finans haberleri
Bugun...Dicle Üniversitesinden bilimsel iş birliği

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mesut Ergin ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri; Prof. Dr. Metin Bozan , Prof. Dr. Cevat Ergin ve Dr. Öğr. Üyesi Orhan Canpolat Erasmus KA107 projesi kapsamında 31.07.2022-04.08.2022 tarihleri arasında Ürdün Yarmouk Üniversitesine (Shari’a and Islamic Studies) bilimsel iş birliği ziyareti gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-08-2022 13:29:42 Tarih: 18-08-2022 13:22

Dicle Üniversitesinden bilimsel iş birliği

Yasin GÜLER

 

Ziyaret kapsamında Yarmouk Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Sami ve Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bassam Al Rababah ile iki üniversite arasındaki iş birliklerini stratejik ortaklığa dönüştürme konusunda görüş teatisinde bulunuldu.

 

Bilahare Yarmouk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığına (Shari’a and Islamic Studies’e) ziyaret gerçekleştirdi. Dicle Üniversitesi heyeti, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Nuh el-Qudah ile Temel İslam Bilimleri yüksek lisans programları hususunda işbirliği olanaklarını görüştü. He iki üniversitenin İlahiyat Fakülteleri arasında lisans düzeyinde iş birliği olanakları üzerine görüşmeler de gerçekleştirildi. Öte yandan Dr. Öğr. Üyesi Orhan Canpolat, Erasmus ICM Projesi kapsamında “Osmanlı Dönemi Telif Edilen Arapça Eserler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyeleri Ürdün ziyareti çerçevesinde 08.08.2022 tarihinde Amman’daki Ürdün Üniversitesi Külliyeti'ş-şeriʿa (İlahiyat Fakültesi) Dekanlığını da ziyaret etti. İki üniversite arasında lisans düzeyinde iş birliği konuları üzerine verimli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliği, ortak sempozyum ve konferans imkanları üzerinde duruldu. Ürdün Üniversitesi Külliyeti'ş-şeriʿa (İlahiyat Fakültesi) ile Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında anlaşma yapılması konusunda mutabık kalındı. Dicle Üniversitesi heyeti ziyaretin akabinde Ürdün Üniversitesi kütüphanesini ziyaret etti.

 

Ürdün ziyareti çerçevesinde 06.08.2022 tarihinde merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve uluslararası düzeyde bilimsel faaliyetler icra eden International Institute of Islamic Thought (Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsü) yetkilileriyle Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında iş birliği konuları üzerine ön görüşmeler gerçekleştirdi. Dicle Üniversitesi ile Ürdün Üniversiteleri arasındaki Erasmus ICM faaliyetleri karşılıklı ziyaretler ile önümüzdeki aylarda da devam edecek.

 Editör: Yasin GÜLER

Bu haber 696 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI