finans haberleri
Bugun...Milli Eğitim ‘Yaz-boz’ tahtasına döndü!

Son 3 yılda Diyarbakır Milli Eğitim’de sık sık yaşanan görevden alınmalar eğitimi adeta yaz-boz tahtasına çevirdi. İl, İlçe ve Müdür yardımcılarının sürekli değişmesi eğitim kalitesini olumsuz yönden etkilerken, 3 yıl içerisinde Diyarbakır LGS ve YKS Sınavlarında listenin sonlarında yer almayı sürdürüyor. LGS ve YKS’de alınan bu başarısızlık giderilmesi yerine sık sık idarecilerin yer değiştirmesi tepkiye yol açıyor.

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2022 00:10

Milli Eğitim ‘Yaz-boz’ tahtasına döndü!

MAHKEME KARARI İLE ESKİ GÖREV YERLERİNE DÖNÜYORLAR

Son 3 yılda 4 Milli Eğitim Müdürü ile son 2 yılda 4 İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarının değiştiği Diyarbakır’da, atamalarının tümünün mahkeme kararı ile olması dikkat çekti.

Son 6 ay içerisinde mahkeme kararı ile Kayapınar eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Erdaş, Çınar İlçe eski Milli Eğitim Müdürü Mehmet  Aziz İde, Bismil İlçe eski Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, Eğil İlçe eski Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Esen, Hani İlçe eski Milli Eğitim Müdürü Zeki Kaya, Lice İlçe eski Milli eğitim Müdürü Reşit Memiş ile Milli Eğitim eski Müdür Yardımcıları Metin Direk, Hanifi Özkal ve Adnan Hurata’da Mahkeme kararı ile eski görev yerlerine atandı. Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan bazı başarılı bürokratların da başarıları dikkate alınmadan görevden alınmaları büyük tepkiye yol açıyor.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kentin eğitiminden uzak, ithal bürokratların da atanmasının eğitimde kalitesizliği ve başarısızlığı beraberinde getiriyor. Sık sık ithal bürokrat atamaları eğitimi ciddi anlamda etkiliyor. Diyarbakır eğitimi deyim yerindeyse yaz-boz tahtasına dönerken, özellikle ithal ancak liyakatsiz idarecilerin atanması eğitimi olumsuz etkiliyor.

Veliler, Milletvekillerinin, İl Valisinin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yer değiştirmelere biran önce son vererek, kentin eğitim kalitesini artırmaya yönelik çalışma yapmalarını talep ettiler. İdarecilerin 6 aylık veya 1 yıllık görev süreleri boyunca eğitimdeki kalitenin ne derece etkili olacaklarını düşünmelerini isteyen Veliler, eğitimde başarı isteniyorsa köklü çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdiler.

LGS VE YKS’DA SONUNCUYUZ

Bir dönem Ülke genelinde yapılan lise ve Üniversite yerleştirme sınavlarında kısa bir süreliğine başarıyı yakalayan Diyarbakır’ın son 3 yılda yaşanan başarısızlık idarecilerin sık sık görevden alınmaları ve yer değiştirmelerinden kaynaklanmasına bağlandı. Eğitim uzmanları, bu değişimlerin eğitimi oldukça etkilediğinin altını çizerek, Diyarbakır eğitiminin başarılı kılınması isteniyorsa idarecilerin değişiminden uzak durulması ve Milli Eğitim Bakanlığın veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün buna dikkat etmesi gerektiğini söylediler.

DİYARBAKIR EĞİTİMİ YAZ-BOZ TAHTASINA DÖNDÜ

6 ay ve 1 yıl görevde kalan idarecilerin uzun soluklu olan eğitimde başarının artmasında varlık gösteremeyeceğine de değinen Uzmanlar, Diyarbakır eğitiminin bu gel-git’lerden yaz-boz tahtasına döndüğüne işaret ederek, “6 ayda hiçbir idareciden kaliteli ve nitelikli eğitim verilmesini bekleyemez. Bu değişimler aynı zamanda eğitim yatırımlarını da olumsuz etkiler. Ve nitekim şuan bu değişimler nedeniyle eğitim ve öğretim oldukça olumsuz etkileniyor. Diyarbakır eğitimindeki başarısızlığın tek nedeni bu değişimlerdir. Ayrıca ekip ruhunun da oluşmasını engelleyen bu görev değişikliklerine son verilmesi gerekiyor. İdarecilerin bence ildeki başarısızlığı gidermek için harekete geçmeleri gerekiyor” diye konuştular.

“2022-2023 EĞİTİM VE ÖĞRETİM SEZONU KAYIPLARLA GEÇECEK”

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin göreve geldiği günden bu yana eğitim ve öğretimde yatırımların, projelerin gelişmesi, kentteki eğitim kalitesinin artması yönünde yapılması gereken konulara odaklanması gerekirken, Mahkeme kararları ile göreve iade edilen İlçe Müdürleri ve İl Müdür Yardımcılarının durumu, STK’lara ve Milli Eğitim Bakanlığına şikayet konusu olan yemek ihalelerinde usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelmesi 2022-2023 Eğitim-Öğretim sezonu için kayıp olacağı öngörülüyor.
Bu haber 830 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI