Bugun...Özer, Diyarbakır'a dev proje müjdelerini verdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim değerlendirme toplantısı için geldiği Diyarbakır'da eğitim sorunlarının masaya yatırılmasının ardından yaptığı açıklamada 550 milyon TL yatırıma ek 20 ilkokul ve birçok proje müjdesi verdi.

facebook-paylas
Tarih: 16-09-2021 00:10

 Özer, Diyarbakır'a dev proje müjdelerini verdi

Diyarbakır Valiliğinde Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Milletvekili Oya Eronat ve Ebubekir Bal, il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin katılımıyla basına kapalı bir toplantı düzenleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantı çıkışında değerlendirmede bulundu.

 

Bakan Özer, Diyarbakır'a 550 milyon TL yatırımların devam ettiğini, bunlara ek olarak 20 ilkokul yapılacağını ve bu okulların içerisinde hem özel eğitim hem de normal anaokulu olacağını buna ek olarak Silvan, Bismil ve Ergani'de de 3 özel eğitim anaokulu yapacaklarını açıkladı. Bakan Özer, “Diyarbakır'ın eğitimdeki hem kalite göstergelerinin iyileştirmeleri hem de mevcut yatırımlarla ilgili değerlendirme toplantımız sona erdi. Şuan da Diyarbakır'ımızda yaklaşık 550 milyon yatırımımız hem yeni okul yapımı olarak hem de güçlendirme olarak devam etmekte. Diyarbakır'ımıza çok güzel müjdeli haberlerimiz var, mevcut yatırımlara ilave olarak 20 yeni ilkokul yapılacak, bunun 10 tanesi Bağlar, 5'i Kayapınar ve 5 tanesi de Yenişehir ilçemizde olacak. Bu okullarımızın tamamında hem özel eğitim anaokulu hem de normal anaokulu olacak ve her biri en az 24 derslik olacak. Bu yıl sonu itibari ile bu ihtiyaçları karşılamış olacağız. Hani ilçemizde 60 yatak kapasiteli olacak şekilde bir öğretmen evi yapıyoruz, Kocaköy ilçesinde 30 yatak kapasiteli bir mesleki teknik Anadolu lisesinin uygulama otelini yapacağız. Bismil, Ergani ve Silvan'da 3 tane özel eğitim anaokulu açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı üstün yetenekli öğrencilerimize bilim ve sanat merkezlerinde yeteneklerini geliştirmek için, ilave eğitim programları düzenliyor. Diyarbakır'da 4 tane bilim sanat merkezimiz var, 4 tane daha yaparak kapasiteyi yüzde yüz artırıyoruz. Bunlar Yenişehir, Kayapınar, Silvan ve Sur ilçelerimizde olacak. Hem MTSK kursları hem de Milli Eğitim Bakanlığının ölçme ve değerlendirmek için kullandığı elektronik sınav merkezleri var. Diyarbakır'ımızda 2 tane elektronik sınav merkezlerimiz var. Bu toplantımızda 2'ye ek 8 tane daha elektronik sınav merkezi yapma, toplam 10 merkeze çıkarma kararı aldık, en kısa zamanda tamamlamış olacağız. Diyarbakır ziyaretimiz çok bereketli geçti. Geçen haftalarda da 83 milyonluk yatırım yaptık, 20 tane daha okul yapılacak, doğalgaz ihtiyaçların tamamı karşılandı, 20 milyonluk yatırımla da mevcut okulların onarımlarıyla ilgili göndermiştik” dedi

 

 Bakan Özer, tüm tedbirleri aldıklarını ve yüz yüze eğitimde kararlı oldukları vurgusu yaptı. Bakan Özer, "Bugün itibariyle Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulu üyeleriyle belirlemiş olduğumuz her hangi bir vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren hiçbir okulumuz bulunmamaktadır. 71 bin 320 okulumuzdan hiçbir okulumuzun sınıfları yüz yüze eğitime ara vermemiştir. Elbette yüz yüze ara veren sınıflarımız vardır. O süreç de sağlık bakanlığımızla belirlemiş olduğumuz kriterler ile ilerlemektedir" dedi.

 

'DİYARBAKIR'DA YAKLAŞIK 19 BİN SINIFIMIZ BUNMAKTADIR'

 

Diyarbakır'da yüz yüze eğitimle ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Özer, 21 sınıfta vaka veya yakın temastan dolayı yüz yüze eğitime ara verildiğini ve bunların da canlı sınıflarla telafi edildiğini söyledi. Bakan Özer, "Diyarbakır'da yaklaşık 19 bin sınıfımız bulunmakta sadece 21 sınıfımızda bir vaka veya yakın temastan dolayı yüz yüze ara verilmiş bulunmaktadır. Bu sene okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettirme iradesinden dolayı covit vakası nedeniyle yüz yüze ara veren tüm sınıflarımızda ilk kez canlı sınıf uygulaması yapılıyor. Bu sınıflarımızda ihtiyaç duyan öğrencilerimize valilik kanalıyla tabletleri ulaştırılmaktadır. Sonuç olarak kurallara riayet ettiğimiz zaman tüm vatandaşlarımızla birlikte çıktığımız bu yolda başarılı bir şekilde süreci nihayetlendireceğimize inanıyorum" diye konuştu.

 

BAKAN ÖZER'DEN VELİLERE ÇAĞRI

 

Konuşmasında velilere okul dışı ortamlarda da duyarlılık çağrısı yapan Bakan Özer, şunları söyledi:

 

 

"Sadece okullarda değil, okul dışı ortamlarda da sağlık bakanlığının belirlediği kriterlere uymamız gerçekten çok büyük öneme sahiptir. Buradan bir kez daha vatandaşlarımıza okul dışı ortamlarda sağlık kurallarına uymaları çağrısında bulunuyorum. Diyarbakır'da hem covit salgını önlemi süreci içerisinde eğitimin nasıl yürüdüğü, alınması gereken önlemleri değerlendireceğiz. Biliyorsunuz Diyarbakır milli eğitim bakanlığı olarak en fazla yatırım yaptığımız illerden biridir. Diyarbakır'da eğitimin kalitesini nasıl artırabiliriz, nasıl yatırımlarımızın çeşitliliğini arttırabiliriz, ilave yatırımlar nasıl yapabiliriz bunları birlikte değerlendirme imkanımız olacak. Diyarbakır çok şanslı hakikaten eğitim gönüllüsü bir valimiz var. Özellikle mesleki eğitimle ilgili çok ciddi projeleri var".
Bu haber 574 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI