Bugun...HÜDA PAR: Birçok belediye sosyal sorumluluklarını minimum harcamalarla geçiştiriyor

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, "Birçok belediye, sorumluluk alanlarında yoksulluğun ve hatta açlığın pençesinde kıvranan binlerce insana rağmen sosyal sorumluluklarını sembolik araçlarla ve minimum harcamalarla geçiştirmektedir." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 20-09-2022 00:07

HÜDA PAR: Birçok belediye sosyal sorumluluklarını minimum harcamalarla geçiştiriyor

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, partisinin iç ve dış gündemine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ilk haftasının geride kaldığını belirten Ramanlı, Millî Eğitim Bakanlığının ilk defa bu yıl, ders kitapları ile birlikte yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak dağıttığını hatırlattı.

Ancak okullarda yardımcı kaynak sorununun devam ettiğini belirten Ramanlı, "Bakanlığın dağıttığı yardımcı kaynakları yetersiz bulan öğretmenler, velilere kaynak kitap listeleri göndermeye devam etmektedir. Özel sektör tarafından hazırlanan kaynak kitaplar fahiş fiyatlarıyla cep yakmakta, bu durum hayat pahalılığı ile mücadele eden velileri daha fazla zora sokarak mağdur etmektedir." dedi.

Ramanlı, "Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan kaynak kitaplardaki konu içeriği, soru örnekleri ve etkinliklerde önemli eksikler söz konusudur. Devletin imkânları kullanılarak hazırlanan kaynak kitaplar, özel sektörün çok gerisinde kalmıştır. Ayrıca ücretsiz dağıtılan ek kaynaklar birçok okula zamanında ulaşmamıştır." ifadelerine yer verdi.

14 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile yasaklanmasına rağmen öğretmenlerin ek kaynak istediğini belirten Ramanlı, bu durumun denetimin olmadığı anlamına geldiğine işaret edildi.

Ramanlı, "Millî Eğitim Bakanlığı, sorunun çözümü için kitap ihalesi verdiği yayınevlerini sıkı bir şekilde denetlemeli ve öğrencilere kaliteli kitaplar vermelidir. Kitapların basılmasındaki rantı engellemeli, devletin kaynakları birkaç kişiye peşkeş çekilmemelidir. Öğretmenler de bu ekonomik darboğazda velilere gereksiz yeni yükler yüklememelidir." dedi.

Belediyelerin konserleri

Tüm dünyada farklı ölçülerde de olsa zorlu ekonomik şartlar etkisini sürdürürken şu sıralar doğal gaz ve akaryakıt başta olmak üzere enerji konusu gündeme oturmuş durumda olduğunu söyleyen Ramanlı, Avrupa ülkeleri tedarik sorunuyla boğuşurken Türkiye’de ise halkın yüksek fiyatlar nedeniyle zorlu bir kış mevsimi geçireceğini belirtti.

Ramanlı, son süreçte adeta tasarruf uzmanı haline gelen halkın, mecburen doğal gaz, elektrik ve akaryakıtta daha fazla tasarrufa odaklanmak mecburiyetinde kalacağını kaydetti.

Ramanlı, şunları söyledi:

Hem iktidara hem muhalefete ait birçok belediye, sorumluluk alanlarında yoksulluğun ve hatta açlığın pençesinde kıvranan binlerce insana rağmen sosyal sorumluluklarını sembolik araçlarla ve minimum harcamalarla geçiştirmektedir. Aynı belediyeler gereksiz ihaleler, yolsuzluklar, yaz konserleri, ve gençlik festivalleri gibi isimler altında milyonlarca lirayı heba etmekten çekinmemektedirler. Kendi bünyelerinde duyurdukları üç beş kişilik işçi alımı uğruna on binlerce kişinin kapılarında kuyruğa girmesiyle bizzat şahit oldukları çaresizlikler devasa boyutlara varmışken başta konserler ve ölü ya da şaibeli ihaleler için harcadıkları milyonlar vicdanları yaralamaktadır. Kaldı ki gereksiz işlerde bonkör davranan belediyelerin çoğu büyük bir borç batağında yüzmektedir.

Halkın, hayat pahalılığının ağır yükü altında ezildiği bu dönemde merkezi ve yerel yönetimler her türlü israftan kaçınarak tasarruf tedbirlerine riayette örnek ve öncü olmalıdırlar. Bilhassa belediyeler eliyle birer işret ve sefahate dönüşen israf organizasyonlarına son verilmeli, bu organizasyonlara sarf edilen paralar, faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara destek için harcanmalıdır.

"Toplumu ifsat eden gündüz kuşağı programlarına ciddi yaptırımlar uygulanmalı"

Televizyonların gündüz kuşağı programlarının, topluma ve aile kurumuna kastetmeye devam ettiğine dikkat çeken HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı, gündüz kuşağı programları ile mahremiyetler ortaya saçılırken çarpık ilişkiler sıradanlaştırılmakta ve yaygınlaştırılmakta olduğunu kaydetti.

Toplumsal ahlakı ve değerlerimizi hiçe sayarak aile değerlerini bitiren bu programların ne yazık ki fütursuzca devam ettiğini söyleyen Ramanlı, "Kitle iletişim araçları toplumları yönlendirme ve algı oluşturma konusunda bir ifsat aracı olarak kullanılmaktadır. Bunun neticesinde aileler parçalanırken gençler gayrimeşru yollara sapmaktadır. Manevi boşluğa itilen gençler buhran geçirerek uyuşturucuya müptela olmakta, böylece geleceğimiz olan gençler karanlık bir çıkmaza sürüklenmektedir. Madde bağımlılığının ilkokul yaşındaki çocuklara kadar inmesi ve kullanım oranlarının her geçen gün artması da bu durumun somut bir yansımasıdır." diye konuştu.

Ramanlı, "Bu programlara verilen göstermelik cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır. Yetkililerce durumun vahameti kavranmalı ve acil tedbirler alınmalıdır. Toplumu ifsat eden gündüz kuşağı programlarına ve bu minvaldeki dizilere ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır." çağrısında bulundu.

Operasyonel sokak röportajları

Basın yayın organlarının toplumu bilinçlendirme, bilgilendirme ve aydınlatma gibi önemli görevlerinin olduğunu vurgulayan Ramanlı, ortaya çıkan olayları haberleştirmekle birlikte bir veya birkaç konuda halkın nabzını yoklama adına basın mensuplarının yaptıkları sokak röportajlarının da dijital medyanın öne çıkmasıyla birlikte artık yaygınlık kazandığının ifade etti.

Ancak sırf gerginlik çıkarmak için sokakta mikrofon tutan sözde basın mensuplarının sayılarının da maalesef her geçen gün arttığına işaret eden Ramanlı, "Bunu yapanların kamuoyunu bilgilendirmek veya herhangi bir konuda halkın görüşüne tercüman olmaktan çok, görüşlerine başvurduğu onlarca insandan kendi anlayışına hizmet edecek birkaç görüşü ekranlara yansıtarak sinsi emellerine ulaşmaya çalıştıkları dikkatlerden kaçmamaktadır. Genel itibariyle operasyonel sokak röportajları yapanların, toplumun farklı kesimlerini birbirlerine karşı kışkırtarak kamplaştırmanın ve kutuplaştırmanın zeminini hazırladıkları görülmektedir." şeklinde konuştu.

Ramanlı, "Basit bir trafik kazasını bile haberleştirecek kişilerin bir ehliyetinin olması gerektiği yerde, halkı meşgul eden ciddi konularla ilgili mikrofonu her eline alanın sokak ve caddelerde kışkırtıcı yöntemlerle vatandaşın sözde nabzını tutmaya çalışması, ilkeli, dürüst ve temiz olması gereken basının nelere alet edilmeye çalışıldığını ortaya koyması açısından da önemlidir. Sokak röportajları konusunda dijital önlemler ve tedbirler almanın yanında ayrıca konu ile ilgili herkesin duyarlı olması ve kışkırtıcı yayınlara itibar etmemesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz." dedi.
Bu haber 510 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Genel Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI