Bugun...HAFTAYA BAKIŞ

Çok yoğun bir haftayı daha geride bıraktık. Suriye'de ki PKK kamplarına yapılan harekat gündemin ilk sırasında yer alması arkasından Katar'da MISIR Cumhurbaşkanı SİSİ ile sayın Erdoğan'ın görüşmesi Suriye devlet başkanı ESAT ile görüşülebilinir mesajı tahıl koridorunda ki oynanan rol ve seçim süreci ana konulardan en önemlileri. Bunun yanında EYT ekonomik sıkıntılar merkez bankasının faiz indirimi Düzce depremi yapılan yatırımlar seçim ittifaklarındaki arayışlar önem arz etmektedir. Gündemimizde ki soruların cevabını "diplomasi diyalog" başarısı diye özetleyen iktidar bir çok soruyu cevaplamaktadır.

facebook-paylas
Tarih: 28-11-2022 00:32

HAFTAYA BAKIŞ

Çok yoğun bir haftayı daha geride bıraktık. Suriye'de ki PKK kamplarına yapılan harekat gündemin ilk sırasında yer alması arkasından Katar'da MISIR Cumhurbaşkanı SİSİ ile sayın Erdoğan'ın görüşmesi Suriye devlet başkanı ESAT ile görüşülebilinir mesajı tahıl koridorunda ki oynanan rol ve seçim süreci ana konulardan en önemlileri. Bunun yanında EYT ekonomik sıkıntılar merkez bankasının faiz indirimi  Düzce depremi yapılan yatırımlar seçim ittifaklarındaki arayışlar önem arz etmektedir. Gündemimizde ki soruların cevabını "diplomasi diyalog" başarısı diye özetleyen iktidar bir çok soruyu cevaplamaktadır.

Sınır ötesi harakat olmazı yada yeni bir anlaşmanın ayak seslerini işittirmektedir. Fırat'ın dogusuna hava koridorunun açılması İsrail'in ABD'nin PKK yı gözden çıkardığını düşündürmektedir. Yada Türkiye tüm baskı ve yaptırımlara rağmen kendi iradesini ortaya koyarak PKK arkasındaki güçlere meydan okumaktadır. Uluslararası ilişkilerde çıkar ilişkileri ön plandadır. Ana aktörler bu yönde hareket ederken figüranlar bu aktörlerin iradesi arasında gezinmektedirler.

Akla gelen soru şu batı PKK'yı gözden çıkarırken ne aldı karşılığında.

Güçlü bir Türkiye kime tehdit olarak yön bulacak.

Batı için olmazsa olmaz olan İsrail'in güvenlik meselesinde İran ve diğer devletlerin fonksiyonu ne olacak güçlü Türkiye yeni İran projesinde oynayacağı rol ne olacak. İran'ın küçülmesi ve etkisinin azalması için Azeri ve Kürt nüfus nasıl etkilendirilecek. Tüm bunlar tahlil edildiğinde eğer batı için tehlike sıralamasında en önde olan İran İslam devleti üzerine kurulan yeni denklemde Türkiye'nin üstlendiği rol nasıl olacak. İslam alemindeki lider ülke güçlü ülke kim olacak ve etki alanı nasıl olacak.

Birinci dünya savaşından   sonra devrimci İslam'ın tarihten silindiği ve yeryüzünü işgalci ve sömürgeci batı tarafından kuşatılırken İran İslam devrimi ile bu anlayışın güç kaybetmeye başlaması ve bunu dizginlemek için güçlü laik seküler bir Türkiye öne çıkarılmaktadır.

İran'ın şia hilali diye isimlendirilen etki alanının önüne geçmek için bugün Esat başta olmak üzere Sisi  ve Körfez ülkeleri  ile  Türkiye'nin normelleşme süreci hız kazanmaktadır.

Seçimi kazanmak için halkın talebi olan EYT başta olmak üzere iç sorunlar ve ekonomik sıkıntılar yumuşatılarak halk destekli bir seçim başarısı ile içte ve dışta güçlü Türkiye fotoğrafı öne çıkarılmaktadır. Diplomasi de başarılı bir duruş sergileyen Türkiye bunu iktidarının devamı noktasında iyi değerlendirip rakipsiz bir seçim atmosferi oluşturmaktadır.

Halk tüm olumsuzlara ve muhalefetin  eleştirilerine rağmen sağduyu ve istikrardan yana bir eğilim içinde  duruş sergilemektedir.

Özellikle dış siyasetteki başarılı duruşu ve ekonomideki iyileştirme hamleleri yeni bir Türkiye anlayışını öne çıkarmaktadır.

İç kamuoyunda özellikle terör faaliyetlerindeki başarıları sınır ötesi müdahale deki sonuçlar seçmeni olumlu yönde etkilemektedir. Hükümete yönelik algı operasyonlarının deşifre olması yalan ve iftira merkezli propaganda faaliyetleri seçmenin yeni bir boyutta hareket etmesini sağlamaktadır. Görünen o ki Türkiye Suriye'de bir kara operasyonu ile bir güvenlik koridoru oluşturarak adım adım birinci misakı milli sınırlarına dönmeyi hedeflemektedir. Büyük Ortadoğu projesinde Türkiye'nin bölünmesi planlanırken son yedi yılda bu proje alabora edilerek aksine Türkiye topraklarını genişletmesi ne  evrildi.

Bu durum dikkat çekici ve yeni bir denklem ile farklı bir sürecin ayak sesleri işitilmektedir. Bu sürecin iki ana sac ayağı vardır ilki  birinci misakı milli sınırlarının elde edilmesi ikincisi ise halkın değerlerini dikkate alan sivil ve milli bir anayasanın uygulamaya konulmasıdır.

Bu süreç zor ve meşakkatli bir yeni Türkiye inşasının adıdır.  Tüm bu gelişmelerin ve olayların Türkiye'yi ilgilendiren boyutu ve dışındakileri ilgilendiren boyutu ile anlam kazanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yeni bir anlayışla olaylara bakışı ve önce devletin çıkar ve menfaatlerini öne çıkaran halkının daha bir yaşanılır bir hale gelmesini istemektedir.

Dış güçlerin kendi çıkar ve menfaatlerine karşı  Türkiye ilk kez kendi çıkar ve menfaatini düşünecek bir irade göstermesi dış güçlerin planlarını alt üst etmektedir.  Türkiye karşıtı güçler o nedenle Türkiye'yi birçok alanda dizayn etmeye hız verdi.

Terör ve her türlü ekonomik sosyal muhalefet dış destekli hızlandırılmış bir şekilde desteklendi. Türkiye tüm bu hamlelere karşı göstermiş olduğu milli duruş karşıt anlayışın başarı göstermesine engel oldu.  Türkiye dünkü Türkiye olmadığını bügünki duruşu ile tüm muhalif güçlere göstermiş oldu.

Üstüne oyun oynanan Türkiye yerini önce oyun bozan bir anlayışa şimdi ise dış politikadaki başarılı atrakları oyun kuran ülke haline geldi. Bu süreç elinden çeşitli entrikalarla alınan  sınır ihlalleri ve hakları bu gün geri alma iradesi ile Batı'nın karşısında durmaktadır.

Özellikle birinci misaki milli sınırları (ırak ve Suriye )  sınırlarında kalan Kürdistan bölgeleri  Türkiye'nin birinci misaki milli sınırlarında kalmaktadır. Hükümetin bu son terör hamleleri bu ihlal edilen toprakları geri alma sürecinin adı olmuştur.

Yeni dünya işgalci Batı'nın planları dışında şekillenecek bir sürece evrildi. Mevla görelim ne eyler ne eylerse güzel eyler.
Bu haber 1705 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI