Bugun...TURAMEP AÇILIŞINA SIYASET VE İŞ DUNYASINDAN YOĞUN İLGİ

TURAMEP ile "arabuluculuk uygulamaları" dünyaya örnek olacak

facebook-paylas
Tarih: 05-06-2024 17:18

TURAMEP AÇILIŞINA SIYASET VE İŞ DUNYASINDAN YOĞUN İLGİ

 

 

Türkiye Arabulucular ve Arabuluculuk Merkezleri Platformu (TURAMEP) Ankara merkez ofisi hizmete açıldı

 TURAMEP Başkanı Nihat Şimşek:

"Temelleri 2014 yılında ilk kurulan arabuluculuk merkeziyle atılan TURAMEP, ilk günden bu yana aynı gönüllükle çalışmalarına devam ederek her geçen gün daha da büyüyen bir yapı oldu"

ANKARA - Arabulucular ve arabuluculuk merkezlerinin daha nitelikli ve dünya standardında hizmet vermesi amacıyla çatı kuruluş olarak hizmet veren Türkiye Arabulucular ve Arabuluculuk Merkezleri Platformu (TURAMEP), Ankara'da açılışı yapılan merkez ofisiyle dünyaya örnek olacak.

2013'ten itibaren tarafların hür iradesine bağlı kalınarak uygulamaya geçirilen arabuluculuk sistemi, 2018'den itibaren iş hukuku, ticaret hukuku, tüketici hukuku ve son olarak da diğer alanlar başlığı altında kira hukuku, kat mülkiyeti hukuku, komşuluk hukuku ve ortaklığın giderilmesi ile tarım hukukunda dava açılması öncesi şart olarak uygulanarak yargısal hayatın içerisine katıldı.

Yargının iş yükü hafifledi

TURAMEP Başkanı Nihat Şimşek, yaptığı açıklamada, arabuluculuk uygulaması sayesinde 30-40 yıldır çözüme kavuşturulamayan ve adaletin tecelli etmediği yönünde söylemlere konu olan birçok uyuşmazlığın anlaşmayla çözüme kavuşturulduğunu belirtti.

Arabuluculuk sisteminin uygulamaya geçtiği 2013'ten bu yana 5 milyondan fazla başvurunun alındığını kaydeden Şimşek, "Bu başvuruların 3 milyon 679 bin 537'si anlaşma ile sonuçlanmıştır. Arabuluculuk uygulamalarıyla yargının iş yükü hafifletilmiş oldu." dedi.

TURAMEP, tüm arabulucuların sorunlarını çözmeyi hedefliyor

Şimşek, milyonlarca uyuşmazlığın çözümü için arabuluculuğun tercih edilmesinin toplumun nitelikli ve kaliteli arabuluculuk hizmeti beklentisini de gündeme getirdiğinin altını çizerek,  "Toplumun bu beklentisini karşılamak için gerekli altyapı sistemini oluşturmayı hedefleyen TURAMEP, önceliğini arabulucuların ihtiyaçlarına veriyor. Bir çatı platformu olan TURAMEP, bütün arabulucular ve arabuluculuk merkezlerini korumayı, onlara doğru yönlendirmelerde bulunmayı ve onların bu topluma daha nitelikli hizmet vermeleri için uygun ortamları tesis etmeyi hedeflemektedir. Arabulucularımızın tümünün sorunlarına çözüm üretmek gayesini taşıyan TURAMEP, tüm arabulucularımızı temsil etmeyi amaçlamıştır." ifadelerini kullandı.

TURAMEP merkez ofisiyle hizmet kalitesini daha da artıracak

Şimşek, 45 binden fazla arabulucuyu temsil etmeyi hedefleyen TURAMEP'in daha da kaliteli hizmet sunması için yatırımlara devam ettiklerini belirterek, bu kapsamda Türkiye'de arabulucular tarafından kurulan 343 arabuluculuk merkezi bulunduğunu, ülkedeki mevcut arabuluculuk merkezlerinin yaklaşık 10 bine yakın arabulucunun yararlandığını aktardı.

Şimşek,  Balgat'ta açılan merkez hizmet ofisiyle birlikte TURAMEP'in her geçen gün daha da büyüyerek yoluna devam edeceğini sözlerine ekledi.

Diyarbakır'dan İlgi Yüksekti

İş ve siyaset dünyasından  birçok davetlinin katilim gosterdigi açılışa  Diyarbakır siyaset ve iş dünyasından da ilgi yoğun oldu.

Diyarbakır AK Parti Milletvekili Suna KEPOLU ATAMAN ile AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Av. Arb.  Sadık Başar GÜR de sosyal medya hesaplarından TURAMEP'in açılışı için kutlama mesajı yayınladılar.

Avukat-Arabulucu Gür'ün Değerlendirmesi

TURAMEP Genel Sekrekteri,  aynı zamanda Dicle Arabuluculuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Arabulucu Mahabad MİROĞLU GÜR,"Uyuşmazlıkların yargılamaya oranla daha hızlı, kalıcı, az masrafla ve dostane çözümünü sağlayan arabuluculuk yöntemi, hukuk sistemimizin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Biz de TURAMEP olarak dünyaya model olacak bir Arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması ve tüm arabulucuları kapsayan bir yapıyla büyüyerek faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. "değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 1237 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI