Bugun...AYM’den basın açıklaması yasağına ihlal ve tazminat kararı

Anayasa Mahkemesi, güvenlik gerekçesiyle yasaklanan basın açıklamasına katılmaktan verilen idari para cezasının “toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleme hakkının” ihlali olduğuna karar vererek, başvurucuya 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

facebook-paylas
Tarih: 02-09-2022 15:20

AYM’den basın açıklaması yasağına ihlal ve tazminat kararı

Diyarbakır Valiliği, ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) nedeniyle 17 Ağustos 2016’da Diyarbakır merkez ve ilçelerde gösteri ve yürüyüşlerini ikinci bir emre kadar yasaklamasında Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, Valiliğin, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17.’nci Maddesi” ile “1983 tarihli ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'na” dayanarak aldığı yasak kararının “toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleme hakkının” ihlali olduğu yönünde karar aldı.

PKK’nin eylemleri ve darbe girişimi gerekçe gösterilerek alınan yasak kararından yaklaşık 11 ay sonra 29 Haziran 2017’de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Ergani Devlet Hastanesi’nde zihinsel engelli bir çalışana yönelik cinsel saldırıyla ilgili açıklama yapmak istedi. Kaymakamlık talebi bir gün sonra Diyarbakır Valiliğinin aldığı yasak kararını gerekçe göstererek Ergani Devlet Hastanesi önünde yapılmak istenen açıklamaya izin vermedi.

 

Aynı gün KESK’e bağlı sendikaların 80 üyesi, kolluğun yasak kararı hatırlatmasına karşı hastane önünde basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklama olaysız sona erdi. Ancak açıklamaya katılanlar “Kabahatler Kanunu’na” göre 227 TL idari para cezası kesildi. İdari para cezası kesilenler arasında bulunan Ramazan Sümer, para cezasına karşı Ergani Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunmuş. Bildirimde bulunulmadığı ve açıklamanın kamu hizmeti görülen bina ve tesislerinde yapıldığı gerekçesiyle idareyi haklı bularak Sümer’in itirazını reddetti.

‘MÜDAHALENİN ÖLÇÜLÜLÜĞÜ İLE BAĞDAŞMIYOR’

Bunun üzerine Sümer Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu kabul eden Anayasa Mahkemesi, başvuruyu Anayasa’nın “savaş, seferberlik veya olağanüstü hallerde, belli hak ve hürriyetlerinin kısıtlanmasını düzenleyen 15'inci maddesi kapsamına ele aldı. Gösteri ve toplantıları sınırlayan kanunda daha az sınırlayıcı tedbirlere yer verildiğine işaret eden Anayasa Mahkemesi, Valiliğin belirsiz süreli olacak şekilde tüm toplantı ve gösterileri yasakladığını hatırlatarak, Diyarbakır'ın genel olarak tüm ilçelerinde toplantı ve gösterilerin belirsiz ve öngörülemez süreyle yasaklanmasının gerektirip gerektirmediği değerlendirilmesine işaret etti. Anayasa Mahkemesi, düzenlenen toplantı ve gösteriye yönelik tehdidin varlığı nedeniyle alınan yasaklama kararının somut bir olgudan bahsedilmeden alındığının altını çizen Anayasa Mahkemesi, yetkili makamların güvenlik risklerini varsayım ve geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle süresiz şekilde Diyarbakır'da gerçekleştirilecek tüm toplantı ve gösterileri yasaklamak anayasal bakımdan yeterli görülemeyeceği değerlendirmesi yaptı. Anayasa Mahkemesi, kararında “Somut olayda olduğu gibi muhtemel veya somut güvenlik mülahazaları olduğunda bu riskler sıralanmadan anayasal hakkın belirsiz bir süreyle yasaklanması ve bu süreçte kararın hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmaması, hakkı sınırlamanın gerekliliği ve dolayısıyla müdahalenin ölçülülüğü ile bağdaşmaz” ifadelerini kullandı.

                                                                                                                                                                                         

‘TOPLANTININ YAPILMASININ İMKANI SAĞLANMALI’

 

Olağanüstü Hal’in ilan edilmesini orantısız müdahaleyi meşru gösteremeyeceğini vurgulayan Anayasa Mahkemesi, “Bu sebeple idare, toplantının barışçıl bir şekilde yapılmasının imkânlarını sağlamalı ve varsa tehditleri etkisiz hâle getirmek için gerekli önlemleri de almalıdır” belirlemesinde bulundu.

‘CEZALANDIRMA YOLUNA GİDİLMESİ İHLALE YOL AÇAR’

Valiliğin en ağır tedbire başvurduğunu vurgulayan Anayasa Mahkemesi, kararında  “Bu şekilde toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin kategorik olarak yasak olduğunun kabulü ile cezalandırma yoluna gidilmesi de toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlaline yol açar” ifadelerine yer verdi.

‘GÖSTERİ DÜZENLEME HAKKINI İMKANSIZ HALE GETİRİR’

Anayasa Mahkemesi, başvuru konusu olayda, somut olguları ve koşulları gözetmeksizin süresiz şekildeki yasaklama kararının toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını anlamsız ve imkânsız kılacak bir dereceye ulaştırdığı sonucuna varıldığını kaydetti.

İHLAL VE TAZMİNAT KARARI

Sümer’in toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, karar vererek, Sümer’in manevi tazminat talebini de kabul ederek, Sümer’e 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Salih YEŞİL- ÖZEL

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2237 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI