Bugun...Çiftçi haczi doğruladı, Baydemir’i suçladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, belediye binasının hacizli olduğunu doğruladı. Bunun Kırklar Dağı’nda yapılan ve yıktırılan konutlardan kaynaklı olduğunu dile getiren Çiftçi, bu durumdan eski Belediye Başkanı Osman Baydemir’i sorumlu tuttu.

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2022 00:30

Çiftçi haczi doğruladı, Baydemir’i suçladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, kentin sorunlarını ve son dönemde belediyeyle ilgili iddiaları Güneydoğu Güncel gazetesine değerlendirdi. Güneydoğu Güncel gazetesinin sorularını yanıtlayan Çiftçi, belediyenin raylı sistemden vazgeçmediğini, belediyenin bazı mülklerine konulan haczin Kırklar Dağı’nda yapılan konutlar hakkında mahkemenin verdiği karardan kaynaklı olduğunu belirterek, bu karardan eski Belediye Başkanı Osman Baydemir’i sorumlu tuttu.

Şehrimizin toplu taşıma ile alakalı birçok sorunu var özellikle otobüsün azlığından ve sefer sayılarından şikayet ediliyor bu konuyla alakalı belediyenin çalışmaları nelerdir?

12'si körüklü olmak üzere toplam 18 adet otobüs önümüzdeki aylarda hizmete başlayacak ödemeleri yapıldı otobüsleri bekliyoruz. Yeni gelen otobüsler yoğunluğun yaşandığı yerlere göre dağılımı yapılacak özellikle yurt ve üniversite yolu hafifletilecek. Buna ek olarak 100 adet minibüs sefere başlayacak. Ayrıca daha önce taksiler için verilen plakalar ile alakalı çalışmalarımızı tamamladık 2 ay içerisinde çözüme kavuşturacağız.

Raylı sistemden vaz mı geçildi?

Raylı sistemden vazgeçilmedi raylı sistemin geçeceği alanlar belirlendi gelişmekte olan Diyarbakır'ımız için raylı sistemle alakalı en iyi rotalar belirlenip ihaleler yapıldıktan sonra inşallah hayata geçecek.

HACİZLERİ DOĞRULADI, BAYDEMİR’İ SUÇLADI

Belediyenin mal varlığına, taşınmazlarına haciz konulduğu doğru mu?

Belediyenin mallarının haczi ile ilgili çıkan haberler kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir sorun değil, bu sorunun sebebi de HDP'nin kendisidir. Yani Kırklar Dağı konutlarıdır. Yani tamamı Kırklar Dağı’nın haczi ile ilgili bir konudur. İmara aykırı yapıldığı için iptal edildi, şimdi yükünü biz taşıyoruz. Haczin sebebi ise bizim mali gücümüz sıkıntımız değil, mahkeme 377 konat ile ilgili tazminata hükmetti, yaklaşık 100 milyon liradır. Sur Belediyesi büyükşehir Belediyesi ve çevre şehircilik bakanlığı sorumlu sayıldı ve 377 konutun tazminatına mahkûm etti. Bunun mahkûmiyetinin sebebi Osman Baydemir'in verdiği imar ve ruhsattır. Birinci sebebi budur. Yasal olmayan bir şekilde bu konutları yaptılar. İkincisi mahkeme tazminata mahkum edince bu 377 malik hemen belediye mallarına haciz koydular. Biz istinaf gittik bu kararı istinafta tamamen bu kararlar bozuldu yine tazminat verecek ama kararı veriş şekli yanlıştı eksiklikler vardı. Bozulmasına rağmen tazminat kararı yok ortada, ama icra kararları bir defa konulunca bir daha kaldırılamıyor. Ancak ödenerek kaldırılıyor. Durduruluyor ama kaldırılmıyor. Yürütmeyi durdurduğu için de biz haczi ödeyemiyoruz. Ortada ödeyebileceğimiz bir meblağ yok şu anda.

BELEDİYE BİNASI HACİZLİDİR’

Stadyum çevresinde 100 dönümlük bir arazinin bu hacizle alakalı olduğu haberleri gündemde dolaşıyor bu haber ne derece doğru?

Ortada bir karar yok, yani ödeyeceğimiz bir miktar yok. Mahkeme kararı verse ertesi günü ben parayı hesaplarına yatıracağım, mesele kapanacak. Biz mahkemenin kararını bekliyoruz. Belediye binasına haciz konuldu meselesi ise doğrudur, çünkü biz haczi şuraya koyun diyoruz. Çünkü satılamayacak mal olarak geçiyor. Yani mahkeme kararı verirse ertesi gün paralar hesaplara yatar, belediyenin mali sıkıntısı yok bu yönde.

Milletvekili Dersim Dağ'ın iddiaları hakkında ne söyleyeceksiniz?

Minibüs hattı hatları ile alakalı söylenenler tamamıyla HDP döneminde yapılan çalışmalar, yani bizim dönemimizde daha kooperatiflere hiçbir şey verilmedi. Ama Sayıştay incelemeleri sonucunda sanki biz yapmışız gibi lanse ediliyor. Bahsedilen konu tamamen HDP döneminde olan şeyler. Yapılan eleştirilerin yüzde 90'ı kendi dönemlerine ait.

Belediyenin son zamanda tarımsal alanlarda yaptığı desteklerde şaibeler olduğu iddia ediliyor. Bu konu hakkında söylemek istedikleriniz nelerdir?

ÇKS kaydı olmadan hiç kimseye belediyemizden tarımsal destek alma şansı yok. O listeleri tarım il müdürlüğü hazırlıyor. Biz belediye olarak tarıma destek oluyoruz. Daha çok çiftçi istifade etsin diye. ÇKS kaydı olanlara veriliyor. Örneğin 1 milyona yakın kabuklu yardımı yapıldı. yani ilçelerde destek almak isteyenler önce kırsal kalkınmaya sonra tarıma daha sonra belediye destek talebinde bulunabilirler. Allah biliyor hem şurada hem de belediyede görev yaptığım sürece bir kuruş haram sokturmadım. Ben ilk geldiğim gün şöyle dedim evet bu şehre yol da yapacağız köprü de yapacağız ama gönül de yapacağız. Biz Gönül yapmadığımız sürece yolda köprü de bir işe yaramayacak.

‘YEREL BASIN İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Diyarbakır büyükşehir Belediyesi'nin yerel basına verdiği destek ne derecedir?

Ben her zaman yerel basının desteklenmesinden yanayım. Biz ilk geldiğimizde ilanlar yerel basına verilmiyordu.  Bu konuyla alakalı vali bey ile ben görüştüm. Yerel basını hangi konularda hangi alanlarda destekleyebiliriz diye, ama takdir edersiniz ki ben Belediye Başkanı değilim, genel sekreterim. Dolayısıyla bazı şeylere direkt nüfus etme şansımız yok. Önümüzdeki günlerde yerel basın mensupları ile görüşmeyi hedefliyoruz. HDP'nin yaptığı hiçbir yanlışı kimse basına taşımıyor. Şu kendi haciz işlemlerini bile sanki biz yapmışız gibi lanse ediyorlar. Ben yaptım tüm işi tamamıyla şeffaf ve yasal çerçevede yapmaya çalışıyorum. Yerel basının desteklenmesi konusunda yasal mevzuat neyse elimizden geleni yapacağız.

Mehmet Zeki ÖZER (özel haber)
Bu haber 780 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Belediyeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI