Bugun...Valilikten kamu zararına neden olan ihaleye soruşturma

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ihalede bir milyon 700 bin TL kamu zararı oluştuğu iddialarına ilişkin soruşturma başlattı.

facebook-paylas
Tarih: 08-10-2021 00:32

Valilikten kamu zararına neden olan ihaleye soruşturma

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğünün yaklaşık maliyetinin 20 milyon 946 bin 304 TL olarak belirlenen ihaleyi, 21 milyon 593 bin TL'ye yaparak,  bir milyon 700 bin TL kamu zararına neden olmasına idari soruşturma açıldı.

İl Sağlık Müdürlüğünün yaklaşık maliyetinin üstünde bulunarak iptal edilen ancak yeniden yapılan ihaleden anestezi cihazının çıkarılamasına rağmen yeniden yapılan ihalenin yaklaşık maliyetinin 300 bin TL üstünde yapılması Diyarbakır Valiliğini harekette geçirdi. Valilik, söz konusu ihale ile ilgili soruşturma başlatarak, muhakik atadı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü 31 Aralık 2019’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesinin 36 ay süreli MRG-BT görüntüleme hizmet alımı için ihale yapıldı. Kardelen Medikal Limited ile Ege Diyagonistik  Limited şirketleri ortaklığı ihaleye giren tek firma oldu. Yaklaşık maliyeti 20 milyon 946 bin 304 TL olarak belirlenen ihaleyi maliyetinin üstünde 21 milyon 593 bin TL teklif veren Kardelen Medikal Limited ile Ege Diyagonistik kazandı. Firma, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” için 5 milyon 739 bin TL, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” 8 milyon 14 bin TL, aynı hastane için alınacak “Bilgisayarlı Tomografi Görüntüleme Hizmeti” 8 milyon 536 milyon TL ve “MR uyumlu anestezi cihazı” için 2 milyon TL olmak üzere toplamda 21 milyon 593 bin TL teklifle ihaleyi kazandı.

ANESTEZİ CİHAZI NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

İhalenin hesaplanan yaklaşık maliyetinden 647 bin TL fazla fiyatla ihaleyi kazanan Kardelen Medikal ve Ege Diyagonistik şirketlerinin ihalesi “yaklaşık maliyetinin üzerinde” olduğu ve maliyet artırıcı unsur olarak MR uyumlu anestezi cihazı bulunduğu gerekçesiyle iptal edildi. Yeni yapılacak ihalenin kurumu yaklaşık olarak 2 milyon TL karlı çıkmasına neden olacak diye ihale komisyonu tarafından yapılan iptal işlemi, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Zülfü Barış Şahin tarafından 21 Ocak 2020’de onaylandı.

 

ANESTEZİ CİHAZI ÇIKARILDI MALİYET DÜŞMEDİ

 

Ancak yaklaşık maliyetinin üzerinde fiyatla yapıldığı için iptal edilen ihale, ihale komisyonundan bir üyenin muhalefet şerhine rağmen yine yaklaşık maliyetinin üzerinden ihale edildi. 4 Nisan 2020’de yenilenen ihaleye Kardelen Medikal Limited Şirketi katılmazken, önceki ihalede Kardelen Medikal Limited Şirketi ile ortak olarak ihaleyi kazanan Ege Diyakroniktik Limited Şirketi ihaleye tek başına girdi. İhaleye tek teklifi veren Ege Diyagonistik Limited Şirketi, yaklaşık maliyeti 20 milyon 946 bin 304 olarak belirlenen ihaleyi maliyet fiyatının üstünde 21 milyon 256 bin TL ile fiyat vererek kazandı. İhaleyi alan firma hiç kırıma gitmediği gibi MR uyumlu anestezi cihazının ihale şartnamesinden çıkarılmasına rağmen ihalenin yaklaşık maliyetinden 310 bin TL fazla vererek ihaleyi kazandı. Firma, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” için 4 milyon 951 bin TL, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi için alınacak “Magnetik Rezonans Görüntüleme Hizmeti” 7 milyon 768 bin TL, aynı hastane için alınacak “Bilgisayarlı Tomografi Görüntüleme Hizmeti” için ise 8 milyon 536 milyon TL olmak üzere toplamda 21 milyon 256 bin TL teklifle ihaleyi aldı.

BİR MİLYON 700 BİN TL ZARAR

Şartnamede 2 milyon TL’lik anestezi cihazının alımının iptal edilmesine rağmen yapılan ikinci ihale ilk ihalenin 310 bin TL daha düşük fiyata yapıldı. Böylelikle bir milyon 700 bin TL kamu zararı meydana geldi. İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, kamu zararının oluştuğu ihaleyi onayladı. İhalenin yaklaşık maliyetinin üzerinde fiyatla kabul edilmesi ise Kamu İhale Tebliğinin “ek ödeneğin bulunması ve kamu hizmeti gereklerine” dayandırıldı.

MALİ ÜYE KARARA ŞERH DÜŞTÜ

Kamu zararının oluştuğu ihalede, İhale Komisyonu Üyesi Mali Üyesi K. E. karşı oy kullandı. Komisyon Üyesi K. E., oybirliği ile alınan karara karşı, “İhale Komisyonunca yaklaşık maliyetin güncellenmesi kararına katılmamaktayım. İsteklinin 1. ve 3. kısımlara teklif etmiş olduğu bedeller ihale tarihinde açıklanan yaklaşım maliyetin üzerinde olması sebebiyle söz konusu kısımların iptal edilmesi, 2. kısma teklif etmiş olduğu bedelin ihale tarihinden açıklanan yaklaşık maliyetinin altında olması nedeniyle söz konusu kısmın alınması tarafımca uygun görülmüştür.” ifadeleriyle muhalefet şerhi düştü.

 

Mehmet Zeki ÖZER
Bu haber 830 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI