Bugun...Türkçemiz zenginleştirilmelidir

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz öncülüğünde, Yürütme Kurulu Başkanlığını 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapmış Prof. Dr. Sami Güçlü’nün yürüttüğü Anadolu Mektebi Yazar Okumaları programının temeli Tuğrul Bey Anadolu Lisesi ve Adilcevaz Anadolu Lisesi’nin gönüllü talebeleri ile Adilcevaz’da atıldı.

facebook-paylas
Tarih: 02-12-2022 00:30

Türkçemiz zenginleştirilmelidir

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz öncülüğünde, Yürütme Kurulu Başkanlığını 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapmış Prof. Dr. Sami Güçlü’nün yürüttüğü Anadolu Mektebi Yazar Okumaları programının temeli Tuğrul Bey Anadolu Lisesi ve Adilcevaz Anadolu Lisesi’nin gönüllü talebeleri ile Adilcevaz’da atıldı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şube Başkanı Buğra Turan konuşmasında;

’Türkçemize sahip çıkmak hepimiz için yasal zorunluluktur’’ Türkçemiz fakirleştirilmeden zenginleştirilmelidir. ‘ Dil bir milleti meydana getiren unsurların başında gelir’ Dil, fertler arasında anlaşmayı sağlayan, milli birliğin esasını ve özünü teşkil eden bir araçtır.

Toplumlar millet olmayı bir dile sahip olmakla elde eder ve milli varlıklarını da kendi dilleriyle koruyabilirler.

Yabancı dilin istilasından koruyamayan milletler; ne milli bir kültür oluşturabilir ne de oluşmuş milli kültürlerini muhafaza edebilirler.

Annelerin, babaların ve eğitim sisteminin en büyük vazifesi çocuklarımıza çok zengin olan Türkçemizi öğretmektir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de insanlar kelimelerle düşünmekte ve kelimelerle konuşmaktadırlar. O bakımdan hem edebiyatımızı zenginleştirmek hem yazılan eserleri okumak, anlamak, hem de Türkiye’yi çağdaş medeniyet seviyesine yükseltmek bizim kayıtsız ve şartsız çok zengin bir Türkçeye sahip olmamızla mümkündür. Bu davaların davası olarak karşımıza çıkar. Diye ifade etti.

Adilcevaz kaymakamı İsmail Demir ise konuşmalarında; Fikir sahibi olmaya, mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyduğumuz gün; gerçek zenginliğin sırrını bulacağız. Ruh dünyamızı zenginleştirmek, kendimizi ve ülkemizi geliştirmek adına Türkçenin, yazar okumalarının, kültürümüzü korumanın ve entelektüel hazların bizlere sağlayacağı faydalar üzerinde durdu. Eğitim adına verilecek bütün hizmetlerin ve etkinliklerin destekçisi olduğunu ve her daim bu hususlara gereken yardımı ve alâkayı göstereceğini bildirdi. Böyle bir programı ilçemize kazandıran ve eğitim alanın da yaptığı ve yapacağı faaliyetlerden ötürü Türkiye Dil ve Edebiyat Deneği Adilcevaz Şube Başkanı Buğra Turan’a teşekkür etti.  

Mektep hakkında bilgilendirme sunumunun ardından, talebelere kitapları hediye edildi. Programa Adilcevaz Kaymakamı İsmail Demir, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şube Başkanı Buğra Turan, Adilcavaz Belediye Başkan Vekili Zeynel Nacar, Adilcavaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Yavuz Beşkardeş, okul müdürleri, rehber öğretmenler, edebiyat öğretmenleri ve talebelerin katılımıyla gerçekleşti.

 
Bu haber 519 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölge Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI