Bugun...YEŞİL’E İLK TEBRİK TOPLUMSAL MUTABAKATTAN GELDİ

Diyarbakır’da 2 Ekim günü tek liste ile seçime giden ve güven tazeleyen Engin Yeşil’e ilk tebrik ziyareti Toplumsal Mutabakat Derneğin(TMD)den geldi.

facebook-paylas
Tarih: 04-10-2022 00:03

YEŞİL’E İLK TEBRİK TOPLUMSAL MUTABAKATTAN GELDİ

Kuruluş amaçları çerçevesinde yürüyen ve demokrat duruşuyla sempati ve saygınlık uyandıran TMD yönetimi güven tazeleyen Ticaret Borsası yönetimini ilk tebrik eden stk oldu.

Genel Başkanı Mahmut Şimşek ve bir kısım yönetim kurulu üyelerini karşılayan Başkan Yeşil ve yönetimi bir saat 20 dakika kadar Diyarbakır’ın ekenomi ve tarım sanayisi üzerine sohbette bulundular.

Başkan Yeşil özetle; “600 üyemiz var. Ama makro rakamlarla tarım borsasına hitap ediyoruz. Üyemiz olmayan tarım ve tarım sanayisi ile ilgilenen hemşerilerimizin iş ve işlemlerine de yardımcı oluyoruz. Hükümetle diyaloglarımız çok iyi, ama Diyarbakır’ımızın derdi de çok.  Siz  stk’lar vasıtasıyla daha da güçlendireceğiz. Gap’ın tarım alanındaki şah damarı Silvan barajıdır. Gap’ta elektriğin bitiridiği gibi sulama için Silvan Barajının bitirilmesini istiyoruz. Bu şehirde bakir toprağı değerlendirmek, ekmeği büyütmek, huzuru sağlamak lazım. İnsan karnı doymadan huzuru sağlanamıyor.“dedi.

Toplumsal Mutabakat Derneği genel Başkanı Mahmut Şimşek; “Herkes kendi mesleğini sürdürürken önce Allah’ı, sonra İnsan’ı için hizmet yaptığına inanmalı. Herkes aldığı sorumluluğu cesaretle hayra yormalı. Bela aldım vesvesesine kapılırsa aldığı sorumluluğa, meslektaşlarına, şehrine, halkına ve ülkesine yazık eder. Sayın Yeşil Başkanım bir DKK olan Borsa başkanlığında artık duayen sayılırsınız. DKK, demokratik kitle kuruluşu olarak, biz stk’larla diyalogunuz, mülki amirimizden siyasetçilerimize kadar bu şehri, huzur ve istikrar içinde şiddetten uzak tutmada büyük katkınızın olduğuna, olacağına inanıyoruz. Tarım ekonomisinin dizginlerini demokratça tutmaya çalışan bir DKK başkanı olarak çok haklı olarak dile getirdiğiniz Hesikan-Silvan-barajının bitmesi halinde tarım sanayisinin alt yapı yatırımları projelerinde şüphesiz fevkalade bir canlanma yaratacaktır. Yanınıza, Dicle üniversitesini, diger DKK’ları, biz STK’ları düşünce ve projeler bazında bu kentin think tank grubunu, hatta lobisini oluşturmak gerekir. Sayın Yeşil, takdir edersiniz ki, bölgede suçlu arama yerine artık çare arama süreci başlatılmalıdır. Malumunuz, hâlâ Gap’ ın %18.5 da seyreden sulama projeleri tarım sanayisinin yatırımları hızla tamamlanmalıdır.  Su ve toprak birleşeninde sulu tarım için elektrikte rüzgar ve güneş enerjisine yönelmek gerekir. Doğu ve Güneydoğu’da 1,6 milyon dönüm tarım toprağı su, yüz binlerce insan iş, aş bekliyor. İlimiz Organize Sanayi Bölgelerinde öncelikli sulama ve teknik tarım sanayii imalat sektörü özendirilmelidir. Bunun için STK’lar, DKK’lar ve Üniversitemiz sonra Ankara’da bürokrasi ve iktidarla buluşmalar şarttır. Sivil demokrasinin raydan çıkan siyasetlere karşı birer el freni olan DKK ve STK’ların bir arada olması toplumsal mutabakatımız için, normalleşmemiz için çok değerlidir. Sayın Başkan sizi ve değerli yönetiminizi tekrar tebrik ediyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için sağ olun, var olun. Bizde TMD olarak sizi ve yönetiminizi bekler, ağırlamaktan onur duyarız” dedi.

 

 
Bu haber 401 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI