Bugun...BİLİŞİM ZİRVESİ’23 GELECEĞİN DİJİTAL DÜNYASININ FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

23 yıldır bugüne ve geleceğe teknoloji perspektifinden bakan Bilişim Zirvesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında 1923’ten 2023’e parantezinde “Enigma” temasıyla gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 24-11-2023 00:05

BİLİŞİM ZİRVESİ’23 GELECEĞİN DİJİTAL DÜNYASININ FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Kamu, bilişim, akademi ve iş dünyasını 23 Kasım günü Fişekhane’de buluşturan zirvede; bilgisayarın atası kabul edilen enigma şifre çözücüler ile başlayan teknolojinin hayatımızda yarattığı değişim ve dönüşüm tüm yönleriyle ele alındı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ile birçok sektör profesyonelinin konuşmacı olarak yer aldığı açılış oturumunda, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da mesajlarını ilettiği video ile aktardı.

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin olmazsa olmazı haline gelen teknoloji ve bilişimin yol haritasının belirlenmesi, geliştirilmesi için her yıl düzenlenen Bilişim Zirvesi’nin 23’cüsü sona erdi. İnsan zekasını taklit eden teknolojilerin ve bunun için gereken tüm ana teknoloji başlıklarının ele alındığı zirve, iş dünyasındaki karmaşık problemlerin basitçe çözülmesine, gizemlerin deşifresine ışık tuttu.

Bu sene; “23” sayısının bilişim tarihindeki öneminden esinlenerek 23 Kasım 2023 tarihinde “Enigma” temasıyla gerçekleştirilen zirvede; “Üretken Yapay Zeka”, “Dijital İş Süreçleri, RPA ve Yapay Zeka”, “Güvenlik ve Sürdürülebilirlik” temalarının yanı sıra Bulut Teknolojileri, IoT ve Büyük Veri, Güvenlik Teknolojileri, Yazılım ve e-Ticaret, Sağlıkta Teknoloji, Yerli ve Milli Teknoloji ekseninde pek çok konuya yer verildi.

Etkinlikte T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ve birçok sektör profesyonelinin konuşmacı olarak yer aldığı açılış oturumunda, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da mesajlarını ilettiği video ile aktardı.

Sektörlerin geleceğine ışık tutan etkinlik, SAP Türkiye ana sponsorluğunda ve Bulutistan, GlassHouse, Iovis, İşTurkcell, Logo, Snapbytes, Nutanix, Veeam premium sponsorluklarıyla gerçekleştirildi.

“Bilişim Zirvesi’24’te ‘Efficiency’ teması ile teknolojide verimliliği konuşacağız”

Zirvenin açılış programı BThaber Başkanı Murat Göçe’nin konuşması ile başladı. Bilişim Zirvesi’23’e gösterilen büyük ilgiye teşekkür ederek, 2024 yılında gerçekleşecek Bilişim Zirvesi’nin temasını ve tarihini açıklayan Göçe; “Bugün, 23. kez bir araya geldiğimiz etkinliğimizde sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şimdi, gözlerimizi geleceğe çevirip, önümüzdeki yıl Bilişim Zirvesi olarak neye odaklanacağımıza bakalım. Teknolojiler, hayatımıza hızla entegre oluyor ve bu gelişmeleri detaylarıyla anlamaya çalışıyoruz. Ancak, bu teknolojilerin getirdiği yenilikleri iyi bir şekilde kullanamazsak, gelecekte karşılaşabileceğimiz sonuçlardan ne kadar emin olabiliriz? Bu soruyu önümüzdeki yıl birlikte düşünüp tartışacağız. Bilişim Zirvesi’24’te ana temamız ‘Efficiency’ olacak. Bu kelime; etkililik, etkinlik ve verimlilik anlamlarına geliyor. Biz de 24 Ekim 2024 tarihinde gerçekleştireceğimiz zirvemizde, bu başlığı merkeze alarak teknolojiyi en etkin ve verimli şekilde nasıl kullanabileceğimizi tartışacağız” dedi.

“Türkiye'nin 100 yılı, dijitalin 100 yılı olacak”

Açılış oturumunda, ilettiği video ile mesajlarını aktaran T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan önemli açıklamalarda bulundu. Milli teknoloji hamlesi vizyonu çerçevesinde yüksek teknoloji ürünlerini ülkemizde yerli ve milli imkanlarla üretebilmenin önemini vurgulayan Sayan, “Teknoloji üretimi, ülkelerin geleceği için kritik öneme sahiptir. Türkiye olarak, teknolojiyi sadece kullanıcı değil, üretici bir ülke olma hedefiyle hareket ediyoruz. Cumhuriyetin 100. yılına yakışır şekilde ilerleyen çalışmalarımızla, ülkemizi yüksek teknoloji üretim üssü haline getirme kararlılığımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin 100 yılı, dijitalin 100 yılı olacak ve bu hedefe ulaşmak için kararlılıkla ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Bakanlık olarak yeni bir sağlık veri platformunu hayata geçireceğiz”

 

T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, gerçekleştirdiği “Sağlıkta Teknoloji” başlıklı konuşmasında şunları aktardı: “Sağlık Bakanlığı, kamunun en etkili dijitalleşen bakanlıklarından biridir. E-nabız sistemi, merkezi hekim randevu sistemi gibi birçok sistemimiz dünya genelinde tanınmış durumda. Tabii ki yurtdışında genel olarak fark yaratmak için daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var. Sağlık Bakanlığı olarak, oldukça kapsamlı bir veri havuzuna sahibiz. Doğumdan ölüme kadar tüm verilere hakim durumdayız. Kamu verilerini dışarıya açamıyoruz ancak ana hedefimiz, bu verileri kullanarak yapay zeka ile gerçekleştirilebilecek çalışmalara odaklanmak. Sağlık, gerçekten fark yaratabileceğiniz bir alan, bu nedenle tüm çabamızı buraya yoğunlaştırdık. Zaten farklı kişiselleştirilmiş tıp gibi çalışmalarımız var, ancak ayrıca yeni bir sağlık veri platformunu hayata geçireceğiz. Sentetik verilerle algoritmaları çalıştırarak, kapalı bir sistem içinde veriden anlam çıkarmaya yönelik sonuçları elde etmeye çalışacağız. Bu hizmetleri yakın bir zamanda sunmayı hedefliyoruz ve bu konuda önemli adımlar atılmasını amaçlıyoruz.”

“Kamu sektöründeki atılımın itici gücü bilişim sektörü”

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu; “Yerli Milli Teknolojide Önemli Adımlar” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Çoştu konuşmasında; “Öncelikle yeni yüzyılın ülkemizi güçlendirmesi dileğiyle, Türkiye'nin teknolojik üretimle güçlenmesi gerektiği vurgusunu yapmak istiyorum. Ekonomide artık teknoloji üretmek ana unsur haline geldi. Biz de ülke olarak bu yarışın içinde olmalıyız. Bugün 101 teknoparkımızın içindeki 10 bin firma, 1600 Ar-Ge tasarım merkezi ve 100 bin nitelikli Ar-Ge personeli ile teknoloji üretmeyi geliştiriyoruz” dedi.

 

 

 
Bu haber 1287 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kültür Sanat Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI