Bugun...Aydın Ak, afet günlerinde hortlayan oportünizm'e sert tepki gösterdi.

Eğitimci ve Hukukçu Aydın Ak afet süresince fırsatçılık yapanlara sert tepki gösterdi. Ak ; "insanlık adına bu süreçte herkes üzerine düşeni yapsın" dedi

facebook-paylas
Güncelleme: 08-02-2023 21:05:23 Tarih: 08-02-2023 17:10

Aydın Ak, afet günlerinde hortlayan oportünizm'e sert tepki gösterdi.

Merkez üssü Pazarcık olduğu bilinen ve 10 ilimizi etkisi altına alan deprem bölgelerinde birliğin değil fırsatçılığın kol gezmesi her kesimden tepkilere neden oldu.

 

Ekmeğe yapılan zamları ve afet günlerinde fırsatçılık yapanları kınayan Eğitimci ve Hukukçu Aydın Ak "Depremzedelerin ve Fakir fukaranın en büyük besin gıda kaynağı ekmektir. İki günde en az 300 ekmek aldım hiçbir fırında bir tanede benim hayrına dağıt diyen olmadı veya indirim yapan olmadı lütfen insanlık adına bu süreçte herkes üzerine düşeni yapsın yoksa fırıncılar emek verilirken bu süreçte karının minimize etsinler. Buna rağmen insanlık adına insanların dayanışması yardımseverliği gözle görüyoruz." diyerek fırsatçılığa tepki gösterdi ve özellikle afet günleri için ise birlik mesajı verdi.

 

Aydın Ak açıklamasının devamında ;

"Bugün ittifakların, fikirlerin, dinlerin ,dillerin, ırkların,Para kazanmanın, güçlü olmanın, krizi fırsata çevirmenin kavga etmenin,hesap sormanın,haklı haksız keşkelerin günü değil.Bugün insanlık günü insan olduğumuzu hatırlatacak hatırlayacak gündür.Ders çıkaracağımız gündür.Üzerimize düşenini yapmamız gerektiği gündür.Müteahhitlerimizi ve Mücahidlerimizi sorgulayacağımız gündür.İnsanlığımızı konuşturacağımız gündür.Gün bir olma,iri olma,diri olma birlikte insanca yaşayabilme ve birlikte güçlü olma günüdür.

 

Depremzedelerin ve Fakir fukaranın en büyük besin ve gıda kaynağı ekmektir. İki günde gücüm oranında fırınlardan ekmek alıp dağıtıyorum ama hiçbir fırında bir tanede benim hayrına dağıt diyen olmadı veya indirim yapan da olmadı lütfen insanlık adına bu süreçte herkes üzerine düşeni yapsın yoksa fırıncılar emek verilirken bu süreçte kârını minimize edebilirler.Az da olsa fırsatçılara ahlaksızlara karşın,bu zor hava koşulları rağmen insanlık adına insanların dayanışması yardımseverliğini tüm Türkiye olarak görüyoruz.

 

-Küçük bir ülke varmış. Burada yaşayan insanların sakin ve huzurlu bir hayatları varmış fakat bilim, sanayi, askerlik ve güvenlik konuları ile hiç ilgilenmiyorlarmış. Soranlara ‘’Biz mutluyuz ya, yeter’’ diyorlarmış. Bir gün güçlü bir düşmanın ülkeyi yakıp yıkmaya geldiği haberini almışlar.


    Panik içinde gidip ülkenin bilgesine sormuşlar; ‘’Ne yapalım?’’ Bilge cevap vermiş ‘’ OKUL AÇIN.’’ ‘’Okul işe yaramaz ‘’ diyerek itiraz etmişler. Bilge kişi bu sefer şöyle cevap vermiş: Şu anda onlara direnemeyiz ama gelecek sefere hazır oluruz.’’-


      Olayda da anlaşılacağı gibi sadece mutlu olmak yetmiyor bunun kalıcı olması modernizmin kazanımlarını devam ettirmek için ülkenin güçlü, bireyin iyi yetiştirilmiş Erdemli ve ahlaklı birey olması gerekir. Eğitimin iyi, kötü veya hiçbir etkisinin olmaması, yalnızca yetiştirilen birey için değil, bütün topluluk için sonuçları olacaktır. Görüyoruz depremde bile gerek sosyal medyada gerek davranışlarında insanlıktan nasibini almamış eğitilmemiş bireylerin zatların topluma nasıl zarar verdiğini toplumu nasıl gerdiğini görüyoruz.Bir ülke insanın güvenli rahat bir yaşamı,mutlu ve umutlu olması, ülke insanlarının nitelikli gelişimine hazır ve sürekli bir eğitim almalarının yanı sıra, bununla kazandıkları bilgi beceri ve ekonomik büyümeye yapabilecekleri katkıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden eğitim sistemi ve ülke kalkınması için sosyo-ekonomik gelişmelerin en önemli gücü ve verimlilik artışının en önemli etmeni toplumun eğitim düzeyindeki durumlardır. Eğitime, geleceğe ve gençlere gerekli harcamaların ve yatırımların yapılmasıdır. Eğitimli ve kültürlü toplumlar muasır medeniyetler seviyesine ulaşarak örnek alırlar.


     İnsan için hayatta ekmekten sonra en temel ve önemli ihtiyaç eğitimdir. Çünkü eğitim, insanın düşünce dünyasını bilgiyle imar ve inşa ederek davranışlarını düzeltir. Eğitim ve öğretim sürekli olarak yenilenmeyi, gelişmeyi, değişime açık olmayı, çalışmayı zorunlu kılan dinamik bir alandır ve hayat boyu devam etmektedir. Dolayısıyla çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitim olanaklarıyla ne kadar buluşturursak, ne kadar iyi yetiştirebilirsek yarınlarımız da o kadar aydınlık ve ak olacaktır. Sonuç olarak bilimsel bilginin dolaşımına, potansiyeli yüksek bireylerin yetiştirilmesine ve ülkenin ekonomik, kültürel, akademik ve siyasi yönden ilerlemesi için kaliteli eğitim şarttır.


       Bir ülkenin geleceği, o ülke insanların göreceği eğitime bağlıdır.

 

Bugün ittifakların, fikirlerin, dinlerin ,dillerin Para kazanmanın güçlü olmanın krizi fırsata çevirmenin kavga etmenin,hesap sormanın,haklı haksız keşkelerin günü değil.Bugün insanlık günü insan olduğumuzu hatırlatacak hatırlayacak gündür.Ders çıkaracağımız gündür.Üzerimize düşeninin yapmamız gereken gündür.Müteahhitlerimizi ve Mücahidlerimizi sorgulayacağımız gündür.İnsanlığımızı konuşturacağımız gündür.Bunun için diyorum bugün insanlık İçin OKUL açacağız-Erdemli ahlaklı donanımlı bireylerin yetişmesi için OKUL açacağız.Fırsatçılar, rantçılar, ahlaksızlara, stokçulara, krizi başkasının hakkına geçirerek fırsata çevirenlere karşı OKUL açacağız.Birlik beraberliğimizin daim ve baki olması İçin OKUL açacağız.Önüne gelen parası olup donanımı ve menfaatını toplumun menfaati önüne koymayan müteahhitler ve denetim mekanizmalarını işlevsel olması için OKUL açacağız."ifadelerini kullandı.
Editör: Yasin GÜLER

Bu haber 505 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI