finans haberleri
Bugun...Sağlık Sen'de karşıt listeye baskı iddiası

Olağan Genel Kurula hazırlanan Sağlık Sen'de şimdiki yönetime karşı aday olan Ahmet Demirel, sendikanın baskısı nedeniyle 4 delegelerinin istifa ettiğini açıkladı.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-06-2022 22:55:10 Tarih: 11-06-2022 00:05

Sağlık Sen'de karşıt listeye baskı iddiası

Beşinci Olağan Genel Kurula hazırlanan Sağlık Sen'de, mevcut başkanın karşısında aday olan Azizler Hareketi lideri Ahmet Demirel, kendisini destekleyenlerin delege seçimlerinde baskıya uğradığını iddia etti. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Demirel, önceki gün itibariyle delege seçimlerine başlandığını şu anada kadar 150 delege adayından 58'inin seçildiğini belirtti. Açıklamasında gelecek hafta kalan 92 delegenin daha da belirlendiğini ifade eden Demirel, delege seçiminde sendikaya yapılan başvurular sürecinde delege adaylarının baskıya uğradığını ifade etti. Adaylarının caydırılmak, fikirlerinin değiştirilmesi istendiğini kaydeden Demirel, "Adaylık başvurularını tamamlayan delege adaylarımıza baskılar devam etmiş ve istifaya zorlanmışlardır. Bu baskılara karıştığı iddia edilen Başhekim  hakkında İl Sağlık Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdik. İddiaya göre  başka bir hastanenin personeli olan delege adayımızı makam odasına bir akrabası vasıtasıyla çağırtıyor. İçlerinde mevcut sendika yöneticilerinin de olduğu 10 kişilik grup tarafından baskı altına alınan delege adayımız baskılara dayanamayıp istifa dilekçesini imzalıyor. İstifa dilekçesinin şahsen sendikaya verilmesi gerektiği ortada iken bir başhekimin makam odasında imzalatılan bir dilekçe ile bir delege adayının iradesine ipotek konuyor. Diğer idareciler hakkındaki iddialar ile ilgili şikayet hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtmek isteriz. Bu psikolojik baskılar sonucunda mevcut 4 delege adayımız delegelikten istifa etmişlerdir." diye konuştu.

'KORKU ORTAMI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR'

Mevcut yönetim tarafından aday gösterilen 2 başkan yardımcısı, 4 başhekim, bir başhekim yardımcısı, 8 hastane müdürü ve 9 hastane müdür yardımcısı toplamda 24 idarecinin olması ve bu idarecilerin bulunduğu kurumda delege adayı olmaları başlı başına sorun haline geldiğini ve üyelerin irade beyanına olumsuz etki ettiğini değerlendirdiklerini dile getiren Demirel, açıklamasını şöyle sürdürdü:  "3 hastanede başhekim ve başhemşire, 1 hastanede başhekim, müdür ve müdür yardımcısı, 2 hastanede başhemşire ve müdür yardımcısı, 1 hastanede başhekim yardımcısı ve başhemşire delege adayı gösterilerek ast- üst ilişkisi içerisinde çalışan sağlık çalışanlarına iradelerini sandığa yansıtma olanağı engellenmeye çalışılmıştır. Sahada dolaşan yerinizi değiştirirler, mobbinge uğrarsınız sözleriyle korku ortamı oluşturulmaya çalışılmıştır. Elbette ki üyelerimiz delege adayı olabilirler. Ama idarecilerin bu oranda delege adayı olmalarını temsiliyette adaletsizlik olarak görüyoruz. Daha önceki seçim dönemlerinde de başka illerde bu tarz idarecilerin sendikaya müdahalesi olarak değerlendirilebilecek durumlar yaşanmıştır. Bu illerde de idarecilerin baskı yaptığı dillendirilmiş ve sonuç itibarıyla bu süreçte hem idareciler yıpranmış hem de sendika şubeleri ciddi manada itibar kaybına uğramıştır."

'SEÇİM SONUÇLARI ŞAİBELİ HALE GELDİ'

Bu süreçte yaşananlara tek tek değinen Demirel, yaşananları şöyle anlattı. "Mevcut yönetim, seçim takvimini belirlerken en güçlü olduğu yerler ve Azizler hareketi olarak zayıf teşkilatlarımızın olduğu yerde seçimlere başlamış ve aslında aldığı toplam oy oranı seçimleri etkileyecek derecede değilken sanki tamamen seçimi kazanmış gibi algı yönetmektedir. Mevcut yönetim tarafından oluşturulan sandık kurulları tamamen kendi delege adaylarından oluşturuldu. Sandık kurullarına hareketimiz adına hiç kimse görevlendirilmedi. Müşahit bulundurma talebimize çok ciddi direnç gösterildi. Yoğun baskılar sonucu salona kabul edilen müşahitlerimiz sandık kuruluna fiziksel olarak uzak bir yerde tutularak gelen üyelerin kimlik tespiti ve imza atma süreçlerini takip edemez duruma gelindi. Bu da seçim sonuçlarını daha şaibeli hale getirdi. Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi delege seçiminde Sağlık Bakım hizmetleri Müdürü A.B. kendi idarecilik vazifesini yapmayarak bir yandan kamu hizmetinde aksamaya sebep olurken bir yandan da sendika üyelerine mobbing, psikolojik baskı ve yüksek ses tonuyla tenkit ederek baskı unsuru oluşturdu. Aynı hastanede Müdür Yardımcısı H.Y. benzer tutumlar göstererek idareci görevini kötüye kullanmıştır. Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ise Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü N.A. delege seçiminde sandık yakınında portatif bir masa kurarak adeta ön seçim bürosu gibi oy kullanacak üyelere yardımcıları, koordinatör ve Süpervizörler marifetiyle sıra numarası vererek artı işaretiyle çeklist yaparak makamını art niyetli kullanmış, çalışanlara baskı mobbing oluşturmuş, görevini kötüye kullanarak kamu hizmetinde eşitsizlik ve aksamaya neden olmuştur. Son olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki delege adayı olan idarecilerden Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü, Başhekim Yardımcısı, Acil Sağlık hizmetleri başkan yardımcısı ve Destek hizmetleri başkan yardımcısına sesleniyorum tarafsız ve adil olun, devletimizin kamu hizmetini aksatmayın ve bunun yakın takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bugüne kadar bizimle beraber yol yürüyen tüm dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Bize destek veren tüm üye ve gönüllü çalışanlarımıza Azizler hareketi olarak teşekkürlerimizi sunarız."

 

 
Bu haber 4231 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI