Bugun...Karabayır: ‘Peygamberin sünneti gerçek ve sağlam bilgilerdir’

Bugünkü Cuma Sohbetimizin konuğu İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Mevlidi Nebi (Kutlu Doğum) Haftasını, Hz. Peygamber’in hayatını ve sünnetini değerlendirdi. İslam toplumunda son günlerde isminin üstünde veya altında ilahiyatçı bile olsa bir takım unvanı olan insanların Peygamberin sünneti ile ilgili çok üzücü konuşmalar yaparak, güzel insanların akıllarını ve imanlarını bozmaya çalıştıklarını ifade eden Karabayır, “Çünkü O peygamber kendi aklıyla konuşmaz. Ancak o Allah’ı vahyi ile konuşur. Yani Din ile alakalı bütün hususlarda getirdiği bütün düsturlar, ortaya koyduğu menhet, getirdiği şeriat ve din adına konuştuğu her şey tamamen kesin olan ve sağlam bilgilerdir. Kendine ait değil, Kur’an-ı Kerim ve Vahiydir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 23-10-2020 03:38

Karabayır: ‘Peygamberin sünneti gerçek ve sağlam bilgilerdir’

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Yazarı Mehmet Zeki Özer’in, Diyarbakır Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ile yaptığı röportajın tamamı şöyle;

“PEYGAMBERİN ÜMMETİ OLMAK BİZİM İÇİN BİR ŞEREFTİR”

Şüphesiz ki Allah’u Teâlâ’nın insana en büyük ikramı ve Ali İmran Süresinde; “Sizden bir peygamber gönderilmiş olması, size Allah’ın büyük bir nimetidir” buyuruluyor. İnanan Müslümanların bilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi özellikle günümüzde bize Allah’u Teâla’nın en büyük ikramı, kendisinden imandan sonra Ahir zaman Peygamberi, Âlemlerin efendisi, insanların en hayırlısı, rehberlerin en büyüğü, en güzeli, en özeli ve peygamberlerin en sonuncusu Allah’ın Sevgilisi Hz. Muhammed (S.A.V)’a ümmet olmaktır. Bu bizim için çok büyük bir şereftir.

Tevbe suresinde de; “Muhakkak ki Allah size öyle güzel, öyle büyük bir peygamber gönderdi ki! O size çok merhametlidir. Annenizden, babanızdan çok çok çok daha merhametlidir. O sizin sıkıntıya düşmenizi hiç istemez” Allah’u Teâlâ’nın rauf ve rahim ismi de, peygamberimiz için de kullanmış.

Ayet-i Kerimenin devamında da ‘Bütün insanlar sizden dönse de yani Allah’ın ve Resulunun ümmeti olduğunuzdan dolayı imanınızdan dolayı dönmek isterlerse de, De ki; Allah bize yeter O arşı alanın sahibi olan Allah’tır biz ona tevekkül etmişiz”

Şimdi Kuran’ı Kerim’de Allah’u Teâla, Peygamber Efendimizin (S.A.V.)’ın ‘sen büyük bir ahlak üzeresin’ diye buyurmuş. Peygamberimizin ömrüne yemin etmiş, Âlemlere rahmet olarak gönderdiğini beyan etmiş. En güzel olduğunu da beyan etmiş. Kim Resule itaat ederse yani Peygamberin dediğini yaparsa, Allah’a itaat etmiş gibidir” diyor.

“DİN ADINA KONUŞTUĞU HER ŞEY TAMAMEN KESİN OLAN VE SAĞLAM BİLGİLERDİR”

“Çünkü O peygamber kendi hevasında konuşmaz. Ancak o Allah’ı vahyi ile konuşur” Yani Din ile alakalı bütün hususlarda getirdiği bütün düsturlar, ortaya koyduğu menhet, getirdiği şeriat ve din adına konuştuğu her şey tamamen kesin olan ve sağlam bilgilerdir. Kendine ait değil, Kur’an-ı Kerim ve Vahiydir. Ve Vahyin de kendi tarafından örnek olarak sözlü ve fiili olarak açıklamasıdır ki biz buna sünnet diyoruz. Bu bizi bağlar. Ki sahih bir sünneti, Peygamberden geldiği sahih olan bir rivayeti, bir adeti, Kur’an ile ilgili bir hükmü ya da Peygamberimizin Kur’an’da şeklen görünmeye ama temel olarak bir hükmü koyduğunu inkar ederse, Allah’a iman etmiş olamaz. Çünkü ona itaat Allah’a itaattir.

Bugünlerde bizi bu konuda çok ilgilendiriyor. Mevlidi Nebi haftası bizi neden çok ilgilendiriyor? Çünkü bizim İslam toplumumuzda son günlerde Peygamberin sünneti ile ilgili isminin üstünde veya altında ilahiyatçı bile olsa bir takım unvanı olan insanlar sünnet ile ilgili çok üzücü konuşmalar yapıp bizim güzel insanlarımızın akıllarını ve imanlarını bozmaya çalışıyorlar. Bu da son derece yanlış bir şey. Bu bizi son derece üzüyor. Yani peygamberden gelen rivayetlerin sahih olmadığı, 17 tanesinin sahih olduğunu ve hadisi şeriflerle amel etmenin sünneti terk etmenin normal olduğu bir anlayış oluşturmaya çalışıyorlar. Oysaki öyle değil. Allah’u Teâlâ insanlara peygamberler göndermiş yaradılış gayemizde Allah’ın istediği şekilde kâmil olmaktır. Allah peygamberler göndermiş, bu da onun merhametinin genişliğidir. Hz. Musa’dan, Hz. İsa’dan, Hz. Âdem’den peygamberimize gelinceye kadar bu örnek ve ufuk insanlar Allah’ın emir ve yasakları nasıl uygulanır diye hayatlarında o emirleri uygulayarak insanlara örnek olmuşlardır. Biz dolayısıyla insanoğlu bir hükmü bilimsel olarak deney yapmadan, görmeden tam manasıyla inanamama özelliğiyle yaratılmıştır. Bu fıtratımızda vardır, biz ne kadar bilsek de görmek gibi değildir. Görsek de uygulamak gibi değildir. Uygulayanı görmek gibi değildir. Bu yüzden peygamberimiz hayatı boyunca insanlık tarihi içerisinde hayatının bütün safhasında, özeline kadar her şeyi bilinen ve nesilden nesile aktarılan ikinci bir zat yoktur. Ve böyle bir büyük zatın hayatında sadece Kur’an-ı Kerim’in lafzı var. Ve Kur’an’ın açıklamadığı veya onu uygulamalarıyla ilgili ayetlerin olmadığını söylemek insanlık tarihinin hafızasını silmek demektir.  O yürüyen bir Kur’an’dı. Peygamberimizi tasvir ederdi. Peygamberimizde Kur’an’ı yaşayarak tasvir ederdi. Bunu biz böyle biliyoruz, bu böyledir.


Hadis ve sünnet ile ilgili şüphe uyandıranların hiç mi hakkı yok?

Onlarda, bütün müminler bilsinler ki biz sahih rivayetleri biliyoruz. Bütün kaynaklarımız, peygamberimizden bugüne kadar Hz. Muhammed (S.A.V.) hakkında rivayet edilen ne varsa bunların sıhhat dereceleri asırlar boyunca alimlerimiz tarafından zaten tetkik edilmiş. Kitaplar yazılmış, rehavileri inceleyen binlerce ciltlik kitaplar yazılmış, hadislerin metninin ve senetlerinin sıhhat derecesinin güvenilir olup olmamalarının bizin alimlerimiz bizim tahmin bile edemeyeceğimiz bir şekilde kılı kırk yararcasına Peygamberden gelen bütün rivayetleri incelemişler, ayıklamışlar; bu zayıftır, bu hadis değil demişler, bu münkerdir, bu iftiradır demişler. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), “Benim hakkımda bilerek hadistir diye yalan uyduranlar Cehennemde yerlerini hazırlasınlar” demiştir. Ve zan edildiği gibi hadisler 2-3 yıl sonra 300 yıl sonra yazılmamış, Peygamberimiz (S.A.V.) Hz. Ali, Abdullah bin Amr gibi sahabe efendilerimize hadislerini yazdırmış ve Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’den sonra da hadislerin oluşturulması ve hadisle ilgili sahabe çok hassas davranmış Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir gibi büyük zatlarda ola ki yanlış veya eksik söylerim korkusuyla bildikleri bir çok konuları da hadistir diyerek rivayet etmede çok hassas davranmışlardır. Bu yüzden biz bunu bileceğiz. Bugün çünkü gençlik olarak da kesinlikle biz Peygamberimizin hayatıyla ilgili bir şüpheye düşersek, insanlık tarihinin bütün kaynakları hakkında şüpheye düşmüşüz demektir. O zaman mesela kendi tarihimizi yani Diyarbakır tarihini ve surları inkar etmek gibi bir şey.

“BİRİLERİ HADİSLER ÜZERİNDEN ŞÜPHE UYANDIRMAK İSTİYOR!”

Çünkü birileri şüphe uyandırmak istiyor. Şüphe uyandırınca da sen sadece hadislere, Kur’an’a, dine şüphe ile bakmıyorsun kendi tarihine kim olduğuna ve kimliğine de ters ve şüphe ile bakmaya başlıyorsun. İşte şüpheye düştüğün anda birileri senin kimliğini değiştirecek ve senin bulunduğun vatana da senin bulunduğun evine de, izzetine de tasallut edecek. Bu hususta duyarlı olunması gerekiyor. İşte bundan dolayıdır ki Diyanet İşleri Başkanlığımız daha önce Kutlu doğum ama şimdi mevlidi Nebi dediğimiz Hicri takvime göre normal haline döndürülmüş şekli ile yıllardır biz Mevlidi nebi haftamızı idrak ediyoruz.

“PEYGAMBERİMİZE OLAN BİATIMIZI VE SEVGİMİZİ YENİLEYECEĞİZ”

Buradan maksadımız da şu; Ekim ayının 21’inde başlayacak olan 28’inde de Mevlidi Nebi gecesi mevlit kandili dediğimiz mevlidi nebi gecemizde idrak edilecek. Başkanlığımız bu manada her yıl olduğu gibi mahzun önemli günleri idrak ediyoruz. Sebebi de malum. Bu virüs salgını yani pandemi sebebiyle birçok faaliyetimiz toplu olarak icra edilemiyor. Ama bütün bunlara rağmen, bizler taşra teşkilatı olarak başkanlığımızın sosyal medya aracılığıyla, yerel radyo, TV ve gazetelerle, bizim kendi imkânlarımızla, camilerimizde, kuran kurslarımızda, imam hatip liselerinde, eğitime başlamış kısımlarıyla Ortaokul ve ilkokullarda, esnaflarla gençlerle biz Peygamberimiz (S.A.V.)’ı bu şekilde anlatmaya ve peygamber sevgisini yeniden canlı tutmaya çalışacağız. Sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi Peygamberimizi seven her kurum her kuruluş ve her şahısta olduğu gibi biz bu mevlidi nebi haftasında tekrar Peygamber efendimize bağlılığımızı ona olan sevgimizi ona olan biatimizi yenileyeceğiz inşallah.

BU YILKİ TEMA ‘PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUKLAR’ OLACAK

Bu manada bizler önümüzdeki haftaya bu şekilde hazırlandık. Biraz buruk da olsa bunu yapmaya çalışacağız. Kitaplar dağıtacağız, afişler asarak, Peygamberimiz (S.A.V.) özellikle bu yılki mevlidi nebi teması ‘peygamberimiz ve Çocuklar’ olacak. Peygamberimizin çocuklara bakışı, nesil yetiştirmeyle ilgili ana konu işlenecek.

“ALLAH’IN EN BÜYÜK SANATI İNSANLARDIR”

Hz. Peygamberin çocuklara bakış açısını kısaca değerlendirebilir misiniz?

Bir defa insanoğlunun nesli fıtridir ve insanoğlu nesille çoğalır. Bu insan içindir, dünyevi ve uhrevi bütün nimetler insan içindir. Bu yüzden Rabbimiz eşrefi mahlukat demiş biz insanoğlunu keremli kıldık. Allah’u Teala’nın en büyük sanatı insanlardır. Bunun da zirvesi, insanlarında en kamili ve güzeli de Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’dir. Biz hayatımızı, kendimizi peygamberimize ne kadar benzersek Allah bizi o kadar çok sevecektir. Dolayısıyla çocuklarımızın bizim ufuk insanımız kahramanımız Peygamber Efendimizdir. Hayırlı evlat istiyorsak, çocuklarımızın bize bakmasını, vatana, devlete, milleti, insanlığa ve ümmeti Muhammed’e hizmet etmesini, günaha girmeyen hayırlı evlatlar olmasını istiyorsak Kuran’ın emrine uyarak, ‘Ey iman edenler kendinizi ve çocuklarınızı yakıtı insanlar ve taşlar olan ve içerisindeki görevli meleklerin Allah’tan aldıkları emirleri kesinlikle uygulayan Cehennemden kendinizi ve çocuklarınızı koruyunuz’ diyor. ‘Ve Yarına Kendinizi hazırlayın’ diyor.

“PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.) ÇOCUKLARI ÇOK SEVERDİ”

İşte bu hususta da Lokman Suresinde ayetler var. Hücürat suresinde ayetler var. Yani insanlığın olgunlaşması, hayırlı birer nefer olabilmesi için ne kadar ahlaki ayetler varsa ki bunların hepsi bizim içindir. Onların hepsini çocuklarımıza uygulamakla sorumluyuz. Hayırlı evlat yetiştirmekle. O yüzden Peygamberimiz (S.A.V), bir insanın gönül meyvesi çocuklarıdır, En büyük sermayesi çocuklarıdır’, ‘Çocuklarınıza güzel ahlakı bırakın’ diye tavsiyeleri var. Ve çocuklar nasıl yetiştirile de baktığımızda Peygamberimiz (S.A.V.) çocuklarla çok güzel ilgilenirdi. Kendi çocuklarıyla özellikle kız çocuklarıyla çok özel ilgilenirdi. Peygamberimizin hayatında onun ne kadar ağır imtihanlarla imtihan edildiği gözlerimizi yaşartır. Kendi çektiğimiz çilelerle onun çektiği çileleri kıyasladığımız da O alemlerin efendisi, Kainatın yüzü suyu hürmetine yaratılan bir zat olarak bile ne kadar sıkıntılar yaşadığını ve Hz. Fatıması hariç diğer bütün evlatlarını kendi eliyle toprağa verdiğini görüyoruz. Eğer dünyanın Allah nezdinde bir ebediymiş gibi bir değeri olmuş olsaydı o peygamberimize kalırdı. Peygamberimize hiçbir acı tattırmazdı. Bu da peygamberimizin ve ona tabi olanların gözlerini tamamen ahirete döndürmelerini ve dünyanın geçici olduğuna dair insanın kavga etmesine, haset etmesine, başkasının malına, izzetine, namusuna göz dikmesine ve kötü davranmasına gerek yoktur gibi bir mesaj da gizlidir bunda. Peygamberimiz Hz. Fatimasını çok severdi. Onu ümmü ebi hadiye babasının annesi diye severdi. Peygamber efendimiz özellikle Hz. Hatice annemizden sonra kızlarıyla beraber yaşamıştır.

Burada kendisinin kızlara daha fazla ehhemmiyet verdiği mesajı mı çıkıyor?

“PEYGAMBERİMİZİN NESLİ KIZINDAN DOLAYI DEVAM ETMİŞTİR!”

Kızlarına daha fazla önem ve birilerinin zannettiği gibi ‘kız çocuklarına İslam’da yer vermiyor’ algısı bile kaderi ilahi bile peygamberimizin neslinin kızından dolayı devam etmesi sebebiyle çok ciddi bir mesajdır. O gün olduğu gibi, bugünde olduğu gibi insanlar sadece erkek evlatlarına yöneliyor. Erkek evladı yoksa çocuğu yokmuş gibi görüyor ki kız çocuğuna değer vermiyor mirastan da pay vermiyorlardı. O zamanda zaten kız çocuklarını ve kadınları insan diye saymıyorlardı. Aslında bu asırlar boyu insanoğlunun en büyük çıkmazı olmuştu. Bunu biz özellikle güya bize medeniyeti getirmek isteyen Avrupa’nın daha 1800’lü yıllardan 1900’lü yılların başlarına kadar kadınların ruhu var mıdır? Yok mudur? Hesabını yapıyordu. Ama İslam geldikten sonra Peygamberimizden sonra en büyük insan kimdi? Ona destek veren Hz. Hatice annemizdir. Onun peygamberimize olan destansı desteği, kadına verdiği değeri hayatı boyunca, vefatından sonra bile Hz. Hatice annemize gösterdiği vefası tariflere sığmaz. Destansı bir hadisedir. Kendisi de vefatına kadar bütün mal varlığını Peygamber Efendimize feda etmiştir. Özellikle ilk peygamberlik çıktığı günde Hira’dan vahi getirdiğinde, ‘bana ne oluyor? Beni örtün? Dediğinde de hemen gidip, akrabası Varaka bin Nehfel’e sormuş ve gelmiş demiş ki; “Ya Resullallah, Sen akrabayı korursun, komşularına iyilik yaparsın, yetimleri gözetirsin, fakir kimsesizlere barınak olursun, yalan söylemezsin, akraba ile irtibatı kesmezsin. Vallahi Allah seni yanıltmaz, seni yalnız bırakmaz” diyerek başlamış vefat edinceye kadar da bütün mal varlığını Efendimizin yoluna feda etmiş. Hatta denilir ki vefat ettiğinde malları bitmiştir ki Peygamberimiz onun mübarek na’şını borçlanarak karşılamıştır. Rabbim şefaatine nail eylesin. Ondan sonra Ümmügülsüm ve Rukiye annelerimiz Peygamberimizin gözyaşlarını silmişlerdir. Yani kızlar büyütmüşler, o kızları büyütmüş. Bunu çok iyi değerlendirelim. Olmaz mı?

“İSLAM BİZE DOĞRUYU ÖĞRETİYOR AMA BİZ İSLAM’I YANLIŞ YAŞIYORUZ”

Dindar kesim kızlara mirastan pay ayırmadıklarını görüyoruz. Bu kesinlikle Dinimizde olmayan bir uygulamadır. Bu bizim yanlışımızdır. İslam’ın yanlışı değildir. İslam doğruyu bize öğretiyor ama biz İslam’ı yanlış yaşıyoruz. O zaman bizimde İslamiyet’e yakışır doğruluk içinde olmamız lazımdır. Yani İslamiyet’i en doğru şekilde öğrenip İslamiyet’e yakışır şekilde de doğru olmamız gerekiyor. Bugün özellikle şimdi Peygamber Efendimizin tevazusu, insanlara bakışı, çocuklara bakışı, hayvanlara ve bütün beşeriyete, mahlûkata bakışı hep nezaket içerisindedir. Bir hak hukuk içerisindedir. Peygamberimiz Allah’ın hakkına riayet ettiği gibi kul hakkına da çok riayet etmiştir. Peygamber efendimizin böyle bir bakış açışı var. Günümüzde Müslümanların böyle olması gerekirken, kul hakkına söz bile olsa tavırla da bile olsa insanları incitmenin haram olduğunu söylemiş Peygamber efendimiz. Böyle bir peygamberin ümmetinin birbirine iftira atması, birbirini sözüm ona Allah için öldürmesi, kaba saba davranması kesinlikli İslam’ın zıddıdır. Böyle isek biz daha İslam’ı anlamamışız, Peygamberimizi tanımamışız demektir.

 
Bu haber 2949 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 6 5 0 1 15 2 16 +13
2 Fenerbahçe 5 3 0 2 7 4 11 +3
3 Galatasaray 6 3 2 1 8 5 10 +3
4 Fatih Karagümrük 6 2 2 2 9 7 8 +2
5 Kasımpaşa 6 2 2 2 4 3 8 +1
6 Antalyaspor 6 2 2 2 6 8 8 -2
7 Yeni Malatyaspor 6 2 2 2 6 9 8 -3
8 Göztepe 6 1 1 4 10 7 7 +3
9 BB Erzurumspor 5 2 2 1 7 6 7 +1
10 Sivasspor 4 2 1 1 5 4 7 +1
11 Başakşehir FK 6 2 3 1 7 7 7 0
12 Gaziantep FK 6 1 1 4 8 9 7 -1
13 Hatayspor 4 2 1 1 3 6 7 -3
14 Konyaspor 5 1 1 3 5 3 6 +2
15 Kayserispor 5 2 3 0 4 8 6 -4
16 Çaykur Rizespor 5 1 2 2 7 8 5 -1
17 Trabzonspor 5 1 2 2 5 7 5 -2
18 Denizlispor 5 1 2 2 3 7 5 -4
19 Beşiktaş 4 1 2 1 5 7 4 -2
20 Gençlerbirliği 5 1 3 1 3 6 4 -3
21 MKE Ankaragücü 4 0 3 1 4 8 1 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Tuzlaspor 7 5 0 2 16 7 17 +9
2 İstanbulspor 7 5 1 1 15 6 16 +9
3 Adana Demirspor 7 4 1 2 14 6 14 +8
4 Samsunspor 7 4 1 2 11 7 14 +4
5 Ankara Keçiörengücü 7 4 2 1 8 6 13 +2
6 Altınordu 7 4 2 1 11 10 13 +1
7 Giresunspor 6 3 1 2 11 10 11 +1
8 Altay 6 3 2 1 10 4 10 +6
9 Balıkesirspor 7 3 3 1 8 9 10 -1
10 Adanaspor 7 2 2 3 10 9 9 +1
11 Bursaspor 6 2 3 1 11 11 7 0
12 Akhisarspor 6 1 2 3 4 4 6 0
13 Bandırmaspor 7 1 4 2 6 11 5 -5
14 Menemenspor 6 1 3 2 6 11 5 -5
15 Ümraniyespor 7 1 4 2 8 15 5 -7
16 Ankaraspor 7 1 5 1 4 12 4 -8
17 Eskişehirspor 7 0 4 3 2 13 3 -11
18 Boluspor 6 0 4 2 4 8 2 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Turgutluspor 6 5 1 0 6 3 15 +3
2 Serik Belediyespor 6 4 0 2 11 2 14 +9
3 Eyüpspor 6 4 1 1 12 6 13 +6
4 Van Spor 6 3 1 2 4 3 11 +1
5 Kırklarelispor 6 2 0 4 7 1 10 +6
6 Karacabey Belediyespor 6 3 2 1 7 4 10 +3
7 Elazığspor 6 3 2 1 9 8 10 +1
8 Bayburt Özel İdare Spor 5 3 2 0 6 5 9 +1
9 Sakaryaspor 6 2 1 3 5 4 9 +1
10 Tarsus İdman Yurdu 6 2 1 3 10 10 9 0
11 Etimesgut Belediyespor 6 2 2 2 5 4 8 +1
12 Mamak FK 6 2 2 2 6 6 8 0
13 Kırşehir Belediyespor 6 2 2 2 5 5 8 0
14 Pendikspor 6 2 3 1 10 8 7 +2
15 Pazarspor 6 2 4 0 9 15 6 -6
16 Sivas Belediyespor 5 1 2 2 7 7 5 0
17 Bodrumspor 6 1 4 1 7 9 4 -2
18 1922 Konyaspor 6 1 4 1 3 5 4 -2
19 Kastamonuspor 6 0 4 2 6 14 2 -8
20 Kardemir Karabükspor 6 0 6 0 2 18 0 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 1928 Bucaspor 5 4 1 0 12 4 12 +8
2 Diyarbekirspor 5 4 1 0 7 2 12 +5
3 Fatsa Belediyespor 5 4 1 0 7 3 12 +4
4 Çankaya FK 5 4 1 0 8 5 12 +3
5 Arnavutköy Belediye 5 3 0 2 6 3 11 +3
6 Belediye Derincespor 5 2 1 2 7 5 8 +2
7 Ofspor 5 2 1 2 8 7 8 +1
8 Yeşilyurt Belediyespor 5 2 2 1 8 6 7 +2
9 Kızılcabölükspor 5 2 2 1 8 7 7 +1
10 Artvin Hopaspor 5 2 2 1 6 7 7 -1
11 Edirnespor 5 2 3 0 6 8 6 -2
12 Payasspor 5 1 3 1 3 6 4 -3
13 Nevşehir Belediyespor 5 1 4 0 4 8 3 -4
14 1877 Alemdağspor 5 0 3 2 2 8 2 -6
15 Kemerspor 2003 5 0 4 1 5 10 1 -5
16 Manisaspor 5 0 4 1 3 11 1 -8
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2020 Fenerbahçe vs Trabzonspor
 26/10/2020 Denizlispor vs Beşiktaş
 26/10/2020 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 30/10/2020 Fatih Karagümrük vs BB Erzurumspor
 30/10/2020 Trabzonspor vs Kasımpaşa
 31/10/2020 Gençlerbirliği vs Gaziantep FK
 31/10/2020 Göztepe vs Alanyaspor
 31/10/2020 Galatasaray vs MKE Ankaragücü
 01/11/2020 Çaykur Rizespor vs Kayserispor
 01/11/2020 Konyaspor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/10/2020 Akhisarspor vs Bursaspor
 26/10/2020 Boluspor vs Menemenspor
 30/10/2020 Balıkesirspor vs Adanaspor
 30/10/2020 Tuzlaspor vs Altay
 31/10/2020 Giresunspor vs Ümraniyespor
 31/10/2020 Bursaspor vs Boluspor
 31/10/2020 Menemenspor vs Ankaraspor
 31/10/2020 Altınordu vs Bandırmaspor
 01/11/2020 Ankara Keçiörengücü vs İstanbulspor
 01/11/2020 Eskişehirspor - Akhisarspor Eskişehirspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Akhisarspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 28/10/2020 Etimesgut Belediyespor vs Serik Belediyespor
 28/10/2020 Eyüpspor vs Pendikspor
 28/10/2020 Kastamonuspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 28/10/2020 Kırklarelispor vs Kırşehir Belediyespor
 28/10/2020 Pazarspor vs Karacabey Belediyespor
 28/10/2020 Sakaryaspor vs Sivas Belediyespor
 28/10/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Mamak FK
 28/10/2020 Turgutluspor vs Kardemir Karabükspor
 28/10/2020 Van Spor vs Bodrumspor
 28/10/2020 1922 Konyaspor vs Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 28/10/2020 Payasspor vs 1928 Bucaspor
 29/10/2020 Arnavutköy Belediye vs Artvin Hopaspor
 29/10/2020 Belediye Derincespor vs Nevşehir Belediyespor
 29/10/2020 Edirnespor vs Fatsa Belediyespor
 29/10/2020 Kemerspor 2003 vs Çankaya FK
 29/10/2020 Manisaspor vs 1877 Alemdağspor
 29/10/2020 Ofspor vs Yeşilyurt Belediyespor
 29/10/2020 Diyarbekirspor vs Kızılcabölükspor
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI