Bugun...YENİ SENDİKA, ILO ve Uluslararası Sendika Örgütlerine Yüzde 2 Üye Barajı Hakkında Bilgilendirme Mektubu Gönderdi

YENİ SENDİKA Genel Merkezi, Türkiye'deki sendikalara getirilen yüzde 2 üye barajının haksızlığına dikkat çekmek amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Kamu Çalışanları Sendikaları Federasyonu (PSI), Avrupa Kamu Hizmeti Sendikaları Federasyonu (EPSU) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'na (ETUC) bilgilendirme mektupları gönderdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-09-2023 22:39:33 Tarih: 29-09-2023 17:45

YENİ SENDİKA, ILO ve Uluslararası Sendika Örgütlerine Yüzde 2 Üye Barajı Hakkında Bilgilendirme Mektubu Gönderdi

Yasin GÜLER- YENİ SENDİKA Genel Merkezi, Türkiye'de sendikalara yönelik getirilen yüzde 2 üye barajının adaletsizliğine karşı çıkmak amacıyla önemli uluslararası kuruluşlara bilgilendirme mektupları gönderdi. Sendikanın attığı bu adım, sendikal hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla uluslararası arenada ses getirmeyi hedefliyor.

Türkiye'de son dönemde gündemi meşgul eden ve sendikal özgürlüklere yönelik ciddi bir kısıtlama olarak kabul edilen yüzde 2 üye barajı, YENİ SENDİKA tarafından dünya kamuoyuna duyuruluyor. Genel Merkez, bu haksız uygulamanın uluslararası alanda ele alınması ve adaletsizliğin vurgulanması amacıyla, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Kamu Çalışanları Sendikaları Federasyonu (PSI), Avrupa Kamu Hizmeti Sendikaları Federasyonu (EPSU) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'na (ETUC) bilgilendirme mektupları gönderdi.

Mektupta, önceden "Toplu Sözleşme İkramiyesi" adı altında tüm sendika üyelerine hükümet tarafından üç ayda bir eşit oranda teşvik ödemesi yapılarak örgütlenmenin desteklendiği ve sendikal özgürlüklerin geliştirilmesine katkı sağlandığına vurgu yapılıyor. Ancak, bu uygulamanın 2022 yılında yetkili sendika olan Memur-Sen ile hükümet arasında yapılan toplu sözleşme içeriğine eklenen bir ibare ile "Yüzde 1 Barajı" olarak değiştirilmek istendiği ifade ediliyor. Bu düzenlemenin Danıştay mahkemeleri tarafından hukuka aykırı bulunduğu ve iptal edildiği kaydediliyor.

Ayrıca mektupta, Memur-Sen'in bu düzenlemeyi hayata geçirmek amacıyla hükümet yetkilileri ile görüşmeler yaptığı ve sonunda "Yüzde 2 Barajı" olarak kanun değişikliği ile kabul edildiği belirtiliyor. Ancak bu değişikliğin sendikal hak ve özgürlüklere aykırı olduğu, sendikal örgütlenmelerin kısıtlandığı ve toplu sözleşme maddelerini hükümsüz kıldığı ifade ediliyor.

YENİ SENDİKA Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Karakaş, düzenlemenin sendikal hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu ve sendikal örgütlenmeleri engellediğini belirtiyor. Karakaş, düzenlemenin Türkiye'deki toplu sözleşme maddelerinin güvencesini zayıflattığını ifade ediyor.

Mektubun sonunda, bu düzenlemenin uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu ve sendikal hakları gölgelediği vurgulanıyor. İç hukuk yollarına başvurulduğu ve uluslararası kamuoyunda bilinçlendirme çalışmalarının devam edeceği ifade ediliyor. Ayrıca, sendikal hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi amacıyla uluslararası destek ve dayanışmanın önemi vurgulanıyor.

 
Editör: Yasin GÜLER

Bu haber 1378 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Özel Haber Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI