Bugun...BAĞLAR'LI ÖĞRENCİLERİN DEPREM OTOMASYON SİSTEMİ BAŞARISI

"Asrın felaketi " olarak değerlendirilen 6 Şubat 2023 tarihindeki depremleri yaşayan Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'ndeki öğrencilerin geliştirdiği ve deprem öncesini, deprem anını ve sonrasını kapsayan yapay zeka ve makine öğrenimi destekli mobil uygulamalı deprem otomasyon sistemi Türkiye üçüncülüğü kazandı.

facebook-paylas
Tarih: 12-02-2024 11:28

BAĞLAR'LI ÖĞRENCİLERİN DEPREM OTOMASYON SİSTEMİ BAŞARISI

 

Türk -Japon Vakfı ve Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından düzenlenen yarışmada elde edilen başarı takdir topladı.

6 Şubat depremlerinin etkilediği Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi'nde asrın felaketine tanıklık eden öğrencilerin bilimsel başarısı takdir topladı, ödül aldı.

Öğrencilerin geliştirdiği yapay zeka ürünü deprem otomasyon projesi Türkiye üçüncülüğü kazandı.

Japonya’daki afet eğitimi deneyimlerinin Türkiye ile etkili paylaşımı için çeşitli projeler yürüten Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisi(JICA) tarafından düzenlenen,  yarışmanın Seçici Kurulunun T.C. MEB, AFAD, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, ODTÜ, Acil Destek Vakfı ve TJV temsilcilerinden oluştuğu Afed Risk Azaltma Yarışması sonucu Bağlar Gençlik Merkezi Genç Kod 2023 öğrencisi Gurur Eliküçük,  Deneyap Öğrencisi Yusuf Avcı ve Danışman Öğretmenleri Seda Coşkun Eliküçük tarafından geliştirilen deprem öncesi, anı ve sonrasını kapsayan yapay zeka ve makine öğrenimi destekli mobil uygulamalı deprem otomasyon sistemi ile yarışma da çok ilgi görürken projeleri 6 Şubat Depremini yaşayan İllerine Türkiye  üçünlüğünü getirmiş oldu.  Solo Deprem proje takımına ödüllerini ODTU Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Meltem Şenol Balaban takdim etti.

PROJENİN MİMARLARI ANLATTI

Takım Üyelerinden Gurur Eliküçük, 6 Şubat depremde yaşadıkları korku dolu anları hatırlatarak,”Empati yapın lütfen gece yatağınızda uyuyorsunuz ve bir anda deprem oluyor. Sevdikleriniz enkaz altında. İşte biz bu anı yaşadığımız için arkadaşım ile birlikte böyle bir proje yapmaya karar verdik. Önce hayalimizdeki projenin üç boyutlu çizimini yapıp oyunlarımızı tasarladık. Özellikle geliştirdiğimiz iki oyun deprem öncesi farkındalığına hizmet etmektedir.” diye konuştu.

Takım Üyelerinden Yusuf Avcı,”Projemiz çok boyutlu bir otonom sistem. Geliştirdiğimiz mobil uygulama arayüzünü Milli Mühendislerimiz tarafından geliştirilen Deneyap Kartımız ile eşledik. Deneyap Kartımız üzerinden haberleşme sistemini tasarladık. Aynı zamanda deprem anında deprem şiddetini de ölçerek kayıt altına alıyoruz. Bu da projemizin deprem anı ve sonrasına hizmet ettiğini göstermektedir.” diye konuştu.

SEDA COŞKUN :"BİZİM İÇİN MANEVİ DEĞERİ YÜKSEK "

Danışman Seda Coşkun Eliküçük,böyle bir

yarışmada derece almanın kendileri için manevi değerinin yüksek olduğuna dikkat çekerek ," Diyarbakır Bağlar Gençlik Merkezi ve Bağlar Teknoloji Atölyeleri olarak büyük bir ekibiz ve takımlarımızla güzel başarılara imza atıyoruz. Bize bu konuda desteklerini sunan mülki amirlerimize, müdürlerimize, velilerimize teşekkür ederim. Solo Deprem Projesinin danışmanı olarak gurur duyuyorum öğrencilerimle.” diye konuştu.
Bu haber 513 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Belediyeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI