Bugun...'Sağlıkta tasarruf olmaz'

SGK'nın 52 ilacı ödeme listesinden çıkarmasına tepki gösteren DEVA Partisi Diyarbakır Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, "İlaçta tasarruf olmaz, sağlıkta tasarruf olmaz." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 20-09-2021 00:06

'Sağlıkta tasarruf olmaz'

SGK 52 ilacı ödeme listesinden çıkararak vatandaşın alım gücüne bir maliyet daha ekledi. Vatandaş pandemi döneminde sıklıkla kullandığı boğaz spreylerini, ağrı kesici ve kas gevşetici krem ve merhemlerini artık para ödeyerek almak zorunda kalacak. Parası olmayanlar bu ilaçları alamayacak yani sağlıkta paran kadar ilaç alabilirsin dönemine girmiş bulunacağız.  Ekonomik kriz, işsizlik ve yoksullukla beraber pandemi sürecinin meydana getirdiği alım gücündeki düşüşle mücadele eden vatandaşa bir maliyette Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarıldı. Ağrı kesici jel, merhem ve kas gevşetici kremlerin de dahil olduğu 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılacağı açıklandı. 8 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ, 15 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

 

Bu uygulama ile birlikte vatandaşın karşı karşıya kalacağı koşulları değerlendiren Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, “İlaçta tasarruf olmaz, sağlıkta tasarruf olmaz. Buradaki hedef halk sağlığının maksimum derecede korunması olmalıdır” dedi.

 

'SPREYİN ÇIKARTILMASI ŞAŞIRTICI OLDU'

 

Eczacı Akildiz, yayımlanan tebliği kendilerinin de şaşırtıcı bulduğunu ifade ederek, "Pandemi koşullarında, üstelik de boğaz enfeksiyonlarının sık olduğu bu günlerde, boğaz antiseptikleri olan spreyler ödeme listesinden çıktı. Bu bizim için de şaşırtıcı bir bilgi oldu. Çünkü boğaz enfeksiyonlarında ilk akla gelen ilaçlar, boğaz spreyleriydi. Hastanın tedavisinin rahat yapılabildiği, hatta hastanın yanında da taşıyabildiği günde 3-4 defa kullanabildiği ürünlerdi bunlar. Bu ilaçların ödeme listesinden çıkarılması ve bunların yerine hastanın boğaz gargarasını kullanacak olması bana göre tedaviyi aksatacaktır. Çünkü gargarayı hasta her yerde çok rahatlıkla yapamayacaktır. Buna rağmen gargaralar ödeme listesinde kaldı fakat kolay kullanılan spreyler ödeme listesinden çıktı." diye konuştu.

 

 Açıklanan 52 ilaç dışında daha fazlasının da çıkarılması ve hastanın ilaca ulaşımının giderek zorlaşacak olması konusunda endişe duyduklarını belirten Akildiz, "Biz eczacıların görevi hastaların ilaca ulaşmasını sağlamaktır ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal devlet ilkesinden ayrılarak bazı ilaçları geri ödemeden çıkarır ve bunların ödemesini vatandaşın üzerine yıkarsa bu durum maalesef halk sağlığını olumsuz etkileyecektir." ifadesini kullandı.

 

'BURADAN TASARRUF SAĞLANACAĞINA İNANMIYORUM'

 

 Bahsi geçen ilaçları doktorların sıklıkla yazdığını ve hastaların da kullanmaya alışkın olduklarını dile getiren Akildiz, "Geri ödeme listesinden çıkarılmasıyla 15 Ekim tarihinde uygulamaya başlandığı andan itibaren bu konuda zorlanacağız. Doktorlara ve hastalara bu ilaçların ödenmediğini ve başka bir ilaç yazılması gerektiğini açıklamak zorunda kalacağız. Bu geçiş bir kaos yaratacak; çünkü bu ilaçlar bizim gündelik reçetelerimizde sıklıkla karşıladığımız ilaçlardı. Bu ilaçlar ayrıca çok da pahalı olmayan ve faydasına inandığımız ürünlerdi. Devletin buradan çok tasarruf sağlayacağını da sanmıyorum." şeklinde konuştu.

 

Sosyal devlet ilkesi gereği olarak SGK’nın hastaların sağlığa kavuşması için gereken bütün tedbirleri almak zorunda olduğuna dikkat çeken Akildiz, şunları söyledi: "Kara delik olarak bizlere kötü gösterilmeye çalışılan sağlık harcamaları, her geçen gün biraz daha baskılanarak vatandaşın sırtına yüklenmektedir. Bizler hem eczacı, hem de vatandaş olarak sadece ekonomik boyut düşünülerek gerçekleşen bu uygulamaların kötü sonuçlarına katlanmak durumunda bırakılmaktayız."
Bu haber 751 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI