finans haberleri
Bugun...Yeni yapılan araştırma ile iklim değişikliğinin hastalıklar üzerindeki etkisi ortaya çıktı

Hawaii Üniversitesi'nin yaptığı araştırmanın ardından deng humması, hepatit, zatürre, sıtma gibi bilinen patojenik hastalıkların yarısından fazlasının iklim değişikliği nedeniyle daha da ağırlaşabileceği ortaya çıktı.

facebook-paylas
Tarih: 10-08-2022 00:05

Yeni yapılan araştırma ile iklim değişikliğinin hastalıklar üzerindeki etkisi ortaya çıktı

Sera gazı (GHG) emisyonlarına duyarlı 10 iklimsel tehlikenin bilinen her insani patojenik hastalık üzerindeki etkileri hakkında Mānoa'daki Hawaii Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, bir araştırma yaptı.

Dünya Meteoroloji Örgütü: İklim değişikliği sıcak hava dalgalarını sıklaştıracak

Araştırmada ısınma, kuraklık, sıcak hava dalgaları, orman yangınları, aşırı yağışlar, seller, fırtınalar, deniz seviyesinin yükselmesi, okyanus biyojeokimyasal değişimi ve arazi örtüsü değişikliği yer alıyor.

Araştırmacılar, insanlığı oldukça etkilemiş olan bilinen bütün enfeksiyonları ve patojenik hastalıkları, iklimsel tehlikelerle kombinlediler ve örnekler ortaya çıkarmak için yüzlerce bilimsel makaleyi gözden geçirdiler. Bu çalışmalar ve araştırmalar sonucunda hastalıkların yarısından fazlasının iklimsel tehlikelerden dolayı daha da ağırlaşabileceği ortaya çıktı.

 

Guterres: İklim değişikliği felaketine doğru hızla ilerliyoruz

Yapılan araştırmada, ısınma, yağış, sel, kuraklık, fırtına, arazi örtüsü değişikliği, okyanus iklim değişikliği, yangınlar, sıcak hava dalgaları ve deniz seviyesi değişikliklerinin hepsinin virüsler, bakteriler, hayvanlar, mantarlar, protozoanlar, bitkiler ve kromistler tarafından tetiklenen hastalıkları etkilediği tespit edildi.

Meteoroloji Mühendisi Çukurçayır: İklim değişikliği küresel bir olay bütün insanlığı ilgilendiriyor

Araştırmanın sonucunda, bilinen insani patojenik hastalıkların %58’inden fazlasının yani 375’inden 218’inin, en az bir iklimsel tehlikeden etkilendiği ortaya çıktı. Araştırmacılar ayrıca, hastalıkların büyük çoğunluğunun iklimsel tehlikeler tarafından şiddetlenirken bazılarının azaldığını da (286 hastalıktan 63'ü) buldular. Ayrıca ekip, iklimsel tehlike ve bir hastalık arasındaki her bağlantıyı gösteren etkileşimli bir web sitesini kullanıma sundu. Bu site, kullanıcıların belirli tehlikeleri, hastalıkları sorgulamasına ve bulunan kanıtları görmesine olanak sağlıyor.

 

Guterres: Su kaynaklarını korumalıyız

Araştırma ekibi, insanlığın iklim değişikliğine gerçekten uyum sağlayabilmesi için çok fazla hastalık ve bulaşma yolu olduğunu, küresel olarak sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik acil bir ihtiyaç olduğunu da belirtiyor

 
Bu haber 605 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Dünya Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI