Bugun...TMD’den Vali SU’ya; Tarih ve Toplum Yararına 10 Öneri

Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmu Şimşek ve Genel Yönetimi il valisi Su’yu makamında ziyaret etti. Genel Başkan Mahmut Şimşek’in vali Su’ya yazılı olarak sunduğu üç sayfalık 10 maddelik yazılı öneriler metninin bu sohbette tek tek sözlü olarak ele alındığı öğrenildi

facebook-paylas
Güncelleme: 08-10-2022 14:09:21 Tarih: 08-10-2022 00:53

TMD’den Vali SU’ya;  Tarih ve Toplum Yararına 10 Öneri

İçerik olarak maddeler, Diyarbakır’da ulaşım, ekmek ve yerel hizmet, tarih ve ahde vefa konularınıydı.  Diyarbakır halkı kendisine yapılanı unutmayan vefa örneği bir halktır, diyen Şimşek, iç ve dış turizme katkı sunacak tarih ve toplumu ilgilendiren iki önerilerinin de vali Ali İhsan Su tarafından da ilgiyle karşılandığını söyledi.  
Sayın Valimizden iki Müze yeri istedik.
Şimşek, bildiğiniz gibi 12. Yüz yılda tam ismiyle İsmâil bin er Rezzâz el- Cezerî İslamın altın çağında bilimde çığır açmış bir alim. Sibernetiğin ve ilk robotun mucididir. Bu zatın Cizre doğumlu olduğu kadar, Cizre’nin o yıllarda Diyarbakr’a bağlı oluşu da unutmadan konuşuyorum. Ayrıca Diyarbakır’da çalışmalarının bir süre devam etmesi onu bölge ve dünya insanı olarak layıkıyla hatırlamak İslam aleminde ve Diyarbakır’ımıza, dünyavi ve uhrevi gurur vermektedir.  Sayın Valimiz Su’ya, Cezeri’nin bugüne kalan veya örneklenen eserlerinin bir noktada toplanmasına ve oluşturulacak komisyonlarda Toplumsal Mutabakat derneği olarak yer almak istediğimizi ilettik. Diyarbakır’da bir parkın içinde Konferans salonlu bir bina veya Sur içinde uygun büyüklükte bir evin el CEZERİ  MÜZESİ’ne dönüştürülmesi talebimizi ilettik. Bu nedenle El-CEZERİ’ye ait İstanbul Müzesinde ve Batman Hasan Keyf’ te bulunan tüm malzemelerinin bu nedenle Diyarbakır’a taşınmasının sağlanmasını veya örneklenmiş malzemlerle bu müzenin donatılmasını talep ettik.
İkini Müze takebimiz ise; 1932 yılında o günün resmi idarecileri Diyarbakır Kalenin bugünkü Mardin Kapı ve Dağ Kapı surlarının  “şehir hava almıyor” gerekçesiyle yıktırdıkları günlerde bu olaya tevafuk etmiş ve meslek duyarlılığıyla bu durumu sıcağı sıcağına Türkiye Milli Eğitim Bakanlığını ve Fransa yetkililerini arayarak surların yıkımına engel olan Fransız arkeolog Prof. Dr. Albert Louis  Gabriel’dir. Bu isim doksan yıldır evrensel duruşuyla, bu şehrin vefalı insanlarının hafızasında bilinen bir isimdir. Sayın Valimize  Dağ kapıdaki Tek Beden'in olur ve katkılarınızla Prof. Dr. Albert Louis Gabriel Müzesi adının verilmesini istiyoruz. Bu küçücük müzenin Diyarbakır'da hem yerli hem yabancı turistlere yeni bir ilgi alanı yaratacağına, hem de Türkiye-Fransa dostluğuna da sayenizde bir katkı sunacağına, inanıyoruz, dedim.

Merkezdeki dört ilçemize ilçe futbol stadyumu talep ettik.

 Dicle Vadisi üzerinde iki noktada karşılıklı teleferik konulmasını önerdik;

 Mardin Kapı’da Değirmenler üstü-Kırklar Dağı arasında ve  Dicle Üniversitesi- Fis kaya arasında teleferik servislerinin konulması şehre değişik bir atmosfer ve renk katacaktır, dedik.

Çüngüş, Çermik, Ergani, Dicle, Hani ilçelerimiz  ve yüzlerce köy acil ve normal hastalarını Elazığ yolunda bulunan  Araştırma hastanemize getirmektedirler. Elazığ yolundan hastaneye tali ve acil bir giriş yol talebimiz de uygun görüldü.diyen Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmut Şimşek; her şeyi, her konuyu diyalogla düşünmek, yüzyüze konuşmak ve bilgiyle tartışmakla çözüme ulaşır, dedi.
Bu haber 988 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Manşetler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI