finans haberleri
Bugun...Şanlıurfa'da Covid-19 Takip Merkezi açıldı

Şanlıurfa'da, Coronavirus geçirmiş hastaların sağlık durumlarının kontrolünün ve takibinin yapılması amacıyla Covid-19 Takip Merkezi açıldı.

facebook-paylas
Tarih: 03-12-2021 00:06

Şanlıurfa'da Covid-19 Takip Merkezi açıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda Covid-19 geçirmiş hastalarda sonraki süreçte oluşacak komplikasyonları tespit ve zamanında müdahale etmek amacıyla Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Covid-19 Takip Merkezi hizmete girdi. Coronavirus geçirenlerin Covid-19 Takip Merkezi'nden faydalanabilmesi için gönüllü olması şartı aranıyor.

"SAĞLIK POLİTİKALARI GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENMEKTEDİR"

Coronavirus geçirmiş bazı hastalarda çeşitli sağlık sorunlarının görüldüğünü ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ömer Çadırcı, "Coronavirus hastalığı geçirmiş bireylerin, tıbbi izlemlerinin yapılabilmesine yönelik tüm dünyada çalışmalar başlatılmıştır. Coronavirus geçirmiş bazı bireylerde çeşitli sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu amaçla; ülkemizde de bu bireylerin izlemlerini gerçekleştirmek için takip sürecine ihtiyaç duyulmuştur. Covid-19 hastalığı geçiren bireylerin mevcut durumlarına ilişkin tespit yapılması, izlemlerinin en az 2 yıl süreyle standart ve multidisipliner şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu bireylerin tıbbi izlemlerinde belirlenen ve müdahale edilmesini gerektiren sağlık durumlarının erken dönemde belirlenmesi ve gereken tıbbi hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sağlık politikaları geliştirilmesi hedeflenmektedir." dedi.

"DOĞABİLECEK KOMPLİKASYONLARI ÖNLEYEREK TEDAVİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ"

Yatarak Covid-19 tedavi görmüş hastalarını Covid-19 Takip Merkezine davet eden Uzman Doktor Ömer Çadırcı, "Coronavirus'ü ağır geçirmiş, yoğun bakımda ve hastanede yatarak tedavi gören hastalar tedavilerinin bitiminden en az bir ay geçmiş olması şartıyla tarafımızca merkezimize davet edilmektedir. İlk takipten itibaren 1,3,6,12,18 ve 24. ay kontrollere çağrılarak mevcut sağlık durumlarına ilişkin muayene ve tetkik işlemleri yapılarak hastalığın bıraktığı hasar varsa tespit etmeye çalışacağız. Rutin kontrollerde herhangi bir şey tespit edersek de erken tedbir alarak iyileştirme şansına sahip olacağız. Özellikle yatarak tedavi görmüş hastalarımızı bu merkezden faydalanmaya davet ediyorum. Teknoloji ve bilim hızlı bir şekilde ilerliyor. Hem aşılanma sayesinde Coronavirus ile mücadele ediyoruz hem de Covid-19 takip merkezleri ile hastalığı tanıdığımız için hastalıktan doğabilecek komplikasyonları önleyerek tedavileri geliştireceğiz." şeklinde konuştu.

 
Bu haber 196 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölge Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI