından, ihale firmalarının kapasite raporlarını, bilançolarını ve mali verilerini inceledikten sonra en uygun teklifin bu firmaya ait olduğu tespit edilmesine rağmen ihale iptal edildi ve aynı ihale, çıkar ilişkisi içerisinde olan bir firma tarafından doğrudan temin yöntemiyle kazanıldı.
Ayrıca, ihale komisyonunun Diyarbakır il sınırları içinde mutfak gereksinimlerini aramak yerine sadece Kulp ilçesi sınırlarında bir mutfak gereksinimi koştuğu ve bu gereksinimi sadece çıkar ilişkisi içerisindeki bir firmaya sağladığı iddia edildi. Bu durumun, kamu ihale kanununa aykırı bir işlem olduğu ve rekabeti engellediği ve kamuyu zarara uğrattığı iddia edildi.
Tüm bu iddialar, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 5. maddesine aykırı işlem tesis edildiği ve kamu kaynaklarının çıkar ilişkisi içerisindeki firmalara peşkeş çekildiği, ihalelere fesat karıştırıldığı, kurum amirleri ve yetkililerinin görevlerini kötüye kullandığı, kamuyu zarara uğrattığı ve çıkar ilişkisi içerisindeki firmalardan haksız kazanç elde edildiği şeklinde öne sürüldü.
Olayın mağdurları olarak açıklama yapan firmanın temsilcileri, baskı, tehdit ve fiziksel şiddetle karşı karşıya kaldıklarını belirttiler. Firma yetkilisi, ''Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 30.11.2023 tarihine kadar 2023/2024 eğitim ve öğretim yılında Diyarbakır ili Kulp ilçesinde taşıma kapsamında bulunan ilkokul/ortaokul/lise öğrencilerine malzeme dahil 3 ‘er iş günü olmak Öğle Yemeği pişirilmesi Dağıtılması için doğrudan alım hizmeti alınmış ,doğrudan yönetimiyle satılan işe yetkili olduğum ÖZAYDOĞDU GIDA İNŞAAT TAŞIMACILIK TEKİSTİL TEMİZLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ile 30.10.203 3 ‘er günlük doğrudan teminle Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teklifimi hazırladım ve Saat 11:30 da doğrudan teminle teklifimi kapalı zarfa koyup Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü komisyona sundum . Ancak Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü şartnamede belirtmesine rağmen TSE Belgesi yetkili özel kuruluştan alındığı iddiasıyla sunmuş olduğum teklifimi değerlendirme dışına bırakıp   120 bin TL daha yükseğinde teklif veren firmanın ve aynı zaman da komisyonun çıkar ilişkiler içerisinde olan firmaya  3’er günlük temin usulüyle ,işi devletimizi zarara uğratıp çıkar ilişkisi içerisinde olan firmaya verdi. Öncelikle şu hususu vurgulamak isterim ;doğrudan temin için hazırlanan şartnameye bakıldığında yetkili özel kuruluşta alınan TSE Belgesinin iptal edilmeyeceğine dair bir maddenin bulunmadığını belirtmek isterim . Nitekim yetkili olduğum ÖZAYDOĞDU  Firması aynı TSE  Belgesiyle bizzat daha öncede ihalelere girmiş , doğrudan temin için teklif sunup ihale edilen işleri üstlenmiştir . Bu usulsüzlüklerden sonra 03.11.2023 tarihinde Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili komisyon görevliler 03.11.2023 kasımdan sonraki günler 42 günlük doğrudan temin işi için E-Kap pazarlı usulüyle  davet yetkili olduğum firmamıza tebligat geldi .İdari şartname ve teknik şartnameye baktım daha önceki yapılan pazarlık usulüyle  ve doğrudan teminle idari ve teknik şartnameye istenilen belgelere değişikliğe gidildiğini fark ettim . Örneğin : Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Milli Eğitim Müdürü olan F.K‘nın yönlendirmesiyle  komisyon başkanı olan M.C. ve C. Y.‘ın daha önceden idari ve teknik şartnamede  istenilen 1-  TSE Belgesi 8589 kodlu istemesi ve 2-kapasite ise firmanın kapasite 2/3 istenirken bizim firmamızın ihaleye katılmasıyla Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yukarda ismini yazıldığım komisyon üyesi  komisyon Başkanı görevli şüphelilerin suç oluşturan eylemleri oluşturarak 3’er günlük periyotlarla ihale işi pazarlık usulüyle bu defa  42  gün üzerine pazarlık usulüyle ihale ettiler . Yani 42 iş günü iş günü çıkartılan pazarlık usulüyle ilana çıkan 03.11.2023 tarihinde bu sefer idari şartname ve teknik şartnameye bakılırsa 1- TSE de alınan belge sırf rekabet ortamı ve devleti zarara uğratmak için Türkiye standartları enstitüsünde alınan belgesi eklenmesi
2-kapasite raporu öğrenci sayısını 2/3 çıkartılıp kapasite raporunun öğrenci sayısına kadar olmasını eklediler yani öğrenci sayınının tamamını kabul etmesi istediler . Buda rekabet ortamının engellemesine ve yüksek fiyatta çıkar içerisinde olan firmaya verilmesidir . Yapılan bu usulsüzlüklere karşı itiraz için Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne komisyona salonuna gittim.03.11.203  saat 10:30 komisyonda yer alan M.C .ve C. Y. ordaydılar. Onlara hitaben ben ÖZAYDOĞDU Firma yetkilisi olduğuna dair belgelerimi sundum , Ve daha önceki yapılan doğrudan teninle idari şartnamesi ve teknik şartnamesinde   Farklı ve rekabet ortamını engelleyici şartları konulduğunu bir firma yetkilisi olarak öğrenmek istediğimde .Benle muhatap bile olmadılar ,ikinci söylememle Komisyon Başkanı olan M.C. belgeleri elimde aldı ,komisyon üyesi olan C. Y.nin Evraklarımı almasıyla yırtıp çöpe attılar . Yanımda bulunan K.T. adındaki abim ile fiziki hakaretlere uğradık ve onlar tarafından darp edildik ,darp raporumuzu Kulp İlçe Devlet Hastanesinden alarak  Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğüne suç duyurusunda bulundum, darp raporum Kulp İlçe Devlet Hastanesi ve suç duyurunda bulunduğum dosyada vardır. Bana nereye giderseniz gidin işi size vermeyiz dediler. Biz kimseyi darp etmedik , kimseye karışmadık , kendi hak ve hukukumuzu savunduk ama sonuçta devlet dairesinde mağduriyete uğrayarak çıkmak zorunda kaldık.
Bu iddiaların halk arasında büyük yankı uyandırdığı ve kamuoyunda tepkilere neden olduğu görülmekte. Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise henüz herhangi bir resmi açıklama yapmadılar. İddiaların daha fazla açıklığa kavuşması ve gerekli incelemelerin yapılması bekleniyor. Bu olayın, kamu kaynaklarının doğru ve adil bir şekilde kullanılmasına yönelik soru işaretlerini artırdığı açıkça görülüyor.
Bu haber 5442 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI